Dąbie / Altdamm

Tajemniczy pan obok pomnika cesarza Wilhelma 

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Niektóre fotografie przedwojenne są tak dobrej jakości, że możemy na nich dostrzec nawet detale postaci stojących w tle albo przyjrzeć się zdobieniom płotu wokół monumentu. Dziś wpadniemy na chwilę do dawnego Altdamm, dzisiejszego Dąbia. By znaleźć się w miejscu, które uwieczniła pocztówka musimy udać się do parku, który znajduje się między blokami przy ulicy Koszarowej, a ulicą Racławicką, tuż obok końcówki Emilii Gierczak, która na chwilę przechodzi w Isaaca Newtona. Najłatwiej lokalizację tego monumentu rozpoznać po załączonej niżej pinezce Google.

Pomnik cesarza Wilhelma I w dawnym Altdamm

Ciekawostką jest, że niemal identyczny pomnik Wilhelma I stał również w Trzewie, Białogardzie oraz Rawiczu oraz innych miastach. Niektóre z nich różniły się postumentem, otoczeniem oraz płotkami wokół, jednak sama postać jest łudząco podobna. Autorem monumentu był Georg Meyer-Steglitz, który urodził się w 27 czerwca 1868 roku w Pyrzycach. Wersja szczecińska, a poprawniej mówiąc „altdammska” („dąbska”) została odsłonięta 28 czerwca 1896 roku. Można napisać, że niemal na urodziny autora!

Wydawnictwo sióstr Ortmann

Ciekawostką jest pochodzenie fotografii – pocztówkę wydawano również w Dąbiu, u sióstr Ortmann. Kadr na miejsce, w którym znajdował się ich sklep można obejrzeć w ręcznej koloryzacji pod tym linkiem:
https://www.facebook.com/groups/SzczecinZnany/posts/844733439496344/
By zakupić taką pocztówkę jak ta musielibyśmy udać się na dawną ulicę Langestraße 26, dzisiejszą Emilii Gierczak. Losy pomnika są prawdopodobnie takie same, jak wielu innych monumentów cesarzy i władców dawnych Niemiec. Tym bardziej, że dawne Altdamm, a dzisiejsze Dąbie zostało bardzo mocno zniszczone w trakcie oblężenia tej części dzisiejszego Szczecina. W przeciwieństwie do lewobrzeża, część prawobrzeżna należąca w trakcie wojny do tzw. Großstadt Stettin broniła się zaciekle.

Możesz dołączyć do grupy Facebook! Post o powyższej treści znajdziesz klikając w ikonę!
Prócz tego znajdują się tam inne nieopublikowane na stronie posty.
Podziel się postem ze znajomymi!

Historyczny Szczecin