Arkońska / Eckerbergstraße

Gospodarstwo Pani Dorothee Brüggemann 

Kiedyś ogrody i domek, dziś parking

Stara niemiecka dokumentacja bywa fascynująca - dzięki niej wiemy, jak wyglądały różne obszary wiele dekad temu. Starsi mieszkańcy Szczecina pamiętają, że w pobliżu ulicy Arkońskiej i dzisiejszego parkingu znajdowały się ogródki działkowe. Ich część zajęła nowa ulica - Majdańskiego oraz fragment ulicy Arkońskiej po remoncie. Również kolejną część zabrał parking. Dzięki starej dokumentacji wiemy, kto prowadził tam gospodarstwo i miał swój mały domek!

Przybliżę Wam historię obszaru, który dziś w całości to parking przy ulicy Arkońskiej. Dokładnie chodzi o róg z niewielką aleją wewnątrz ogrodów działkowych, do 1940 roku Strasse nr 7 lub zwana również Fussweg/chodnikiem w kierunku Lübsche Mühle – młyna przy dzisiejszej ulicy Słowackiego.
Jego przeszłość związana jest jeszcze z wsią Nemitz/ Niemierzyn i rodziną Brüggemann.
 
Do 1900 roku rolnik 👨‍🌾 Hans Brüggemann wraz ze swoją żoną Dorothee z domu Giertze oraz dwoma synami Franzem i Albertem, posiadali dość pokaźne ziemie przy Eckebergstrasse 53-54 / Arkońska, na których stał ich dom 🏠 wraz ze stajnią i stodołą. Uprawiali oni owies oraz posiadali niewielki ogród owocowy🍒🍏🍒. W 1902 roku dobrami rodzinnymi zarządza już wdowa Dorothee Brüggemann, która nieco poszerza wspólne dobra o dodatkowe budynki – pralnie oraz stodoły – zatrudniając nawet dodatkowego pracownika, ale także nieco poszerza swoje pola o dodatkowe hektary🌾. W 1907 roku cały majątek przejmują synowie Dorothee, Franz i Albert, ale jedynie Franz pozostaje na gospodarstwie przy Eckebergstrasse 53-54. Albert przenosi się na Schwennstrasse 2 / Mierosławskiego, i podejmuje się zawodu związanego z budownictwem.
 
Franz Brüggemann uprawia ziemię przez następne kilka lat, nieco poszerzając ogród owocowy, gdzie wśród drzew i w pobliżu domu, w 1928 roku w wznosi szklarnie. Część domu przy Eckebergstrasse 53 od 1925 roku podnajmuje różnym osobom, m.in. jedną z nich był Walter Lübers, który posiada swój sklep przy Politzerstase 42 (Wyzwolenia); czy bednarzowi, tym był Hermann Fensch. Około 1930 roku tereny bliżej głównj ulicy Eckebergstrasse / Arkońskiej zostają uszczypnięte dla budowy ulicy oraz ciągu pieszego, a w 1931 roku majątek zostaje podłączony do kanalizacji miejskiej. Także część terenu, w kierunku nasypu kolejowego, Pan Brüggemann sprzedaje instytutowi Kückenmühler Anstalten oraz prywatnym osobom, m.in. jednym z nowych właścicieli był Hermann Witt, na którym później pojawia się jego dom ( o nim następnym razem). W 1940 roku swój majątek przy Eckebergstrasse 53-54 / Arkońska, Franz Brüggemann sprzedaje konsulowi, którym był Ejlert Kolin z Mühlenstraße 2, właściciela firmy zajmującej się handlem pompami i rurami. Jako nowy właściciel, Ejlert, próbował przekształcić gospodarstwo rolne w zakład stolarski, niestety władze miasta nie wydały na to zgody.
 
Franz Brüggemann do 1943 roku pozostaje, już jako lokator, emeryt, przy Eckebergstrasse 53.
A jaka była historia zabudowań w czasach współczesnych…
Na majątku Brüggemann powstały ogrody działkowe 🌱🌷🍃, zaś później ulica i parking. 

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin