Mieszkańcy Szczecina

Diamentowe gody dawnych mieszkańców Szczecina 

Nawet dzisiaj pary, które są razem ponad pół wieku to powód do wielkiej dumy. Robi się zdjęcia, czasami nawet otrzymuje jakieś upominki od władz. A co jeżeli Wam powiem, że ludzie dziś “przywróceni” z odmętów historii za pomocą tego postu mieliby dziś… uwaga… 174 lata, no konkretnie uwieczniony pan by miał! Pani miałaby 169.  Trochę dziwnie się robi, gdy mówimy o diamentowych godach sprzed niemal 90 lat, o postaciach które już wtedy były bliskie kresu swojego życia. Pan Emil Starck był z zawodu cieślą, w momencie świętowania diamentowych godów miał aż 86 lat. Jego żoną była pani Ida Starck z domu Walter. Swoje święto obchodzili 16 marca 1934 roku. O ich jubileuszu pisała dawna prasa i może dzięki temu, my dziś robimy “pooof” z ich zakurzonej historii 😉
Co ciekawe, pani Ida oraz pan Emil… urodzili się w Szczecinie… I tutaj się pobrali, tutaj mieszkali, tu żyli i prawdopodobnie tutaj zmarli. Pan Emil urodził się około 1848 roku, skoro prasa mówi, że miał w 1934 aż 86 lat.
To właśnie to pokolenie, które w historii Szczecina mogło widzieć “najwięcej” – jako młodzi ludzie widzieli koniec szczecińskiej twierdzy. Rozwój przemysłu i techniki, wodowania największych statków świata, budowę znanych nam reprezentacyjnych gmachów, przeżyli I Wojnę Światową, a teraz ich życie zakończy się w okolicach II Wojny Światowej.
Mało tego! Pan Emil Starck był weteranem wojny francusko-pruskiej z 1870-1871 roku.
Wiemy gdzie państwo Stack mieszkali – przy dawnej Saunierstraße 6. Dzisiaj to ulica Władysława Jagiełły. Kamienica z numerem 6 stoi do dzisiaj. Niestety. Albo i stety – bo para nie dożyła okresu II Wojny Światowej. Pan Emil zmarł prawdopodobnie w 1934 lub 1935 roku. W 1936 w księgach adresowych występuje już jego żona – Ida – jako wdowa. Ona sama również znika z ksiąg rok później, w 1937 roku.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin