Poof z kurzu i zapomnienia

Okres II Wojny Światowej oraz pierwsze lata po niej "przemodelowały" nam miasto na wiele lat. Niektóre miejsca przestały istnieć, historie zostały odcięte, a dawne biznesy i lokalizacje okryła łuna zapomnienia. Dawna ulica Heinrichstraße, czyli dzisiejsza Ofiar Oświęcimia została mocno zniszczona w trakcie wojny. Stare kartki pocztowe pozwalają nam odkryć dawne biznesy i miejsca w nieistniejącym już świecie.

Wielu mieszkańców Szczecina wykorzystuje ulicę Ofiar Oświęcimia jako zjazd w stronę Ronda Giedroycia, Staszica albo w kierunku Niemcewicza. Inni używają jej jako “bypass” dla często zakorkowanego ronda, gdy te było dostępne od tej strony przed remontem Wyzwolenia. Niewielu jednak wie, że cała ta okolica była gęsto zabudowana kamienicami, które nie przetrwały do dziś. Zadrzewione skarpy oraz otwarte dziś okolice Staszica, targowiska Manhattan oraz ulicy Ofiar Oświęcimia pod górkę były zabudowane. Dziś zdmuchniemy kurz zapomnienia z jednego miejsca w tej okolicy. Dzisiaj ciężko w tym miejscu wpaść na piwo, ciasto lub inne danie, ale przed wojną na skarpie obok dawnego szpitala było takie miejsce!

Pocztówka ukazująca restaurację, którą prowadził Reinhold Neumann jest o tyle ciekawa, że widzimy na niej front kamienicy oraz wnętrze. Dostrzec możemy zdobiony barek, siedzenia, obrazy na ścianach oraz ciekawie wykonany sufit. Do tego z prawej strony górnego kadru prawdopodobnie znajduje się pianino. Z zewnątrz w oczy rzucają się lampy oświetlające nad nazwą restauracji i właścicielem, widać również że w ofercie znajdowało się piwo. Trzeba zaznaczyć, że nazwisko Neumann jest bardzo popularne, ale w Szczecinie pojawiali się inni posiadacze zajazdów, restauracji o dokładnie tym samym imieniu i nazwisku. Jednym z nich, nim pojawia się restauracja przy Heinrichstraße 52 (Ofiar Oświęcimia) był właściciel Willi Flora na Gocławiu. Biznes uwieczniony na pocztówce istnieje od początku lat dwudziestych do czasów II Wojny Światowej. Nie pojawia się już w ostatniej księdze z 1943 roku. 

By móc wyobrazić sobie gdzie znajdowała się restauracja, którą prowadził pan Reinhold Neumann musimy udać się na zjazd w Ofiar Oświęcimia z ulicy Wyzwolenia. Następnie zejść w dół w kierunku skrzyżowania z ulicą Czesława i spojrzeć w kierunku szpitala, mając za plecami budynek przedszkola. Na skarpie oddzielającej szpital od ulicy Ofiar Oświęcimia, a dawnej Heinrichstraße znajdował się adres z numerem 52 oraz restauracja, którą prowadził pan Reinhold Neumann. Okolica została zniszczona w trakcie II Wojny Światowej. Można zapytać dlaczego? Znajdowały się tam głównie zwykłe kamienice. Główny powód jest prosty – naloty na miasta nie były tak precyzyjne jak dzisiejsi “specjaliści od krzywd cywilnych” uważają. 

Zrzucenie bomb z wysokości kilku kilometrów, to jak próba trafienia plastikową kulką w konkretny kubek spośród kilkudziesięciu rozstawionych obok siebie. Kolejnym powodem są dane wywiadu aliantów – te określały znajdujące się w tej okolicy fabryki i zakłady pracy (nawet browary!) jako cele przemysłowe. Celem przemysłowym i militarnym wg wywiadu była między innymi fabryka Stoewera przy ulicy Krasińskiego, a także browary w pobliżu dzisiejszej Ofiar Oświęcimia i Staszica. Rajd, który zniszczył okolicę opisywanego adresu przechodził łukiem w kierunku dzisiejszej stoczni remontowej Gryfia, zahaczając właśnie o opisywany rejon, niestety niszcząc ten obszar wraz z faktycznie przemysłową okolicą.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin