Kolumba / Oberwieck

Szczecińska Wenecja w detalu 

Zabytkowe ruiny przy ulicy Kolumba

Z uwagi na to, że od strony Odry kompleks budynków znajduje się dosłownie na brzegu mieszkańcy zaczęli nazywać to miejsce Wenecją. Niestety ta szczecińska Wenecja nie ma szczęścia do rewitalizacji - od lat znajduje się w stanie ruiny, a od strony Kolumba od dekad "zionie" dziura zawalonego fragmentu. Dla jednych miejsce z ogromnym potencjałem wykorzystując zabytkowy charakter, dla innych miejsce nie nadające się do uratowania.

Co powiecie na tęgi post z ponad 30 fotografiami? Ostatnio zabrałem wielokopter i latałem wokół budynku tzw. Starej Chemii fotografując piękne zdobienia wydziałów dzisiejszego uniwersytetu. Dzisiaj podjechałem w nieco gorsze miejsce. Czy gorsze? Powiedzmy inaczej – „dyskusyjne” – dla jednych świetny klimat i miejsce z potencjałem, dla innych będzie to już wieczną ruiną. Prócz tematu Małej Wenecji, również fotografie zdobień z bardzo bliska 😉
Dla jednych obszar ceglanych opuszczonych budynków przy ulicy Kolumba, obok Wyspy Jaskółczej to miejsce z potencjałem. Mogłyby tam powstać lofty, sklepy, może biura o wysokim standardzie. Pomysłów jest dużo. Niedawno ogłoszony był przetarg na remont jednego z budynków, o ile mnie pamięć nie myli takie plany miały Wody Polskie. Cóż, chyba nie do końca się udało skoro żadne większe prace nie ruszyły. Z wielopłatowca możemy zobaczyć, że przynajmniej częściowo dach jest w dobrym stanie, w głównym ocalałym budynku.
 

Wenecja w Szczecinie w detalu, z drona

Dla innych Mała Wenecja ma jeden problem, którego nie uda się rozwiązać – to miejsce wciśnięte między przejazdową arterię i Odrę. Od w sumie „zawsze” albo przemysłowe albo niezbyt atrakcyjne, teren Górnego Wieku lub inaczej Górnego Wiku (Ober Wiek / Ober Wyek) to obszary, które nie należały do bogatych. W jaki sposób mielibyśmy coś tam wybudować? Każdy chciałby renowacji, ale NIKT nie wychodzi z pomysłem lub wizją.
Jednak! Mój spacer był zaskakujący. Mimo, że Wyspa Jaskółcza (Rahminsel) to dziś teren mocno zapomniany, z paroma zrujnowanymi i zapuszczonymi budynkami, spotkałem tam w 20-30 minut… kilkanaście osób… Spacerujących, dwie pary z dziećmi, a nawet chyba małżeństwo mieszane – mężczyzna był na pewno Polakiem, ale jego partnerka (oboje w starszym wieku) miała jakiś mocno południowy akcent. Węgierski? Grecki? Możliwe.
Nie wszystko jest skazane na zagładę. Dlaczego? Trwa remont podstacji prostownikowej (tak to się chyba nazywa?), czyli zabytkowego budyneczku na samym cyplu Wyspy Jaskółczej. Teren jest ogrodzony, a obiekt ma być dokładnie odremontowany z wytycznymi Michała, czyli naszego MKZ 😉
 
 Budynek ma być podświetlony z zewnątrz, a uwieczniony na fotografii stary znak zachowany. Oby w tym roku! Wracając nie chciało mi się przebiegać przez plac budowy to zajrzałem jeszcze pod remontowaną Starą Drukarnię, a i niemiecka duża barka przeciskała się pod mostem kolejowym oraz Mostem Długim. Kolejne dwie barki manewrowały po Odrze i jakoś sporo ludzi na spacerach! 🙂
 
Po ponad 30 fotografii wykonanych dronem wokół Szczecińskiej Wenecji zapraszam Was na post na naszej grupie Facebook.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin