Dziś osada Poddymin w lesie, a kiedyś leśniczówka Eichfeuer

W dreptaniu i podróżowaniu po okolicy Szczecina próbuję zgromadzić informacje o każdej mniej znanej lokalizacji - część z nich nie istnieje, inne ocalały w części, inne niewiele zmieniły się do dzisiaj. Co wiemy o osadzie Poddymin i kto tam mieszkał w dawnych czasach?

Jedna z najbardziej odludnych lokalizacji na północny – zachód od Szczecina, a jednocześnie przy głównej drodze okolicy. W sumie? Jedynej głównej drodze w okolicy. Przez jednych wspominane miejsce przy okazji dawnej służby w WOP (Wojska Ochrony Pogranicza), przez innych wspominane przez pracę w leśnictwie, a jeszcze przez innych jako miejsce mijane w trakcie grzybobrania albo leśnych wypraw. Kawałek od Dobieszczyna, o którym można poczytać pod tym adresem leży osada Poddymin, zwana również Barnimowo, a w nazwie przedwojennej Eichfeuer. Dzisiaj to kilka urokliwie położonych budynków służących leśnikom, a dawniej smolarnia i leśniczówka Försterei Eichfeuer. Czasami nazywana również z ü jako Försterei Eichfeüer. Okazuje się, że dotrzeć można nawet do kilku mieszkańców tej leśnej osady sprzed ponad 150 lat! Co mówi nam Poddymin na swoich kartach historii?

Osada powstała w pierwszej połowie XIX wieku. W przewodniku z 1911 roku można wyczytać ciekawostkę – okolice dzisiejszej osady miały być pełne dzikich jagód. Wzmianka o wielu dzikich jagodach pojawia się raz jeszcze w innej publikacji z końca XIX wieku. Dodatkowo na zachodniej części działała szkółka leśna wspominana w kilku przedwojennych gazetach. Wcześniej – w 1852 roku – przeczytamy o zmianach dni i godzin sprzedaży drewna między innymi dla szkółki leśnej w Eichfeuer, informację podpisał nadleśniczy Gravenhorst. Nieco spełnieniem nazwy leśniczówki i lokalizacji – eich feuer (dąb ogień) – było wydarzenie z 1930 roku. Ówczesna prasa donosiła, że w leśniczówce trochę się… spaliło. Na terenie Försterei Eichfeuer w Kreis Randow wybuchł pożar, który zniszczył około 40 akrów lasu. Na szczęście kierunek wiatru był sprzyjający, dzięki czemu ogień można było stosunkowo szybko opanować. Warto dodać, że Försterei Eichfeuer (Poddymin) należał do obszaru lasów Stolzenburg (Stolec).

Dawni mieszkańcy Forsterei Eichfeuer

Z dawnych map można dostrzec zmiany w zabudowie – strona wschodnia może być starsza od zachodniej, która na mapach pojawia się później. Obok domu zbudowanego z cegły i głazów po lewej stronie od wjazdu do osady znajdował się jeszcze jeden budynek według dawnych map. Część południowo – wschodnia składała się z trzech budynków ułożonych w formie kwadratu, z placem po środku, następnie na mapach pojawia się jeszcze czwarty budynek na południu tego kwadratu. Dziś z nich pozostał chyba tylko południowy. Nie mam pewności, ale dom o adresie Poddymin 1 pojawia się prawdopodobnie na mapach tuż przed II Wojną Światową. Znane są nazwiska dawnych mieszkańców – w 1877 roku osadę Eichfeuer zamieszkiwała rodzina Luck. Była to między innymi Anna charlotte Luck, Else Marie Sophie Luck, Henriette Viestens (z domu Fensch) oraz pan Carl August Luck. Dodatkowo w dzisiejszej osadzie Popielewo urodzić się miała 3 maja 1875 roku Ida Albertine Caroline Dumm.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 12 miesięcy temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

2 komentarzy

  1. PM

    Tuż przy Poddyminie rosną niezwykle rzadkie jarzęby brekinie, w tym jeden dorodny okaz (nieopodal drogi do Dobrej). Z kolei przed granicą można zobaczyć największe w Europie miejsce z czerwoną glebą (ochrową, powstałej ze związków żelaza), podobną do gleby typowej w Afryce.

    1. Paweł Ziatek

      Możliwe, że właśnie o nie chodziło w dawnych publikacjach – tam niestety ich dokładny gatunek w miejscach, które odnalazłem jest bardzo uproszczony, do po prostu „dzikie jagody”.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin