Jakuba Apostoła / Jakobikirchplatz

Carl Loewe, przy katedrze, na postumencie 

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Myślę, że gdyby zaczepić kogoś kto spaceruje przed katedrą o postać Maryi, która stoi obok na postumencie… To taki spacerowicz nie wiedziałby, że Maryja go „okupuje” 😉 Oczywiście, nie musimy wymagać znajomości sekretów historycznych Szczecina od każdego spacerowicza. Postument, który dziś wieńczy na szczycie postać Maryi kiedyś poświęcony był innej postaci – zasłużonemu mieszkańcowi Szczecina – był nim Carl Loewe, kompozytor, dyrektor, barwna postać kulturalnej tkanki miasta.

Pomnik Carla Loewe obok katedry

Jak Carl wyglądałby w kolorowanym portrecie? Mniej więcej tak:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=4168294403182050…

Robert pokazywał kiedyś kadr lekko od innej strony:
https://www.facebook.com/…/Szcze…/posts/734309430538746/

Od 1820 roku był organistą w znajdującej się obok katedrze, dawniej nazywanej po prostu kościołem świętego Jakuba. Był również twórcą i dyrektorem szczecińskiej szkoły muzycznej, dzięki niemu w Szczecinie ludzie interesowali się muzyką, sztuką i kulturą, w tamtych czasach. Tworzył prawykonania, muzykę do wierszy oraz ballad, które zachowały się do dziś.

Niestety, jego pomnik nie przetrwał po dziś dzień – co się z nim stało? Nie wiadomo. Wiadomo, co stało się z bogato zdobioną balustradą i aniołkami grającymi na różnych instrumentach – te poszły na przetop. Podobnie jak kompozycja figuralna z Fontanny Manzla (aka Sedina) oraz pomnik cesarza, w miejscu którego dziś stoi Adam Mickiewicz, tak samo aniołki i balustrada zostały przekazane do przetopienia.
Mimo, że Carl Loewe nie zmarł w Szczecinie tu pozostał – w trakcie prac prowadzonych obok organów odkryto urnę z… sercem… Carla Loewe. To, że jego serce mogło być „pochowane” w katedrze wiemy z przedwojennych przekazów oraz faktu, że informowała o tym tablica. Dziś możemy zobaczyć jego podobiznę oraz tablice w języku polskim oraz niemieckim we wnętrzu katedry.

Możesz dołączyć do grupy Facebook! Post o powyższej treści znajdziesz klikając w ikonę!
Prócz tego znajdują się tam inne nieopublikowane na stronie posty.
Podziel się postem ze znajomymi!

Historyczny Szczecin