Unii Lubelskiej / Am Deutschen Berg

Nie, szpital Unii Lubelskiej nie był w formie krzaka ;) 

Budowa szpitala przy Unii Lubelskiej

W Szczecinie czasami można usłyszeć nieprawdziwą opowieść - według niej szpital na Unii Lubelskiej budowano w kształcie wielkiej swastyki. Nie jest to prawdą, historia szpitala na Unii Lubelskiej jest zapisana w wielu miejscach dawnych publikacji, na przykład w prasie. Dzięki temu wycinkowi wiemy, jak wyglądała makieta obiektu - z wielkim "krzakiem" nie miała nic wspólnego.

W Szczecinie mamy wiele bzdurnych legend – ponoć grotę na Prawobrzeżu zbudował sam Göring, podobno trzy place układają się w Pas Oriona, a nawet podobno czołgi wjeżdżały pod wieżę Bismarcka. Różne opowieści 😉 Na załączonym kadrze prasowym widzimy makietę przedwojennego lazaretu, ówcześnie jednej z najnowocześniejszych placówek medycznych w Europie. Położona była przy ówczesnej Deutsche Berg. Jak widać fotografii i makiety, szpital nie miał nic wspólnego ze swastyką, a trawniki wokół niego dopiero później – po wojnie – zajmą kolejne oddziały.
 
W połowie 1937 roku dawna szczecińska prasa donosiła, że ogromny szpital jest już na ukończeniu, a pierwotnie powstawał na planowanych wcześniej stadionach, jakie miały znaleźć się w tym miejscu. Tutaj warto dodać, że w pewnej mierze taki “stadion” projektowano jeszcze obok – w dzisiejszej niecce, na miejscu której powstaną kolejne budynki kompleksu. Jako ciekawostkę można dopisać inny wątek – trzy lata przed wykonaniem załączonej fotografii makiety, w zagłebieniu obok dzisiejszego szpitala odbył się “brunatny” festyn. Pisałem o tym poniżej: https://www.facebook.com/groups/SzczecinZnany/posts/1114118789224473/
Z dość lakonicznego artykułu wiemy, jak mógł prezentować się obiekt w środku – na parterze skrzydła zabiegowego znajdzie się recepcja, pomieszczenia handlowe, apteka, na pierwszym piętrze oddział sanitarny, a wyżej sale operacyjne oraz diagnostyki wewnętrznej. W skrzydle pracowniczym znajdzie się pralnia oraz pomieszczenia socjalne dla załogi. Co ciekawe, rozwożenie żywności dla pacjentów odbywało się za pomocą specjalnych wózków.
 
Były też jadalnie dla mężczyzn, dla żołnierzy i oficerów, a także pielęgniarek, plus kantyna dla pacjentów, biblioteka, mała sala kinowa. Do tego pomieszczenia były wyposażone w media – można było na przykład posłuchać radia.
Tło makiety według artykułu przedstawia nam domy lekarzy, mieszkania dla pracowników i mechaników, oficerów, a także garaże oraz sklepik. Nad jakością konstrukcji czuwać miał majster o nazwisku Kiesow.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin