Arkońska / Eckerbergstraße

Pachnąca chlebem Arkońska, czyli o Bäckerei przy Eckebergstrasse 48 

Co budzi zmysły? Oczywiście zapach pieczywa

Jedna z bardziej popularnych piekarni przy ulicy Arkońskiej znajdowała się tuż obok dzisiejszego budynku NFZ i skrzyżowania, obok szpitala. Związane z tym miejscem postacie to między innymi Robert Schmidt oraz Hermann Boeck.

Piekarnia  🍞🥐🥖 przy Eckebergstrasse 48 / Arkońska 48 działała w Nemitz przez 18 lat , lecz zanim przybliżę Wam historię samej piekarni 🍞 i ich właścicieli👨‍🍳👩‍🍳, nieco z historii samego terenu wokół budynku.
Pierwszym właścicielem, jeszcze nie zabudowanego obszaru 🌳🌱🌳 rozciągniętego między Eckebergstrasse (Arkońska), a wzdłuż dzisiejszej bocznej ścianie kamienicy nr 48 i posiadłością Pana Carl Nowka (dziś to okolica kamienicy przy Arkońskiej 47), był Asystent Generalny ds. Zagospodarowania Terenu w ówczesnym Urzędzie Miasta Szczecin, Pan Max Prahst
 
W 1912 roku zakupuje on zielony teren od firmy ‘Donbritz und Miteigentümer’ (firma ktora zbudowała m.in. wille przy Bułgarskiej ) wzdłuż Strasse nr 12 , czyli dzisiejszej Serbskiej. Pan Max na tym terenie posiadał swoje ogrody 🌳🌷🌿🌾🌳, zamieszkiwał zaś w kamienicy przy Eckebergstrasse 8 ( Arkońska 😎 , będąc jej właścicielem do 1917 roku. Około 1913 roku Pan Max rozpoczął starania by na części swej działki wznieść dom. Niestety biurokratyczne wymogi i gąszcz przepisów nieco spowolniły zapędy inwestora. Chciał on postawić dom w stylu wiejskim, z ogródkiem między nim a drogą, jednakże ówczesny plan miejski zakładał ciąg kamienic na już uznawanej za zabytkową drogę- Eckebergstrasse / Arkońska. Około 1925 roku dzieli więc on ogromną działkę na dwie części i jedną sprzedaje. Nowym nabywcą terenu, na której dziś stoi kamienica, zostaje Pan Robert Schmidt, sierżant policji zamieszkały przy Müchlenstrasse 13 (Słowackiego). Jeszcze tego samego roku intensywne działania Pana Roberta doprowadzają do wylania fundamentów pod dom, a rok później przy Eckebergstrasse pojawią się nowa kamienica nr 48 🏠.
Na parterze budynku od samego początku ulokowana zostaje piekarnia, z wejściem tuż obok głównej klatki z ogromną witryną. Piekarnia zarządzana przez Roberta Schmidta, który porzucił swoją dotychczasową pracę w policji na rzecz piekarni. Następnie właścicielem jest Hermann Boeck wraz ze swoją żona Fridą. Państwo Boeck mieszkali tuż obok piekarni, zaś na piętrze Pan Robert Schmidt.
Po otwarciu drzwi do piekarni wchodziło się do głównego pomieszczenia, w którym stał piec do wypieku pieczywa, lada i półki sklepowe. Na zapleczu znajdowały się spiżarnie i magazyny.
Pan Robert Schmidt, był właścicielem domu i piekarni, pozostawał nim do 1938 roku, sprzedał swoją własność żonie piekarza – pani Fridzie Boeck. Dzięki temu państwo Boeck stali się współwłaścicielami.
 
Piekarnia przy Eckebergstrasse cieszyła się tak dużą popularnością, że Pan Hermann w 1939 roku postanowił ją nieco powiększyć, skupiając się w szczególności nad obszarem sklepowym. W 1941 roku Pan Hermann zakupuje drugą część działki, którą posiadał Max Prahst. W planach miał dobudowanie kamienicy do już istniejącej, rozpoczął starania urzędowe, niestety wojna pokrzyżowała wszystkie plany.
 
A co było po wojnie, dom mieszkalny 🏠 i też piekarnia🍞🥖🥐… i to bardzo długo. Był też sklep spożywczy, a dzisiaj funkcjonuje tu sklep medyczny.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin