Szczecin kiedyś i dziś

Zamek Książąt Pomorskich – Szczecin kiedyś i dziś 

Czasy się zmieniają

Cykl "Szczecin kiedyś i dziś" - można skorzystać z kategorii nad tytułem postu - pozwala przenieść się w czasie do dawnego Szczecina, dzięki prostej galerii porównawczej. Korzystając z suwaka na fotografii można zobaczyć jak niemal dokładnie ten sam kadr wyglądał wiele dekad temu, a jak wygląda dziś. Niektóre miejsca w Szczecinie ciężko poznać - zostały zniszczone w trakcie wojny lub rozebrane po niej.

Chyba jeden z najbardziej znanych budynków w Szczecinie, obok tarasu Wałów Chrobrego, biurowca PŻM i suwnic Stoczni Szczecińskiej – Zamek Książąt Pomorskich – przed wojną w stanie niemal ruiny, dziś odbudowany i wyremontowany. Przed I i II Wojną Światową władze wojskowe nie interesowały się zamkiem ani nie dbały o jego zewnętrzny wygląd, mimo tego, że na poddaszu stworzono magazyny historycznych i zabytkowych przedmiotów. Je z czasem przeniesiono do Muzeum Miejskiego, a dzisiejszego Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Szczęśliwie, bo zamek szczeciński w trakcie II Wojny Światowej został mocno zniszczony. Po odbudowie jego biała bryła mocno rzuca się w oczy w trakcie jazdy Trasą Zamkową albo na tle panoramy miasta. Jak wyglądała okolica zamku kiedyś?

Dawniej Dzisiaj

W porównaniu widzimy ulicę Korsarzy w Szczecinie, tuż przed wejściem do zamku od strony centrum miasta, mając pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki po lewej stronie. Zabudowa znajdująca się po lewej oraz prawej stronie kadru została zniszczona. Po prawej jednak powstały po wojnie nowe szeregowce. W tle widzimy płot oddzielający dzisiejszą skarpę zamkową, a dawny niewielki obszar nazywany Schlossgarten. Warto zauważyć, że Zamek Książąt Pomorskich przed wojną miał bardzo „siermiężną” bryłę, pozbawioną zdobień i detali.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin