Hydrierwerke Politz

Bombardowania Hydrierwerke Pölitz 

Jeden z najbardziej strategicznych obiektów

Paliwo syntetyczne - w trakcie II Wojny Światowej dla III Rzeszy produkt na wagę złota. Wytwarzany między innymi w dawnym Pölitz, dzisiejszych Policach pod Szczecinem. By rzucić machinę wojenną Hitlera na kolana alianci przeprowadzali zmasowane rajdy bombowe na takie fabryki i instalacje. Niemcy robili wszystko, by produkcja trwała jak najdłużej, a obiekty o takim znaczeniu otaczali gęstymi szańcami baterii przeciwlotniczych.

Na chwilę po wybuchu II Wojny Światowej Police znajdowały się w granicach Szczecina – utworzono wówczas tzw. Gross Stettin / Grossstadt Stettin (Wielkie Miasto Szczecin). Prócz tego krótko przed wojną w Policach powstała fabryka benzyny syntetycznej znana jako Hydrierwerke Politz AG. Gigantyczny zakład produkujący jedną z najważniejszych rzeczy wojennej machiny Hitlera – paliwo syntetyczne. O tym niezwykle ważnym obiekcie doskonale wiedzieli alianci, a późniejsze naloty bombowe stały się oczywistością. W tym poście wiele wysokiej jakości zdjęć nalotów, efektów tego jak wyglądały oraz losy kilku załóg, które brały udział w rajdach nad fabrykę. Zdjęcia pochodzą z baz NARA, Fold oraz AFCO i są osobno podpisane w poniższej galerii.

Dzisiaj po dawnym Hydrierwerke Pölitz pozostały resztki ruin i kilka budynków, które użytkowane są do dzisiaj. Warto dodać, że stowarzyszenie SKARB z Polic prowadzi regularne wycieczki dla zainteresowanych po ruinach fabryki, a także zajmuje się kultywowaniem pamięci o obiekcie, jego ofiarach i okolicy. O tym, że w fabryce życie tracili pracownicy przymusowi przypominają nie tylko publikacje ale i monumenty pamięci, które znajdują się w Policach. Obok bunkra w którym swoje miejsce ma stowarzyszenie SKARB znajduje się brzozowy krzyż, pod nim corocznie upamiętnia się ofiary Hydrierwerke Pölitz

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin