Arkońska / Eckerbergstraße

Buchdruckerei przy Eckerbergstrasse 37a / Arkońskiej 

Sekrety ulicy Arkońskiej

Dawna Eckerbergstraße w Stettinie to dzisiejsza Arkońska w Szczecinie. Niegdyś zwykła ścieżka prowadząca na północ miasta, później wybrukowana szeroka arteria z linią tramwajową i osiedlem nowych domków. Jednak poza nimi istniały tu również zabudowania pamiętające dużo dawniejsze czasy. Jednym z późniejszych biznesów, który działał przy Arkońskiej była drukarnia, której właścicielem był Paul Loessin.

Przy Eckerbergstrasse 37a w latach 1930-37 działała Buchdruckerei, czyli drukarnia książek. Niewielka, jednoosobowa, zajmująca dwa piwniczne pomieszczenia, drukująca jedynie lokalne ulotki, reklamy czy broszury. Właścicielem domu i drukarni był Paul Loessin, który również swoją działalność prowadził przy Wallstrasse 10 (Bulwar Gdański) do 1939 roku. Jako miejsce do życia, ale również poszerzenia swojej działalności w druku książek wybrał dzielnice Nemitz przy Eckerbergstrasse. Teren, na którym chciał wznieść dom był nieużytkiem zarośniętym bujną zielenią i przypisany był pod adresem Eckerbergstrasse 38 / Arkońska.

W 1921 roku zakupuje on ziemię od miasta wciśniętą między dwie duże kamienice przy Eckerbergstrasse 37 i 38. Tego samego roku rozpoczyna przygotowania do budowy swojej willi. Pierwsze fundamenty pojawiają się dopiero w 1924 roku, zaś zakończenie całego przedsięwzięcia to 1929 roku. Od 1930 roku Paul Loessin prowadzi swoją działalność w dwóch miejscach, niestety nowe przepisy i wymogi bezpieczeństwa doprowadzają do tego , iż drukarnia przy Eckerbergstrasse 37a zostaje zamknięta z początkiem roku 1937, a 1939 roku nowym właścicielem domu zostaje Will Gruel, majster elektryczny. Tego samego roku znika działalności przy Wallstrasse 10, którą prowadził wspomniany wyżej Paul Loessin.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin