I Wojna Światowa

Albert Joyce Fox, zmarły w obozie w Altdamm 

Zgodnie z zasadą: żyjemy tak długo, jak żyje pamięć o nas!

Są ludzie, których nazwiska bledną na kartach historii i praktycznie nikt już ich nie wspomina. Weterani I Wojny Światowej, którzy ostatnie dni swojego życia spędzili tu - w dzisiejszym Szczecinie - zanikają na kartach. O niektórych z nich pozostały tylko strzępy pochowanych w archiwach dokumentów.

W kategoriach I Wojna Światowa oraz II Wojna Światowa można znaleźć kilka postów opisujących losy ludzi, którzy mniej lub bardziej byli zmuszeni „spędzić” trochę czasu w przedwojennym Stettin. Bardziej precyzyjnie w przedwojennym Altdamm, gdy Dąbie było osobnym miastem obok dzisiejszego Szczecina. Kilka postów z tej kategorii znaleźć można w poniższym animowanym kafelku. W jednej z moich historii możecie przeczytać o amerykańskim lotniku, który „kisnął śmiechem” prosto w twarz oficerów szczecińskiego gestapo, kiedy ci schwytali go DRUGI raz! W Szczecinie! Ostatnio pisałem, o żołnierzach II Wojny Światowej, którzy służyli po stronie aliantów, mimo tego… że urodzili się w niemieckim Szczecinie (!). Dziś historia kolejnego żołnierza, po którym zostało tylko trochę dokumentów. Pasjonują mnie losy żołnierzy, lotników, pilotów, czołgistów, marynarzy, którzy jakąś część życia w trakcie wielkich konfliktów spędzili w Szczecinie. Zróbmy „poof” z kurzu jaki osiadł na jednej z takich postaci, niestety, która ostatnie dni życia spędziła w przedwojennym Altdamm.

Tereny na prawobrzeżu przez 200 lat były wykorzystywane jako obozy jenieckie – już w czasach napoleońskich, później w kolejnych wojnach, byli tu też powstańcy wielkopolscy, później żołnierze państw Ententy w I Wojnie Światowej i w końcu alianccy w II Wojnie Światowej. Tych było niewielu w stosunku do okresu I Wojny – dla lotników alianckich II Wojny były obozy jenieckie w innych regionach. Dziś mowa o żołnierzu, który był w tym obozie w trakcie Wielkiej Wojny. Nie wszyscy przeżyli niewolę, o losach niektórych pisałem w osobnych postach.

Albert Joyce Fox, zmarły w obozie Altdamm

Urodził się w 1899 roku. Jego ojcem był Albert Senior (Edward), matką Florence.
Służył w 1st/5th Northumberland Fusiliers (numer w armii 69122), był w stopniu szeregowca. Albert nie miał szczęścia. Niestety przedwojenne Altdamm (Dąbie) było dla niego ostatnim miejscem na tym świecie. Zmarł 21 sierpnia 1918 roku. 

Tuż przed końcem I Wojny Światowej. Powodem według dokumentów były rany odniesione w walce. Do postu załączam bardzo smutny dokument – informację o wydaniu pieniędzy, jakie miał otrzymać Albert Fox, przekazane jego matce Florence Annie Fox. Niestety… Na dokumencie widnieje skreślony adres i dane ojca Alberta – osoba wypełniająca dokument dopisała przy nim „Dead” (Nie żyje), podając nowy adres. Czy zmarł w trakcie służby syna, czy również poległ na wojnie? Tego nie wiem.

Adres, gdzie mieszkał ojciec Alberta to 16 Lewis Street w Derby. Jego dom stoi do dziś, zdjęcie dołączone. Matka mieszkała wówczas w Exton, w regionie Rutland w Wielkiej Brytanii. Jej dom stoi do dziś. Albert Joyce Fox spoczywa dziś na Cmentarzu Południowo-Zachodnim pod Berlinem, sekcja VII. D. 4. wraz z około 1173 innymi żołnierzami. W 1922-1923 uznano, że należy zebrać ciała poległych w ówczesnych Niemczech i pochować je wspólnie. Jak podaje ww1cemeteries.com z ówczesnego Altdamm spoczywa 46 żołnierzy Zjednoczonego Królestwa, trzech z Nowej Funlandii i dwóch z Kanady.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 1 rok temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin