Chopina / Wussower Straße

„Stettiner Drahtgeflecht Fabrik”, czyli Szczecińska Fabryka Siatek Drucianych 

Nieistniejące zakłady, zapomniane miejsca

Dawny Szczecin to wiele przedwojennych firm, które dziś już nie istnieją. Zachowały się jednak na kartach historii - jedną z nich jest Stettiner Drahtgeflecht Fabrik, inaczej pisząc szczecińska fabryka siatek drucianych. Co o niej wiemy?

„Stettiner Drahtgeflecht Fabrik”, czyli Szczecińska Fabryka Siatek Drucianych

Mieściła się od 1901 do 1943 roku na Wussower Strasse 3a i 4, czyli przy dzisiejszej ulicy Chopina 31 i troszkę 27 i 41. Ale zacznijmy od początku…

Jest rok 1901, Richard La Grange, właściciel firmy ” Richard und Fredrich, Kramm” – pośredniczącej w handlu towarami i artykułami metalowymi, specjalizującej się również w sprzęcie, okuciach budowlanych i narzędziach, mieszczącej się przy Große Domstraße 23 (dzisiejsza ulica Farna w Szczecinie), zakupuje ziemię przy Wussower Strasse, rozpoczyna budowę swojej fabryki drutu, siatek i tkanin drucianych . Na terenie tym istnieją już zabudowania, dom oraz dwa budynki gospodarcze od strony ulicy Wussower Strasse (ulica Chopina, na wysokości dzisiejszych nowych bloków nr 41), które zostaną oddzielone od terenu fabryki niewielkim murem. Należą do innego właściciela, Pana Strübing’a, który w ogóle nie jest związany z działalnością Pana La Grange na tym terenie (historia tego niewielkiego terenu pojawi się niedługo na łamach naszej strony). 

Sama fabryka i obiekty niezbędne do jej funkcjonowania, powstaje przede wszystkim na końcu terenu w okolicach torów kolejowych. Tam kolejno od 1901 roku wznoszony jest zakład ślusarski i hala fabryczna oraz hala węglowa, w 1902 roku niewielki budynek na kocioł parowy niezbędnych przy wyrobie siatek, a w 1904 roku warsztat aut oraz wiata i garaż dla samochodów. W okolicy ulicy Wussower Strasse powstaje również budynek biurowy i niewielki gospodarczy. Nigdy w tym miejscu nie powstał budynek mieszkalny dla właściciela, Pan La Grange w momencie rozwoju firmy początkowo zamieszkuje przy Große Domstraße 19 (ulica Farna), później przenosi się do domu przy Pölitzerstaẞe 51 (aleja Wyzwolenia).

 
Ale wracając do fabryki przy Wussower Strasse, firma bardzo dobrze prosperuje, rozwija się, nawiązując nie tylko współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, ale również z indywidualnymi klientami oraz z zagranicznymi firmami. Około roku 1904 roku warsztat ślusarski podnajmuje Pan Elsner, z zawodu ślusarz, który nie tylko współpracuje z Panem La Grange, ale prowadzi też własną firmę
’Tåger-Handlung, Eisen Constructions – Werkstatt Kunstschmiede’,
zajmującej się żelaznymi konstrukcjami, działalnością związanymi z belkami czy nośnikami metalowymi oraz metaloplastyką. Firma działa do 1941 roku.
 
Orzeczeniem Ministra Przemysłu Lekkiego z 20 sierpnia 1949 roku przedsiębiorstwo przeszło na własność państwa. Po „Stettiner Drahtgeflecht Fabrik” pozostały po dziś niektóre zabudowania bliżej torów, w których w 1956 roku swoją działalność rozpoczęła Spółdzielnia
Spółdzielnia Pracy ,,GRYF-PLAST”, zaś teren bliżej ulicy Chopina zmienił się diametralnie.
 
Źródło AP Szczecin, Adreẞbuch und Umgebung Stettin,Sedina. pl. Foty B.P.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin