Niemierzyn / Nemitz

„Baumschule”, czyli szkółka leśna i ogrody w dawnym instytucie Kückenmühler Anstalten 

Przedwojenny Niemierzyn w wielkim szczególe

Jak małe detale można wyciągnąć z dawnych czasów? Nawet tak małe, jak istnienie na szczecińskim Niemierzynie szkółek leśnych, kompleks Kückenmuhler Anstalten to nie tylko zakłady lecznicze, ale również wiele innych pobocznych spraw!

Teren jaki obejmowała szkółka rozciągała się między Eckerbergstrasse (Arkońska), Wussowerstrasse (Chopina), nasypem kolejowym, a zabudowaniami instytucji w okolicy dzisiejszej ulicy Broniewskiego. Pierwsze ogrody 🌱 w tym miejscu powstawały bliżej zabudowań kompleksu🏠🏠, były to głównie 'warzywniaki’🥕🥦🥕 przeplatane krzewami i drzewkami owocowymi. Wśród alejek działkowych rzędami rozciągały się uprawy koniczyny i jarego jęczmienia oraz kapusty, a także drzew jabłoni🍎, wiśni🍒 czy śliwek🍇
 
Uprawą zajmowali się głównie siostry diakonisy wraz z podopiecznymi, którym stan zdrowia pozwalał, a wręcz praca polu pomagała w leczeniu. Oprócz sióstr uprawę doglądał główny ogrodnik 🧑‍🌾 z kilkunastoma pracownikami. Często pracownicy zamieszkiwali w pobliżu swoich stanowisk pracy, w domach pracowniczych. To z tych ogrodów pochodziła większość owoców i warzyw wykorzystywanych do sporządzania dań dla pacjentów i pracowników placówki.
Z czasem w kierunku nasypu utworzono szkółkę drzew 🌳🌳🌳. Produkującą materiał sadzeniowy (siewki i sadzonki) drzew i krzewów leśnych do odnowień i zalesień. W szkółce również pod opieką doświadczonych ogrodników pracowali pacjenci. 
 
Produkty w większości były sprzedawane podmiotom zewnętrznym, choć zdarzało się ,że przyozdobione nimi były tereny wewnątrz instytucji Kückenmühler Anstalten. Był to dość rozległy teren, przeplatany alejkami , z gdzie ustawionymi szopami z narzędziami oraz niewielkim oczkiem wodnym bliżej Wussower Strasse (Chopina). Między zielonymi nasadzeniami drzew i krzewów przebiegała ścieżka prowadząca od Eckerberg Strasse (ulicy Arkońskiej) do Wussower Strasse (ulicy  Chopina) i to ona stała się podstawą do wytyczenia nowej ulicy w 1936 roku, jeszcze nie zabudowanej, ale nazwanej na cześć proboszcza, dyrektora i szefa Kückenmühler Anstalten, Wilhelma Bernharda (Bernhard Strasse).
 
Od tego czasu rozpoczyna się stopniowa wyprzedaż majątku Kückenmühler Anstalten przy Bernhard (późniejsza Wszystkich Świętych w starej wersji 😉), która finansowo wspomagała działalność instytucji. W 1937 roku pojawiają się pierwsze domy wybudowane przez Gemeinnützige Baugenossenschaft (Budowlana Wspólnota Spółdzielcza). Pierwszymi lokatorami są urzędnicy i inspektorzy podatkowi ówczesnych władz miasta oraz inżynierowie urzędu celnego. Rok 1938-39 to intensywny rozwój w budowie domów w kierunku Wussower Strasse (ulica Chopina) i powstawaniu nowych ulic – dzisiejsze ulicę Gila, Rydzewskiej i Wszystkich Świętych (o tym już niedługo).
A szkółka, jak i ogrody, nadal funkcjonowały, do 1939 roku, w nieco mniejszej i skromniejszej skali.
A dziś część to budynki, chodniki czy drogi , ale część zachowała charakter ogrodowy – ROD.
 

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin