Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Johannisthal  Dworek Niemierzyński

Posiadłość z dworkiem i ogrodem, najokazalszy budynek wsi Niemierzyn – Nemitz, a następnie dzielnicy Nemitz (Niemierzyn). Do 1935 r. leżała przy Eckerbergstraße 2-4, w miejscu, gdzie dziś jest szpital przy ul. Arkońskiej. W XVIII dorównywał mu tylko nieodległy neogotycki majątek Eckerberg.
Dworek Johannisthal wybudowany został w 1756 r. na terenie, założonego kilka lat wcześniej, niemierzyńskiego ogrodu. W latach 1777-1787 właścicielem tej posiadłości był Georg Christian Velthusen, jeden z najbogatszych kupców szczecińskich owego czasu, potentat rynku winiarskiego. W Szczecinie należał do niego również pałac klasycystyczny, w którym obecnie znajduje się szkoła muzyczna przy ul. Staromłyńskiej.

Georg Christian Velthusen i jego rola

Ponadto Velthusen dzierżawił dziedzicznie pola uprawne na Niemierzynie. Ostatecznie pozbył się on wszystkich, swoich niemierzyńskich włości, odsprzedając je w latach 1787-1790 dyrektorowi Kamery Wojenno-Skarbowej Gustavowi Reinholdowi von Schmeling (zm. 1804).
W XIX w. dworek przebudowano na restaurację Johannisthal. Prócz budynku, lokal posiadał ogródek ze stołami na wolnym powietrzu, muszlę koncertową oraz plac zabaw dla dzieci. Gdy w 1900 roku wieś Niemierzyn przyłączano do Szczecina, właścicielem restauracji był Richard Riefke. Siedem lat później przejęła ją rodzina Bohrisch, do której należał jeden z największych browarów w Szczecinie – Bohrisch Bairische Brauerei.
Ostatnim właścicielem lokalu był Albert Liptow. Johannisthal był ważnym miejscem dla mieszkańców ówczesnej Eckerbergstraße, gdyż znajdował się tam jeden z dwóch aparatów telefonicznych przy tej ulicy, z których można było powszechnie korzystać (drugi był na poczcie) 📞

Rozbiórka Johannisthal

W 1935 roku dworek rozebrano, a miejsce dawnej posiadłości zajął dom starców – Altersheim in Stettin-Johannisthal (w czasie wojny nazywany Kriegsmutterheim), zaprojektowany przez znanego, niemieckiego architekta Hansa Bernharda Reichowa. Po II wojnie światowej przekształcono go w Szpital Zakaźny – obecnie Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie przy ul. Arkońskiej. Pierwsi polscy pacjenci, w zaadoptowanych na szpital budynkach po domu starców Johannisthal, pojawili się w sierpniu 1945 roku.
 
A poniżej pokolorowana przez Anna Koc pocztówka z dworkiem Johannisthal, w zimowej odsłonie, druga zimowa kartka jest w posiadaniu Mariusz Hamiga, to tył ogrodu z aleją Lipową, pozują dzieci w zimowych strojach na sankach i psem Bernardynem, modna wtenczas rasa psów.

Możesz dołączyć do grupy Facebook! Post o powyższej treści znajdziesz klikając w ikonę!
Prócz tego znajdują się tam inne nieopublikowane na stronie posty.
Podziel się postem ze znajomymi!

Historyczny Szczecin