Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Gdy myślimy sobie o dawnych mieszkańcach Szczecina to wyobrażamy sobie ludzi, którzy chodzili po ulicach, prowadzili jakieś interesy, kawiarenki albo sklepy. Jednak nie wszyscy pozostawali w Szczecinie po narodzinach i umierali tutaj ze starości 😉 Bywało tak, że do Szczecina ktoś przyjeżdżał – ooo wielkie miastooo, a potem tutaj umierał ze starości. Bywało też tak, że ludzie wyjeżdżali. Czasami za chlebem, czasami do większych miast, a czasami zaciągali się do obcych armii.
Wiemy, dzięki brytyjskim dokumentom, które ocalały do dziś, że Friedrich Welnest urodził się w Szczecinie pod koniec XVIII wieku. Był cieślą, a rekrutem w armii brytyjskiej został w wieku 22 lat w 1805 roku. Możemy „przewidywać”, że Friedrich Welnest przyszedł na świat około 1783 roku w Szczecinie.
Nim historia zapisuje na swoich kartach postać o nazwisku Friedrich Welnest, który urodził się w Szczecinie w ówczesnych Prusach, musi minąć jeszcze niemal 9 lat.

Kim był Friedrich Welnest?

27 stycznia 1814 roku podpisuje dokument zwolnienia ze służby wojskowej. Mając 30 lat, ciemną karnację, czarne włosy, szare oczy i średni wzrost (165 cm) przesłużył w armii brytyjskiej 8 lat i 11 dni.
Dlaczego go zwolniono ze służby? No cóż. Można powiedzieć, że nie zwolniono, a po prostu się dalej nie nadawał do walki 😉
 Jak podano w dokumencie – Friedrich Welnest stracił lewą nogę w bitwie pod Salamanką, w Hiszpanii. Niestety, obrażenia były tak poważne, że doszło do amputacji nieco ponad kolanem. Kurował się w Royal Hospital w Chelsea, jednym z najstarszych domów opieki dla weteranów w Anglii.
 
Ciekawostką jest, że właśnie przy Royal Hospital pochowano żelazną damę, czyli Margaret Thatcher.
Jak potoczyły się późniejsze losy Friedricha? Kim był? Dlaczego opuścił Szczecin?
Tego niestety nie wiemy – wiemy za to, że właśnie w naszym mieście się urodził. Niemal 240 lat temu.
Czasami tyle po nas zostaje – parę kartek papieru, jednak nie wszyscy mają to szczęście, by ktoś o nie zadbał aż przez tyle lat 🙂

Możesz dołączyć do grupy Facebook! Post o powyższej treści znajdziesz klikając w ikonę!
Prócz tego znajdują się tam inne nieopublikowane na stronie posty.
Podziel się postem ze znajomymi!

Historyczny Szczecin