Prawie 1 do 1

Mieszkańcy Szczecina często nie wiedzą, że mimo braku typowej starówki którą zdmuchnęła wojenna zawierucha oraz powojenne szaleństwa Piotra Zaremby niektóre budynki odtworzono z dużą dokładnością. Do tego niewielkiego niestety grona należy kamienica narożna na Rynku Siennym, mająca numerek 4. Wygląda bardzo podobnie do tej, jaka zdobiła to miejsce przed wojną przez dziesiątki lat, mając również numerek Heumarkt 4. Dziś przyjrzymy się jej bliżej oraz biznesowi, który mieścił się w jej wnętrzu.

Zaglądamy dziś na przełom XIX i XX wieku na Stare Miasto w Szczecinie. Można podejrzewać, że skoro widzimy tu piękną starą kamienicę, to dziś nie istnieje. To zarówno trafne spostrzeżenie, jak i błędne – kamienica istnieje, ale wcześniej przestała istnieć. Jak to? By znaleźć się w miejscu wykonania załączonej fotografii musimy udać się na Rynek Sienny i stanąć obok kamienicy z numerem 4. Zauważymy “jakby” stała do dziś – kremowe barwy, te same zdobienia, wejście od piwnicy, układ okien. Jednak, to nie ta sama kamienica – oryginalna została zniszczona w okresie II Wojny Światowej oraz razem z gruzami okolicy rozebrana. Na nową “wersję” tego miejsca musieliśmy czekać po wojnie kolejne kilkadziesiąt lat. Cofnijmy się w czasie do przełomu XIX i XX wieku.

Bohater postu, pan A. Monin pojawia się w uwiecznionej kamienicy w 1879 roku. Można podejrzewać, że członkami rodziny pana A. Monin były dwie inne osoby, które tuż przed nim pojawiają się w księgach adresowych. Był to nauczyciel C. E. Monin oraz pani D. Monin z domu Wendorff, wdowa. Nazwisko te jest dość oryginalne i mało spotykane. Z drugiej strony należy pamiętać, że Szczecin w latach siedemdziesiątych XIX wieku był bardzo mały – zbity do obszaru dawnej twierdzy. Osoby o tych nazwiskach były prawie sąsiadami. Pani D. Monin prawdopodobnie umiera w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, na kilka lat przed tym, jak bohater opowieści pan A. Monin pojawi się na Rynku Siennym.

Na fotografii widzimy szyld sklepu, w którym mogliśmy zakupić przedmioty codziennego użytku, mydła, prezenty, warzywa, produkty do prania i towary importowane. Oferta sklepu zdaje się być spora i zmieniać się przez kolejne niemal trzy dekady. Warto zaznaczyć, że dom ten mógł mieć jeszcze dwa poboczne określenia od nazwisk właścicieli – Monin’sches Haus oraz Kleinschmidt’sches Haus. Skąd taka długa druga nazwa? Od samego początku, jak pojawia się pan A. Monin równocześnie zarządzającym tym sklepem jest pan J. F. Kleinschmidt, a następnie pan Eugen Kleinschmidt. Nazwisko to będzie związane z biznesem pod Heumarkt 4 (Rynek Sienny 4) przez kolejne dekady.

W czasach gdy sklep pana Monin rozwija się i istnieje wciąż żyje ktoś inny o tym nazwisku, wspomniany wyżej pan C. E. Monin. Warto zauważyć, że już przed pojawieniem się sklepu pana Monin na Rynku możemy go spotkać przy panu Kleinschmidt, który wcześniej biznes prowadził na dawnej Hagenstraße 3, czyli ulicy Osiek na Starym Mieście, “rzut beretem”. Numer ten również został zniszczony w trakcie wojny, dziś znajduje się tam “nowa” zabudowa staromiejska.

Wątek rodziny Kleinschmidt i panów, którzy zarządzali opisywanym biznesem kończy się prawdopodobnie około 1911/1912 roku, gdy na chwilę pojawia się inne nazwisko – w 1912 roku zarządzającym był już August Knopf, a rok później Paul Holzheimer. Pan A. Monin znika w 1916 roku, pan Paul Holzheimer zdaje się że również nie pojawia się w tym roku. Wspomniany August Knopf zdaje się wciąż żyć i mieszkać w Szczecinie – kupiec o tym imieniu i nazwisku występuje w kolejnych latach. Kilka lat później biznes na dawnym Heumarkt 4 (Rynek Sienny 4) przejmuje pan Franz Matern, który stworzy tam zakład naprawy i sprzedaży mebli. Kamienica obróci się w gruzy w trakcie II Wojny Światowej – podobnie jak wiele obiektów okolicy spłonie jej dach, w tym wypadku również zawali się frontowa część, którą widzimy na fotografii.

Na stylizowaną odbudowę przyjdzie nam poczekać kolejne dekady…

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin