Na naszej stronie znajduje się kilkaset (a będzie kilka tysięcy!) postów, które przenosimy z grupy Facebook „Szczecin Znany i Historyczny„. Prócz tego tworzymy dla Was kolejne opracowania. By łatwiej rozpoznać, których miejsc dotyczą publikacje stworzyliśmy dodatkowo „mapę historyczną” Szczecina. Pinezki pozwalają na rozpoznanie miejsc, których opracowania dotyczą – umieszczając środek mapy na wybranej ulicy i przybliżając ją, możecie wybrać posty, które do danego budynku, obszaru lub miejsca zostały przypisane.

Historyczna mapa Szczecina z pinezkami

W tej zakładce znajdziesz mapę publikacji na stronie. Każdy z „pinów” oznacza przypięty do danego miejsca post z opracowaniem – pocztówkę, zdjęcie, porównanie, artykuł lub opisaną postać, która swój sklep lub mieszkanie miała właśnie w miejscu pinezki. Za pomocą nawigacji w lewym górnym rogu możesz mapę oddalić lub przybliżyć lub korzystając z kółka myszy po kliknięciu na obszar mapy. Możesz też skorzystać z opcji pełnego ekranu w prawym górnym rogu.

Nie wszystkie publikacje oznaczone są na poniższej mapie – znajdziesz tu tylko te, które można przypisać do konkretnych osiedli, dzielnic, miejsc, ulic lub lokalizacji.

Legenda oznaczeń

IKONY CZERWONE – oznaczają miejsca, które nie przetrwały do dzisiaj – kamienice, budynki, sektory miasta, jakich dziś już nie ma. Dotyczy to miejsc i budynków zniszczonych, praktycznie zlikwidowanych lub wyburzonych.

IKONY ZIELONEoznaczają miejsca, które przetrwały do dziś. Budynki, jakich dotyczą posty możemy zobaczyć również dzisiaj w niewiele zmienionym kształcie.

IKONY NIEBIESKIE – oznaczają miejsca, które posty i publikacje opisują ogólnikowo – na przykład lokalizacje, takie jak Las Arkoński, jeziora, plaże, wydarzenia związane z osiedlem lub obszarem miasta.

IKONY ŻÓŁTE –  oznaczają miejsca, które przetrwały w części – są to fragmenty kadrów zdjęć lub pocztówek, w których główny obiekt przetrwał i istnieje do dzisiaj, a okolica już nie istnieje lub odwrotnie. 

IKONY SZARE –  oznaczają miejsca, w których do dziś znajdują się pomniki, monumenty, krzyże, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe i tym podobne.

Travelers’ Map is loading…
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Część pinezek na mapie historycznej może znajdować się blisko siebie – system stara się „grupować” te, które dotyczą podobnej lokalizacji. Oddalając lub przybliżając widok mapy te punkty zaczną się łączyć lub dzielić. Możesz również kliknąć wybraną lokalizację – na przykład Bramę Królewską w Szczecinie – i rozdzielić ją na opublikowane posty. Te będą połączone liniami z rozdzieloną lokalizacją.

Publikacje dotyczące ogólnych tematów, okrętów lub statków zbudowanych w Szczecinie oraz tematów wiążących Szczecin z zagranicznymi historiami nie są dodane do mapy historycznej.

Historyczny Szczecin