Wały Chrobrego / Hakenterrasse

Nim jeszcze powstały Wały Chrobrego 

W historii Szczecina jest jeden bardzo ciekawy moment – to powstanie jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów turystycznych w naszym mieście. Wały Chrobrego zna chyba każdy mieszkaniec Szczecina, a dla wielu przyjezdnych lub osób z Polski ten obiekt jest znakiem rozpoznawczym stolicy Pomorza Zachodniego. Jednak… Co było tam wcześniej? Niezwykle ciekawe są pocztówki, które powstały w krótkim okresie czasu i gdzieś w tle lub bokiem ukazują nam okres pomiędzy Fortem Leopolda, który bronił Szczecina od północy, a już powstaniem dawnych Hakenterrasse, czyli Wałów Chrobrego. Znajdujące się tam koszary były charakterystycznym punktem widoku z schyłku istnienia fortu, a plany dotyczące samego tarasu Hakena były bardzo różne. Analizując mapy pomysłów było kilka, zwyciężył jednak projekt taki, który widzimy dzisiaj – z schodami, fontanną, z okrągłym miejscem na froncie gmachu Muzeum Narodowego. Dzięki tej ciekawej pocztówce możemy sobie wyobrazić tamte czasy.

Na dawnym Dampfschiffsbollwerk w Stettinie

Odcinek od dzisiejszych Wałów Chrobrego do okolic Mostu Kłodnego (dziś region Trasy Zamkowej) nosił nazwę Dampfschiffsbollwerk, czyli w luźnym tłumaczeniu Bulwar Parowców. To tam cumowały statki, którymi mieszkańcy mogli dostać się do innych przystani w okolicach Odry, Jeziora Dąbie, Zalewu i dalej na Bałtyk. Na pocztówce widzimy kilka takich statków, w tym ciekawy bocznokołowiec. Po lewej zaś widzimy jedną z kamienic oraz płot odgradzający trakt od rozebranych wzgórz fortu, a także obiekty ze spadzistym dachem znajdujące się dalej w tle – w pobliżu dzisiejszego placu przed Wałami i fontanny. Czy wiemy co się w nich znajdowało? Według różnych planów przez krótki okres czasu działał tam rynek oraz prawdopodobnie budynki dla robotników rozbiórkowych. Rynek funkcjonował również krótko już wtedy, gdy budowano tarasy. Pod zadaszeniami z prawej strony kadru, bliżej Odry, znajdowała się przestrzeń dla przesyłek pocztowych, towarów oraz wagi.

Oryginał pocztówki trafił do pani H. Schutze z Finsterwalde, w południowej Brandenburgii. Konkretnie pod adres Sonnenwalderstr. 32, dzień po wysłaniu – kartkę napisano i podstemplowano w Szczecinie 23 września 1902 roku, dzień później była już w Finsterwalde. Ciężko określić, czy budynek stojący pod Sonnenwalderstr. 32 jest w tym samym kształcie, co 120 lat temu, ale wygląda na dość stary! Możliwe, że stoi do dziś!

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Historyczny Szczecin