W weekend w Puszczy Bukowej spotkać można sporo ludzi wzdłuż głównych traktów - spacerowiczów, rowerzystów, ludzi chodzących z "kijkami" i innych. By znaleźć sobie kolejny cel wędrówek można odwiedzić odtworzony głaz Schillera. Kim był? Wystarczy powiedzieć, że nucąc Bethoveena lub hymn Unii Europejskiej właśnie nucisz jego pierwotne dzieło.
Okazuje się, że warto czytać liczące niemal sto lat przewodniki turystyczne 😉 Efektem takiej lektury było odkrycie we wrześniu 2024 roku głazu upamiętniającego dawnego poetę, historyka i filozofa, którego dziś możemy przypomnieć z uwagi na inny wątek – jednym z jego ważnych dzieł była Oda do Radości. Jeszcze za jego życia słynny Ludwig van Beethoven zaczął pisać muzyczną wersję tego utworu. Dziś muzyczne dzieło Beethovena znamy jako hymn Unii Europejskiej. To kto stoi za odnalezionym głazem? Zacznijmy od wątku jego odnalezienia. Ósmego września 2024 roku pracując nad innym kamieniem pamiątkowym w Puszczy Bukowej czytałem poradnik turystyczny, w jakim wymieniono Schiller-Stein, głaz pamięci Johanna Christopha Friedricha von Schillera. Puszcza pełna jest wielkich głazów, które dziś mają swoje spolonizowane nazwy. Ten jednak zwrócił moją uwagę inną kwestią! W przeciwieństwie do typowych głazów narzutowych o swoich nazwach głaz Schillera był ustawiony sztucznie oraz według wzmianki z poradnika posiadał inskrypcję.
Warto też dodać, że Johann Christoph Friedrich von Schiller był starszym znajomym Adama Mickiewicza, a ten zaś inspirował się jego dziełami tworząc swoją Odę do Młodości. Prace poszukiwawcze głazu początkowo mogła utrudnić jego wielkość – według wzmianki był on niewielki (kleine) oraz znajdował się na kopczyku z innych kamieni. Po kilku dniach napisałem do Marka Łuczaka, by zebrać większą drużynę i ruszyć w teren. Czternastego września 2024 roku wybraliśmy się ze stałą grupą znajomych w kierunku południowej części Puszczy Bukowej, od strony Binówka, gdzie mapy wskazywały lokalizację oznaczoną jako Schiller-Stein. Okazało się, że kopczyk stoi przepięknie nad leśną ścieżką, z widokiem na dolinę w stronę Binówka. Możliwe, że wcześniej głaz znaleźli leśnicy, ale nie zwrócili na niego większej uwagi, po prostu odkładając go obok – tuż obok kopczyka upadło drzewo.
Johann Christoph Friedrich von Schiller
Urodził się 10 listopada 1759 roku w Marbach obok Stuttgartu, ówcześnie bez tytułu szlacheckiego “von”. Nic nie zapowiadało, że stanie się światowym człowiekiem zapamiętanym przez historię ludzkości. Był synem felczera, a w rodzinie panowało ubóstwo. Pasję do twórczości wykazywał już w wieku trzynastu lat, co sprawiło że po dostrzeżeniu przez księcia Wirtembergii mógł wstąpić do elitarnej akademii wojskowej podejmując studia z prawa oraz medycyny. Jeszcze w trakcie nauki napisał pierwsze i dziś popularne dzieło Die Räuber (Zbójcy). Kolejne wielkie dzieło powstało w 1786 roku pisząc wspomnianą Odę do Radości. Mocno współpracował ze swoim przyjacielem, bardziej znanym Goethem, z jakim założył teatr Weimarer Hoftheater. Umarł młodo – w wieku 45 lat – 9 maja 1805 roku. Za życia przyjaźnił się z Adamem Mickiewiczem, jaki tłumaczył na język polski jego utwory i ballady. Piętnaście lat później Mickiewicz napisał swoją Odę do Młodości, zaś Ludwig van Bethoveen muzyczną wersję Ody do Radości, jaka stała się po niemal dwóch wiekach od oryginalnej formy hymnem Unii Europejskiej.
Głaz Schillera
Pierwotnie głaz postawiło towarzystwo nazwane Wandervogel (Wędrujący Ptak), które popularyzowało wycieczki piesze, dbało o wytyczanie szlaków, turystykę i zdrowy tryb życia. Stało się to w 1905 roku, w stulecie śmierci Schillera. Na miejsce wybrano leśną ścieżkę prowadzącą malowniczo zboczem wzgórza na linii wschód-zachód, na północ od Binówka. Był to ówcześnie dobry wybór z uwagi na znajdującą się niżej dziś nieistniejącą restaurację. Według wzmianki z poradnika głaz Schillera ustawiono na kopczyku z kamieni, a sam był “niewielki” (kleine). Po wizycie na miejscu okazało się, że faktycznie znajduje się tu spora liczba kamieni, głazów oraz jeden duży “jajowy” obiekt. Jednak głaz Schillera był inny – użyto niewielkiego kamienia, z jakiego starto część powierzchni, by ręcznie wybić na nim napis “Schiller 1805-1905 Wandervogel”. Pod światło okazało się, że widać inskrypcję, o jaką postanowiliśmy zadbać otrzymując zgodę na przeprowadzenie prac od Nadleśnictwa Gryfino.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
“Remont” głazu i jak dotrzeć?
Po otrzymaniu zgód ruszyliśmy do prac 12 października 2024 roku. Okazało się, że wąska leśna ścieżka przy której w 1905 roku postawiono głaz Schillera wzmocniona jest od strony zbocza innymi kamieniami. Sprawdzając okolicę znaleźliśmy również ślady po obróbkach innych kamieni. Możliwe, że pierwotnie głaz Schillera miał być inny lub wykorzystywano tam kamienie do obróbki, by wytworzyć z nich znaczniki działek leśnych. Wykorzystaliśmy część tych pozostałości do podniesienia i odtworzenia “kopca”. Uznaliśmy też, że skoro głaz Schillera jest dość mały, to komuś mogłoby przyjść do “głowy” (niezbyt pełnej umysłu), by go przewrócić. Użyliśmy dużego kamienia o płaskiej powierzchni, by na nim umieścić ten najważniejszy. Do tego podstawa oraz sam główny głaz został przyklejony do całej konstrukcji kopca, w taki sposób, by służył kolejnym pokoleniom przez wiele lat. Do czego?
Pierwotną funkcją, jaką spełniał głaz Schillera było upamiętnienie i turystyka – tak powinno być również dziś. Fani leśnych wędrówek, spacerów, odkrywania miejsc w okolicy mają na mapie kolejny nowy-stary punkt, jakim może być głaz Schillera. Do lokalizacji dotrzeć najlepiej w wycieczce pieszej lub rowerowej po Puszczy Wkrzańskiej, ale można też dojechać samochodem – pinezka znajduje się na mapie poniżej. Jedną z metod jest skręt obok lokalizacji nazwanej “Głaz Orientacyjny numer 21” (w Google Maps), w kierunku zachodnim, drogą z tłucznia, która udostępniona jest do ruchu publicznego.
Tam docierając do niewielkiej ścieżki na północ kierujemy się pieszo lekko pod górkę. Po prawej stronie, na skraju zbocza stać będzie kopiec z głazem Schillera. Od drogi z tłucznia (publicznej) do głazu mamy jakieś 200 metrów. Dużo dłuższą wycieczkę (około 1,4 kilometra) możemy zrobić od pomnika pamiątkowego katastrofy lotniczej w Puszczy Bukowej – wtedy przechodzimy dokładnie w linii prostej na południe. O tym miejscu pod tym adresem.
Stary dość nieprecyzyjnie dłubany napis na kamieniu został w trakcie prac w październiku 2024 roku wypełniony złotą farbą – idealnie kontrastuje się w padającym lekko od boku jesiennym słońcu. Trzeba przyznać, że stowarzyszenie Wandervogel, które wybrało te miejsce na lokalizację głazu miało “wizję” 🙂
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 3 tygodnie temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.