Panieńska / Frauenstraße

Na rogu Panieńskiej i Kuśnierskiej 

To miejsce to taka dość charakterystyczna „granica” między starym miastem, które było niezbyt atrakcyjne i tym starym miastem, w którym królowała nowoczesność, szyk, elegancja oraz najnowsze rozwiązania techniczne umieszczane w luksusowych kamienicach. Na lewo i za plecami znajdowały się typowe kamieniczki, gdzie odpadał tynk, oficyny przypominały rudery. Ale wystarczyło przejść się jeszcze z 100 metrów, by dojść do reprezentacyjnych ulic. Tam swoje mieszkania i sklepy mieli bogaci ludzie. Na rogu kadru, jakieś 50 metrów do przodu, po lewej moglibyśmy kupić świetnej jakości meble i wyposażenie domu. Zaś na prawo w centrum kadru mogliśmy zajść do Cafe Rheingold.
 
Niestety, kadr ten praktycznie przestał istnieć w trakcie II Wojny Światowej, a na krótko przed nią był jak wiele ulic w mieście świadkiem „łapanek”. Po prawej stronie widzimy kamienice z numerem 19 i 20. Kawałek od tego miejsca, pod 17tką, mieszkał kupiec Hermann Iwan, polski Żyd, którego w 1941 roku „aresztowano” zaznaczając „potrzebę ochrony ludności”. Wiemy, jak to się kończyło. Pod innym adresem na tej ulicy – 47, mieszkała pani Emma Simon, żona Salomona Simona. Również Polaka i Żyda, który następnie trafił do obozu w Dachau, został tam zgładzony 7 września 1942.
Patrzymy sobie na tę sielską fotkę, jednak sielsko było tu do czasów wojny, w 1943 część kamienic ulegnie uszkodzeniu, a niemal wszystkie spłoną w drugiej połowie 1944 roku.
Jeeeednak, gdzie jesteśmy?
Na jednej z starszych ulic Szczecina, w ogóle. Patrzymy na kamienice po zachodniej stronie dawnej Frauenstraße, czyli dzisiejszej Panieńskiej. Na rogu z dawną uliczką Pelzerstraße, czyli aktualną Kuśnierską. Przez dziesięciolecia po wojnie niewiele się tu działo – nie licząc bloków, które powstały po prawej i na wprost oraz hotelu Arkona, który widoczny byłby po lewej stronie kadru. Po powolnej zabudowie podzamcza ten kadr możemy znać z narożnika z Bollywood Street Food Szczecin na parterze oraz restauracją Restauracja Ukraineczka – kuchnia ukraińska w Szczecinie obok. Obie te kamienice są „jako tako” podobne do tych przedwojennych, gorzej sprawa się ma z kolejnymi w ciągu, w stronę Bramy Panieńskiej.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Historyczny Szczecin