Tylko kilka lat, by zapisać się po wieku na kartach historii

Załączona niżej pocztówka po lekkim wyostrzeniu ukazuje nam nieistniejący już świat. Zarówno lewa, jak i prawa strona kadru nie dotrwała do dziś. Ale te zdjęcie daje nam do myślenia - człowiek, który tylko na kilka lat zawiesił po prawej szyld zapisał się na kartach historii!

Jeżeli chcielibyśmy kupić lampy w dawnym Szczecinie mogliśmy udać się na początku XX wieku na skrzyżowanie dzisiejszych ulic Malczewskiego, Wyzwolenia i Wielkopolskiej, prawie dokładnie w miejsce biurowca Oxygen. Kamienica widoczna na zdjęciu znajdowała się na rogu tych ulic, obok dzisiejszego biurowca, bliżej centrum skrzyżowania. Nosiła adres Pölitzerstraße 18, czyli należała do ulicy Wyzwolenia. Załączoną fotografię możemy datować bardzo dokładnie – bohater tego postu i jego sklep pojawia się w Szczecinie w 1907 roku. Wtedy parter tej kamienicy zajmuje opisany niżej Gustav, a mieści się tam magazyn. Z niego dwa lata później swój sklep uczyni Carl zmieniając przeznaczenie z magazynu na faktyczny biznes.

Właścicielem sklepu z lampami i przyrządami kuchennymi pod powyższym adresem był pan Carl Petri, który mieszkał niedaleko – na dawnej Deutschestraße 62 na II piętrze. Oczywiście według ówczesnej numeracji (1910).

Dzisiaj to ulica Wielkopolska, konkretnie numer 62 w tamtych czasach znajdował się na rogu Podhalańskiej i odcinka, który łączy się z parkingiem. Aktualnie rosną tam drzewa przy wyjeździe na Unisławy. Zmiany w tej części miasta ukazują, że ilość zieleni na odcinku Wyzwolenia do byłego szpitala kolejowego jest mniejsza, ale jest zdecydowanie większa w miejscach, gdzie dziś nie stoją już przedwojenne kamienice. Na chwilę przed zniknięciem ze Szczecina – w 1911 roku – adres pana Carla to Deutschestraße 50 II piętro (Wielkopolska), co pozwala nam ustalić kogoś innego z jego rodziny. Pod tym samym adresem mieszkał Gustav Petri, był hydraulikiem zajmującym się instalacjami gazowymi, wodnymi i kanalizacyjnymi. Występuje w księgach nieco wcześniej niż Carl Petri. Zarówno pan Gustav jak i Carl znikają ze Szczecina w 1912 roku. Po sąsiedzku, na dziś nieistniejącej Gutenbergstraße 7 na III piętrze mieszkał jeszcze Max Petri, ale jego powiązań nie udało mi się ustalić.

Należy również zaznaczyć, że odcinek jaki widzimy na pocztówce zmienił się jeszcze przed wojną – szpaler drzew widoczny po lewej stronie wycięli już Niemcy. Kamienica narożna, w której sklep krótko prowadził opisywany Carl Petri została uszkodzona w ostatnim dużym rajdzie lotnictwa alianckiego na Szczecin, niestety mimo, że północna część zabudowy obok skrzyżowania MalczewskiegoWyzwolenia była w niezłym stanie, ze spalonymi poddaszami została rozebrana. 

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin