Stoewer

Wyprawa Stoewera do Paryża i jeden z pierwszych… motorowerów 

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Marka Stoewer jest w Szczecinie bardzo znana, wielu wie że stara kolekcja pana Manfreda Bauera zawierająca masę zabytków techniki i motoryzacji trafiła w końcu do domu – tutaj, do Szczecina. I stoi nie tak daleko od miejsca, w którym koncern Stoewera miał jedną ze swoich fabryk.
Pomiędzy tym wszystkim są jeszcze małe ciekawostki, które warto opowiedzieć po lekturze dawnej prasy 😉 W 1903 odbyła się wielka ekspedycja samochodowa, która odbył jeden z braci Stoewer – Bernhard – na trasie Szczecin->Paryż->Szczecin. Krótką historię firmy wspomniała prasa w 1934 roku załączając kilka ciekawych informacji.
Wyprawa z 1903 roku odbiła się w francuskich mediach szerokim echem pokazując niezawodność firmy Stoewer oraz wytrzymałość ich pojazdów. Przy okazji taka wyprawa jak na ówczesne czasy miała przetestować pojazd, sprawdzić jak zachowa się układ kierowniczy, opony, zapłon. Wyprawa zbiegła się z opracowywanym od kilku lat zapłonem elektrycznym w samochodach.

Wyprawa Stoewera do Paryża

Ten pomysł nie był ówcześnie nowy, ale jego pierwotna metoda działania była zawodna i potrafiła „zapalać” dopiero za którąś próbą. Stoewer eksperymentował z bardziej niezawodnymi rozwiązaniami, konstruując również samochody zasilane elektrycznie, a nawet jedne z pierwszych motorowerów – w 1897 roku Emil Stoewer zaprezentował trójkołowiec „odpalany” elektrycznie.
Prasa oczywiście ani słowem nie wspomniała o tym, że firma przechodziła ciężkie zmiany i problemy w trakcie ogólnoświatowego kryzysu, a jeden z braci Stoewer zrezygnował z zasiadania w kierownictwie. Tu na jednej z fotografii widzimy lokalnego przedstawiciela partii i radnego szczecińskiego. Był nim Wilhelm Karpenstein, w prezentacji modelu Greif towarzyszył mu Bernhard Stoewer. Ten ostatni wkrótce również zrezygnuje i opuści Szczecin, zaś cała firma będzie pod kontrolą „brunatnych”.
(dlaczego używamy takiego określenia? Posty przenoszone są z platformy Facebook, na której filtry „słowne” są restrykcyjne i mogą doprowadzić od usunięcia treści)

Możesz dołączyć do grupy Facebook! Post o powyższej treści znajdziesz klikając w ikonę!
Prócz tego znajdują się tam inne nieopublikowane na stronie posty.
Podziel się postem ze znajomymi!

Historyczny Szczecin