Bezrzecze / Brunn

Obok pałacu Brunn, w dzisiejszym Bezrzeczu 

Ta wieżyczka...

We wszystkich pałacach zawsze ciekawi mnie jeden element ich architektury, jeżeli takowy posiadają - wieżyczki. Miejsca, z których musiał rozpościerać się ciekawy widok na okolicę. Taką okrągłą wieżyczkę ze zdobieniami u szczytu posiadał pałac w dawnym Brunn, dziś w Bezrzeczu pod Szczecinem.

Im dalej od wojny tym mniej budynków reprezentacyjnych, jakie przetrwały do dziś. Chociaż niektóre pałace wokół Szczecina mają trochę szczęścia – pięknie odremontowano Trzebieradz, czyli Pałac Manowce, a także remontowany jest pałac pod Nowym Warpnem. Niestety nieco mniej szczęścia ma pałac w Stolcu, ale idzie ku lepszemu – pojawił się nowy właściciel dbający o zabytkowe ogrodzenie oraz ochronę obiektu. Można zadać pytanie – a ten pałacyk z nagłówka to gdzie jest? Brunn, to dawna nazwa Bezrzecza. Fotka po ręcznej koloryzacji. Ta lokacja była wzmiankowana już niemal 800 lat temu, a przez ponad 300 ziemie znajdowały się we władaniu słynnego rodu von Ramin. Pałac powstał w latach 1875-1880 z zlecenia jednego z członków rodu, a z zawodu radcy rządowego – Otto Friedricha Gebharda von Ramin. Dla „brunskiej” („bezrzeckiej”) gałęzi potężnego rodu. Długo nie cieszył się pałacem, bo zmarł rok później. Von Raminowie byli włodarzami ziem (nie wszystkich, bo sprzedawali część z nich wcześniej) do 1937 roku, gdy przejął je ród von Schöning-Klemmen. Krótko później wybuchła II Wojna Światowa.

Pałac podobno został uszkodzony w trakcie II Wojny Światowej, następnie w ruinie przetrwał jeszcze krótką chwilę, po czym został podpalony. Zawaliła się część dachu, a po pałacu pozostały mury. Następnie zostały rozebrane do ziemi pozostawiając fundament, piwnicę oraz schody. Niedawno zniknęły ostatnie pozostałości – wraz z budową osiedla. Gdzie pałac stał „na dzisiejsze”? Gdy jedziecie ulicą Modrą w i skręcacie w prawo, mijacie po prawej strony sklepy Stokrotka i inne, a po lewej macie pętlę autobusową – dokładnie za nią w stronę domów oraz po prawej stronie jezdni stał opisywany majątek, razem z pałacem po prawej stronie. Przy ulicy Górnej. Jeziorka w założeniu majątku i parku wokół pałacu widoczne są do dziś.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin