Mieszkańców Szczecina przed 1945 rokiem (głównie w latach 20) stanowili Polacy. Przyjeżdżali tu do pracy, inni mieszkali tu już od czasów zaborów. Jedni się zasymilowali i posługiwali się głównie niemieckim, inni działali w stowarzyszeniach i organizacjach polonijnych. Ich działalność po I Wojnie Światowej była znacznie utrudniona, a najtrudniejsze czasy przyszły po 1933 roku, kiedy antypolskość ówczesnych władz sięgnęła zenitu. Dla niektórych praca skończyła się wyrokiem śmierci.
Kliknij i rozwiń spis treści
Pamięć o przedwojennej szczecińskiej polonii jest dziś trochę wyraźniejsza niż jeszcze dekadę lub dwie temu. Wciąż jednak niewielu wie, kim był Maksymilian Golisz, za to wielu kursantów i zdających egzamin mówi, że „jedzie na Golisza„. Obok ulicy jego imienia znajduje się też centrum blacharsko-lakiernicze „Golisza”, ale ciekawe czy pytając kogoś z obsługi lub właściciela wiedza o patronie ulicy byłaby znana. Można wątpić, ale byłoby to miłym zaskoczeniem, gdyby na pytanie o patrona w tym zakładzie padłaby pełna odpowiedź 😉 Dziś skupimy się nieco na innej postaci szczecińskiej przedwojennej polonii, a obszerny post o jednej z jej czołowych postaci znajduje się w dodatkowym bloczku poniżej. Niestety część działaczy polonijnych w przedwojennym Szczecinie swoją pracę przypłaciła życiem, dlatego tak istotna jest pamięć o nich.
Aleksander Omieczyński, nauczyciel
Urodził się 12 grudnia 1909 roku we wsi Trzciano w powiecie kwidzyńskim. Jego rodzice zajmujący się rolnictwem się „dobrali” – ojcem był Franciszek Omieczyński, matką zaś Franciszka z domu Dreszewska. Losy rodziny są tragiczne – jego starszy brat Józef był nauczycielem w gminie Błędowo, gdzie został zamordowany przez Niemców 3 listopada 1939 roku. Uczył się w Lubawie, następnie w Grudziądzu, a w 1933 roku wyjechał do ówczesnego Breslau (Wrocław), by tam rozpocząć pracę w polonijnej placówce oświatowej. Również w tym roku jego żoną została Ludwika Omieczyńska z domu Rezner. Aleksander Omieczyński działał w Związku Polaków w Niemczech i ta organizacja skierowała go do tworzenia placówek oświatowych w dawnym Stettin, dziś Szczecinie. Uczył tu języka polskiego, śpiewu, historii. W wielu miejscach jego pasja do nauki stała w sprzeczności z próbującą marginalizować mniejszości ówczesną władzą.
Tworzy drużynę harcerską „Wiewiórki” (poprzednią stworzył Maksymilian Golisz), a także pracuje w domu polskim przy dawnym Augustaplatz (Plac Lotników). W 1938 roku zostaje prezesem Związku Polaków w Szczecinie. Był bardzo aktywny w polskiej tkance dawnego Stettina, do 3 czerwca 1939 roku. Został wtedy aresztowany, a następnie wywieziony do obozu w Oranienburgu, około 35 kilometrów na północ od Berlina. Sytuacja w 1939 roku była napięta do tego stopnia, że niektórych aresztowanych Niemców i Polaków wymieniano dosłownie na mostach, z całym „ceremoniałem”, jaki kojarzy nam się dziś z wymianą między Koreą Północną, a Południową. Rok później został przeniesiony do więzienia w Szczecinie przy ulicy Kaszubskiej, gdzie 10 września 1941 roku wykonano wyrok śmierci przez powieszenie.
Jest połączenie z innym tematem!
Ciekawa sprawa, prawda?! 😉 Wątek, który czytasz posiada połączenie z innym, który był opisywany wcześniej lub później.
Tu poznasz wątek Towarzystwa Polskiego w Szczecinie!
Gdzie mieszkał Aleksander Omieczyński w Szczecinie?
Mieszkał przy dawnej Loewestraße 7b. Dzisiaj ciężko szukać jakiegokolwiek śladu w tym miejscu, nie tylko po tym, jaką postacią był Aleksander Omieczyński, ale też po samym budynku w jakim mieszkał. Obszar dzisiejszego centrum handlowego Galaxy, a także na północ od Malczewskiego został mocno uszkodzony w trakcie II Wojny Światowej w wyniku nalotów zapalających. Wielu kamienic postanowiono nie remontować wcale, a przeznaczać na odzysk surowca, z którego spora część trafiała do stolicy. Numer o dawnym adresie Loewestraße 7b znajdowałby się dzisiaj na przeciwko Galaxy, od północnej strony, w okolicy drogi pomiędzy biurowcem Oxygen, a blokiem Malczewskiego 21 (wraz z podnumerami). Kamienica o opisywanym numerze znajdowałaby się po prawej (wschodniej) stronie tego odcinka, w kierunku północnym. Ciekawostką jest, że pod tym samym adresem mieszkała też Anna Adamczewski, kobieta o dość polsko brzmiącym nazwisku. Wiemy, że do około 1935 roku ten adres zamieszkiwał Aleksander Omieczyński, a od 1936 roku pani Anna – mieszkanie na I piętrze. Możliwe, że dzięki temu odkrywamy dawną polską znajomość polonijną, a pani Ania i Aleksander znali się poprzez przeprowadzkę. Następnie przez chwilę znika z ksiąg adresowych, by pojawić się (księga 1939) pod mocno zniekształconym nazwiskiem Alexander Ominenzinski pod dawną Große Wollweberstraße 52, na II piętrze. Była to kamienica stojąca na rogu Grodzkiej i opisywanej nazwy przedwojennej, czyli Tkackiej.
Na tej stronie nie ma reklam, treści sponsorowanych, płatnych ani irytujących okien. Wysokiej jakości zdjęcia, grafiki, serwer, domenę i licencje utrzymujemy wyłącznie z Waszych wpłat.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Aleksander Omieczyński jako patron
W 1970 roku został patronem I Liceum Ogólnokształcącego w Gryfinie, która powstałą 1 września 1945 roku. Na stronie liceum znajduje się zakłada opisująca patrona. W Szczecinie posiada swoją małą uliczkę, która odchodzi od ulicy Kruczej. To lokalizacja między Północną i Bogumińską, na południe od ulicy Hożej, a na północ od Parku Brdowskiego. Prócz tego w Szczecinie posiada też swój symboliczny grób – miejsce faktyczne pochówku jego szczątków pozostaje nieznane. O działalności drużyny harcerskiej można obejrzeć film „Pierwsza szczecińska” Andrzeja Androchowicza, a na Placu Lotników znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Domu Polskiemu.
Dewastacja grobu
Niestety „Polak potrafi” to częsta sytuacja, w której sami robimy „fikołka” na swojej własnej skórce od banana. Bywa, że tak bardzo nienawidzimy dawnych mieszkańców Szczecina, iż przy okazji niszczymy… polskie groby. Po II Wojnie Światowej dla wielu w moralnie uzasadniony sposób niszczono poniemieckie nagrobki oraz pomniki poległych – często jednocześnie zacierając pamięć o Polakach, którzy na tych pomnikach byli zapisywani, jako mieszkańcy okolicznych wsi lub miasteczek, a jakie były na terenach zaborów. Nic nie usprawiedliwia niszczenia takich pozostałości wiele dekad po wojnie, a tym bardziej symbolicznych grobów polskich bohaterów i polonii poza ówczesnymi granicami II Rzeczypospolitej. W 2019 roku w trakcie „rajdu” wandali po Cmentarzu Centralnym uszkodzono głównie niemieckie ocalałe nagrobki, ale również ten, który symbolicznie postawiono Aleksandrowi Omieczyńskiemu. Możliwe, że tylko dlatego, iż jego płyta mówi „działacz polonijny w Niemczech”. można podejrzewać, że „karki”, które postanowiły dokonać dewastacji były zbyt tępe – zrozumienie, że był to działacz polski w dzisiejszym Szczecinie przekracza granice ich umiejętności pojmowania rzeczywistości. Jego symboliczny grób mówi wprost – „stracony w więzieniu Gestapo”. Ktoś kto zadał sobie trud, by zepchnąć jego tablicę z cokołu „pchając” ją od strony tego napisu. Można śmiało uznać, że musiał być skończonym debilem chcąc poniszczyć poniemieckie groby i również (jako dodatek?) kogoś kto z rąk Niemców zginął w 1941 roku właśnie w Szczecinie.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 miesiąc temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.