Altdamm / Dąbie

Mimo wojen, szacunek dla zmarłych! 

Obok siebie, różne narodowości

Mimo, że niektórzy stawali przeciw sobie - Francuzi, Anglicy, Polacy, Rosjanie... przeciw Niemcom... W obliczu śmierci wielu z nich spoczęło obok siebie. I Wojna Światowa była istnym kotłem, gdzie często Polak strzelał do Polaka - jeden po stronie Prus, drugi po stronie Rosji. A spoczywali czasami, obok siebie.

Jeżeli jakiś „drugi świat” istnieje, tam prawdopodobnie nie ma różnicy czy jesteś Polakiem, Niemcem, Francuzem, Brytyjczykiem czy Rosjaninem. Przedstawiciele tych wszystkich narodowości spoczęli tutaj – w dzisiejszym Szczecinie. Ten cmentarz widoczny na kolorowanej fotce jest, a raczej był fascynujący – na kaplicy widzimy wyraźne krzyże,, jeden na kopule, ale już w oddali znajduje się krzyż z belką (prawosławny). Wygląd kapliczki nawiązuje do cerkwi, jednak chowano tutaj nie tylko prawosławnych. Niezależnie gdzie jesteśmy, gdzie mieszkamy, kim jesteśmy – nikt z nas nie chciałby być pochowany bezimiennie, bez pamięci. Historia tego cmentarza udowadnia, że mimo wojen, konfliktów, wzajemnej nienawiści szacunek do zmarłych jest ważny. Miarą poziomu narodu i społeczeństwa jest to, czy potrafi wraz ze zmarłymi pochować również wzajemną nienawiść.

Dawne Altdamm, a dzisiejsze Dąbie od dawna naszpikowane było obozami wojskowymi, a także cmentarzami dla tych, którzy obozów nie przetrwali. Chowano tu osoby różnej narodowości, a nawet niektóre z nich posiadały tu swoje kapliczki, symbole, pomniki i przedstawicielstwa pamiętające o grobach. Jedne cmentarze były starsze i sięgały XVIII wieku, inne powstały później, a lokalizacji niektórych mogił wojennych możliwe, że nigdy nie poznamy. Dzięki zachowanym do dziś dokumentom i listom znamy historie z obozów I i II Wojny Światowej. Po ich lekturę zapraszam do działu kategorii w menu na samej górze.

Pochówki żołnierzy „ciągnęły” się w okolicy Dąbia już od wojen napoleońskich (1807-1813), przez wojnę francusko-pruską (1870-1871), I Wojnę Światową (1914-1918), powstania wielkopolskie (1918–1919) aż po II Wojnę Światową (1939-1945). Kapliczkę postawiono pod koniec I Wojny Światowej, na cmentarzyku przy ulicy Pomorskiej, dziś to teren zakładów Agryf. W roku 1918 pojawia się plan przekształcenia obszaru w cmentarz garnizonowy i co ciekawe mieli tu w swoich kwaterach spoczywać przedstawiciele różnych narodowości, których I Wojna Światowa rzuciła na obszar dzisiejszego Szczecina, Polacy również. Mimo wzajemnych niechęci, wojny, trudnego życia obozowego – szacunek dla zmarłych niezależnie od narodowości był.

Kaplica widoczna na fotografii przetrwała wojnę, podobnie jak niektóre inne obiekty innych narodowości. Sam cmentarz został zniszczony w trakcie II Wojny Światowej. Ostatecznie obiekt rozebrano, a teren uprzątnięto w latach ~70, gdy rozpoczęto budowę zakładów Agryf

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin