Brama Królewska / Königstor

Róg Bramy Królewskiej w WIELKIM detalu 

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Dokąd ludzie zmierzają? Czy byli świadomi tego, że ich fotografię będziemy oglądać w wielkim zbliżeniu? Dokąd szybkim krokiem szedł młody pan w czarnych eleganckich butach? Dlaczego starszy pan z torbą zapinaną po środku dużą klamrą spogląda w stronę grupy ludzi? Co myślał prowadzący tramwaj linii 5 w tle po prawej?
 
Patrząc na ten kadr na Bramę Królewską (Königstor) i narożnik wielkiej kamienicy z numerem 1, przypominam sobie ciekawą sytuację – jedna pani krzyczała, że te piękne latarnie miejskie zostały na pewno zniszczone. Na pewno! Dziś ich nie ma! Wszystkie rozgrabiono! Ja jej pokazywałem, że jedna z takich latarni została przeniesiona na tył bramy – obok wejścia do kawiarni. Pani ta nie chciała mi wierzyć stojąc przy swoim 😉
Oryginał pocztówki został wysłany do Halle, do „typowej” pani i pana Schmidt, a samą kartkę można było zdobyć od znanego wydawnictwa w Szczecinie, które prowadził Arthur Schuster.

Przy Bramie Królewskiej w Szczecinie

Monumentalny narożnik w tle nie przetrwał II Wojny Światowej oraz powojennych rozbiórek. Front tego budynku był mocno uszkodzony, odsłaniając ściany działowe wewnętrznych pomieszczeń.
Prawdopodobnie uprzątnięty nieco jeszcze przez Niemców w końcówce 1944 lub pierwszych miesiącach 1945 roku. Kilka zdjęć świeżo po wojnie ukazuje już całkowite rumowisko frontowych pomieszczeń.
 
Później stał tam długo skwer w różnym stylu, raz mniej, raz bardziej zielony. Ostatecznie niestety powstała tam urbanistyczna patelnia-zbrodnia, czyli jak ja to nazywam… Betonplatz. Obiekt przypadkiem nazywany Centrum Dialogu Przełomy. Architektoniczny koszmarek, którego sam projektant lekko „uderzył się w piersi” za niedostateczną ilość zieleni popierając pomysł „rewitalizacji” obszaru. Nie można było zrobić od razu raz i dobrze?! Eh… 

Możesz dołączyć do grupy Facebook! Post o powyższej treści znajdziesz klikając w ikonę!
Prócz tego znajdują się tam inne nieopublikowane na stronie posty.
Podziel się postem ze znajomymi!

Historyczny Szczecin