Königsstraße / Nad Wodą

Dawna Königsstraße, nieistniejąca Nad Wodą 

A mogło zostać...

Zabudowa wokół kościoła św. Jana Ewangelisty w części przetrwała, podobnie jak uszkodzony ciąg za kościołem w stronę Wyszyńskiego, zawierający niegdyś luksusowy dom handlowy. Niestety różne powojenne decyzje sprawiły, że i tam zrobiło się przez długi czas pusto...

Dziś? Ciekawa historycznie górka przy Wyszyńskiego

Ten region w Szczecinie zmienił się całkowicie. Dzisiaj patrzymy na kościół św. Jana Ewangelisty z perspektywy nabrzeża lub ulicy Wyszyńskiego. Przed II Wojną Światową był całkowicie obudowany kamienicami. Gdy dzisiaj stoimy i patrzymy w stronę kościoła z ulicy Wyszyńskiego widzimy niezbyt reprezentacyjne budki oraz kiosk. Zauważymy też, że teren jest znacznie wyżej niż na przedwojennej fotografii – to wszystko pod nami to sztucznie podniesiony obszar, w części na piwnicach dawnych kamienic. Schodząc pod kościół dostrzeżemy, że ten stoi metr-półtora poniżej trawnika obok, a zdjęcie przedwojenne ukazuje równy teren i zabudowę. Jesteśmy na dawnej uliczce Königsstraße, którą chwilowo po wojnie nazywano Nad Wodą. Część kamienic wokół niej przetrwała II Wojnę Światową, niestety fanatyzm oparty o budowę arterii nadodrzańskiej sprawił, że wschodnia, a następnie północna zabudowa, która przetrwała konflikt nie przetrwała powojennych decyzji. W poniższym opisie musimy zatem pamiętać, że ulica ta kompletnie nie istnieje w dzisiejszej tkance, ciężko więc podawać obok jej polską nazwę, gdy ta nie obowiązuje od niemal 60 lat.

Delikatesy braci Schönfeldt

W dużych ogłoszeniach w księgach adresowych wyczytać możemy, że specjalnością biznesu były śledzie Matjes lub inaczej w języku niemieckim Matjasheringe, wysyłane w beczkach pocztowych. To co wyróżniało to śledzie to przygotowywanie ich na wiosnę – wtedy, gdy ryby zaczynają gromadzić tłuszcz, nazywano go też śledziem zielonym. Wysyłano je w beczkach pocztowych. Oczywiście biznes nie rozwinął się natychmiast do takiego poziomu, by pozwolić sobie na wielkie oznaczenie w dawnych księgach adresowych, zacznijmy od początku.

Nim jeszcze powstanie biznes o nazwie Gebrüder Schönfeldt pierwszym, który prowadził biznes na rogu przed kościołem Jana Ewangelisty był Paul, od około 1895 roku. Po pojawieniu się w księgach biznesu braci Schönfeldt ich mieszkanie znajduje się tuż obok, na Königsstraße 5 (I piętro), po prawej fotografii. Następnie w 1902 roku na opisywanej Königsstraße 3, na III piętrze, czyli dokładnie za plecami fotografa, po prawej stronie, na poprzednim skrzyżowaniu którego jeden z narożników widzimy po po lewej stronie pocztówki. Była to dość krótka uliczka, w całej pajęczej sieci okolicy. W 1905 roku w biznesie na dawnej Königsstraße 7 mieszka tylko Paul Schönfeldt, na III piętrze. Jego brat Karl mieszka wtedy na dawnym Bollwerk 28 na III piętrze, dziś to Nabrzeże Wieleckie, a adres 28 istniał na linii Stare Miasto – biurowiec Lastadia, przy Odrze.

Numery zmienią się około 1910 roku, gdy biznes posiada już adres Königsstraße 10, Paul będzie mieszkać pod 6, zaś Carl przeniesie się na Beutlerstraße 8 (III piętro), czyli dziś również nieistniejącą ulicę, którą zlokalizować możemy na parkingu po prawej stronie Wyszyńskiego, patrząc w stronę Katedry, między Mściwoja, a Nabrzeżem Wieleckim. Następnie w trakcie I Wojny Światowej mieszka już na Am Berlinertor 9, czyli przy Bramie Portowej. Jego brat Paul woli jednak wciąż mieszkać przy sklepie. W połowie lat dwudziestych XX wieku ich wspólny biznes zacznie zanikać, ale jako ciekawostkę można podać, że Willy Schönfeldt będzie wtedy właścicielem Haus am Westendsee, czyli restauracji i kawiarni przy brzegu dzisiejszej Rusałki. Czy byli spokrewnieni? Ciężko powiedzieć, o tym nazwisku było ówcześnie trochę osób.

Z ksiąg wynika, że pierwszy z braci odszedł Carl Schönfeldt. W 1931 roku widnieje już jego żona, pani Else Schönfeldt, która nie mieszkała z mężem lub przeprowadziła się w roku jego śmierci pod inny adres – dawną Große Ritterstraße 8, dziś to ulica Korsarzy i tzw. Domki Profesorskie, konkretnie środkowe mieszkanie z ciągu. Pan Paul umrze również w połowie lat trzydziestych – nie pojawia się już w 1936 roku. Wiemy, jak zwykle dzięki miłościom naszych żyć na tym nienajlepszym ze światom – paniom – iż żoną Paula była pani Maria Schönfeldt. Odejdzie na początku II Wojny Światowej. Zanikający już biznes przejmie jeszcze na chwilę prawdopodobnie syn Else i Carla, pan Walter Schönfeldt, który zamieszka w mieszkaniu swojej matki na ulicy Korsarzy. Bardzo możliwe, że pani Else, wdowa po Carlu, doświadczy II Wojny Światowej – występuje w ostatniej księdze z 1943 roku, mieszkając pod tym samym adresem, Walter zamieszka na III piętrze. Szczęśliwie ten budynek ocaleje. 

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin