Chopina / Wussower Straße

Obstanlage on der Fünfrutenberg przy Wussowerstrasse / Ulica Chopina 

Działki prowadzono również przed wojną!

W wielu miejscach Szczecina znajdują się obszerne ogrody działkowe, które zapewniają miastu dużo zieleni, powierzchni biologicznie czynnej i sprawiają, że przedmieścia są bardziej zielone. Wiele z tych ogrodów to pozostałości po niemieckiej historii miasta. Dziś o ogrodach działkowych Skarbówek, niedaleko od ulicy Chopina. Co wiemy o tym miejscu i dawnych czasach?

Tereny dzisiejszych działek ogrodowych 'Skarbówek’ przy ulicy Fryderyka Chopina (Wussowerstrasse), w swej zamierzchłej historii były przedłużeniem Eckerberger Wald  Lasu Arkońskiego, należąc do Nemitz / Niemierzyna.
 
Zaskakujące ? Już wyjaśniam.
 
Skupmy się na tej części lasu biegnącej wzdłuż późniejszej Wussower Strasse (ulica Chopina). Mamy rok 1888, droga prowadząca w kierunku wsi Wussow / Osów biegnie między dwoma stawami, które do dziś znajdują się na działkach, między Krumme Teich-Pfuhl (Cichym Stawem), a Vierruthenpfuhl (Jasnym Stawem). W okolicach Vierruthenpfuhl znajdują się zabudowania gospodarcze należące do majątku Gut Eckerberg  Z powodu zaniedbania ówczesnego właściciela, Eduard Dräger, majątek z czasem popadł w ruinę, cześć zabudowań, w tym nad Jasnym Stawem zniknęły bezpowrotnie.
Tereny te w większości pokryte były niezbyt gęstym lasem oraz łąkami, dość trudne do uprawy ze względu na 'falujący’ teren (najwyższe wzniesienie to 89 m n.p.m.), niezbyt żyzne do upraw rolnych, na którym znajdowały się trzy stawy. Próbowano w jakiś sposób użyźnić te tereny, zaczęto sądzić drzewa owocowe. Po przyłączeniu wsi Nemitz/Niemierzyn do Miasta Szczecin po 1900 roku, droga w kierunku Wussow / Osów nieco zmieniła swój bieg, a na tym terenie utworzono Städt Obst-Plantage, czyli miejską plantacje owoców. Wejście główne znajdowało się od Wussower Strasse/ulica Chopina, mniej więcej na wysokości pierwszej bramy na 'Skarbówek’. Tu znajdowała się również fontanna. W sadze rosły drzewa wiśni, jabłek, gruszek, czereśni i śliwek. Nazwa wzgórza, na których znajdowały się sady przyjęła nazwę Fünfrutenberg / Wzgórze Pięciu Owoców, od owoców tam uprawianych.

Znajdowało się tu kilka budynków gospodarczych, ale również Wirtschaftshof  – farma, gospodarstwo folwarczne powstałe w wyniku aranżacji budynków gospodarczych. Służyło ono głównie do przechowywania narzędzi ogrodniczych, zebranych owoców czy ich przetworów, ale również znajdowało się tu kilka mieszkań dla pracowników sezonowych. Gdybyś dziś chcieli ulokować na terenie działek Wirtschaftshof, byłoby gdzieś między nr 48/75/76/94.
Około 1925 roku sad zaczął nabierać trochę innego charakteru, zaczęto między drzewami wnosić Laubengarden – pergole ogrodowe, z czasem i niewielkie altany ogrodowe. Tereny te stawały się Laubenkolonie, ogrodami działkowymi. Zabudowania gospodarcze oraz Wirtschaftshof rozebrano.
 
Na cześć sadu wzdłuż Wussower Strasse (ulica Chopina), sięgającą od Kinderheim am Fünfrutenberg do Krumme Teich-Pfuhl (Cichy Staw) utworzono Vogelschutzgebiet, czyli rezerwat ptactwa (zwany również ornitologicznym), ostoję dzikiej przyrody mającej na celu ochronę gatunków ptaków .
 W 1930 roku przystąpiono do zagospodarowania terenów Obstanlage am Wussower Strasse, sadów owocowych przy ulicy Chopina. Utworzono plan obejmujący podział na działki, ze ścieżkami i alejkami oraz domen zarządcy ogrodów. Na Wzgórzu Pięciu Owoców, sady zmieniły się w działki. Zarządcą był Richard Mylo, który również prowadził na ich terenie usługi ogrodnicze, zaś głównym ogrodnikiem był Hermann Krientze. Zamieszkiwali oni na terenie działek.
Historia współczesna tego miejsca też wiąże się z ogrodnictwem, Ogrody Działkowe 'Skarbówek’.
 
Źródło AP Szczecin, Adreßbuch und Umgebung Stettin, Landbuch des Herzogthums Pommern und des Fürstenthums Rügen, Die Tertiärformation von Stettin.Zweiter Artikel. Von Herrn BEAM in Stettin.
Sedina, oraz zasoby Ani Koc

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin