Wiele z fotografii, grafik, pocztówek i zdjęć na naszej stronie posiada logotyp.

Dla części czytelników może wydawać się to ingerencją w oryginalny uwieczniony kadr. Dlaczego to robimy i czy jest to wymagane jeżeli myślisz o własnym artykule na tej stronie? Ta strona pozwoli Ci lepiej zrozumieć dlaczego postanowiliśmy znakować część grafik umieszczonych na stronie oraz odpowie na pytanie, czy znak jest wymagany jeżeli zechcesz opublikować swoją treść.

Czas, bezcenny czas

Wśród autorów strony znajdują się kolekcjonerzy, badacze, pasjonaci i osoby zafascynowane zarówno nieco starszym Szczecinem, jak i dawnym Stettinem. Poświęcamy dużo wolnego czasu na opisywanie minionych lat, postaci, miejsc i lokalizacji. Osoby, które publikują treści na tej stronie osobiście odwiedzają muzea, instytucje naukowe, archiwa, lokalizacje opisywane w artykułach oraz postach. Niektóre większe publikacje zajmują nie godziny, a dni pracy. Dzięki temu, że fotografie znajdujące się na stronie posiadają logotyp możemy dotrzeć do jeszcze większej grupy odbiorców. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego umieszczamy na nich logo.

Dlaczego zatem logotyp znajduje się również na starych drukach lub kartach z dawnych fizycznych publikacji, mimo że nie są one częścią prywatnych kolekcji?
Często w dobie Internetu pojawia się kwestia przypisywania sobie cudzych opracowań – wielu z naszych autorów poświęca wiele dni na opracowywaniu tematów za pomocą zdigitalizowanych (zeskanowanych, udostępnionych cyfrowo) ksiąg. Zebranie z nich informacji wymaga czasu. Zdobyte z nich źródła również są znakowane, co pozwala przynajmniej częściowo uchronić taką pracę przed przypisaniem przez inne media lub osoby.

W przypadku posiłkowania się publikacjami innych mediów staramy się je zarówno wymienić (lub „podlinkować”) jako rozwinięcie tematu. Opisując tematy korzystamy albo z wiedzy własnej, zbudowanej na bazie analiz dokumentów, ksiąg, dawnych publikacji, albo podajemy źródła dodatkowe znajdujące się poza naszą stroną – nie korzystamy z takich prac bezpośrednio na naszej stronie, przypisując sobie pracę innych. Jeżeli czytając nasze tematy uznasz, że źródło znajdujące się na Twojej stronie zostało nieodpowiednio zaznaczone – skontaktuj się z nami, z pewnością to dopracujemy! 🙂

Kolekcje prywatne oraz kwestia finansowa

Wśród naszych autorów są kolekcjonerzy, którzy na zdobycie fotografii, pocztówek, map, a nawet obrazów związanych ze dzisiejszym Szczecinem lub dawnym Stettinem wydają sporo pieniędzy. Wielu z nas robi to po to, by następnie móc zakup zaprezentować oraz opisać historycznie. W dobie mediów społecznościowych podzielenie się swoją kolekcją często powoduje jej natychmiastowe „rozpłynięcie się” w Internecie, bez żadnej informacji kto jest właścicielem danej grafiki, obrazu, pocztówki lub przedmiotu historycznego.

Oczywiście, nie rościmy sobie praw autorskich do przedwojennych kadrów, które były reprodukowane na pocztówkach tysiące razy. Prawa zastrzegamy do skanów i fotografii tych przedmiotów, które znajdują się w kolekcjach naszych autorów. Jeżeli opisywany temat rozwijany jest o inne kadry z danej lokalizacji używamy odnośników do innych stron oraz mediów, bez umieszczania ich na naszej stronie.

Detale historyczne

Era mediów społecznościowych sprawia, że wielu dzieli się znaleziskami w Internecie z innymi – na przykład za pomocą platformy Facebook, z której nasz zewnętrzny portal się narodził. Wiele osób umieszcza znalezione w sieci grafiki z jednym zdaniem opisu. Umieszczenie logotypu na grafice może zachęcić kogoś, kto taką fotografię zobaczy do poszukania szerszego opracowania.

Czy logotyp jest wymagany?

Jeżeli uznasz, że nasza strona i społeczność to odpowiednie miejsce do podzielenia się swoim opracowaniem dotyczącym Szczecina lub bliskich okolic – zapraszamy do kontaktu!

Logotyp umieszczany na posiadanych przez Ciebie oryginalnych fotografiach, pocztówkach, zdjęciach, mapach lub innych opracowaniach nie jest wymagany. Możesz oznaczyć takie grafiki swoim logotypem, swoim podpisem lub wykonać fotografie w taki sposób, by bezsprzecznie wykazywały na Twoją kolekcję. Przypominamy jednak, że nasz logotyp jest zarejestrowany i chroniony prawnie – mamy możliwość zgłoszenia nieodpowiedniego wykorzystania takich grafik. W przypadku własnych oznaczeń lub logotypów nie ma takiej możliwości.

Szanujemy jednak to, że możesz nie chcieć przypisywać swoich kolekcji do naszego logotypu 🙂
Jeżeli zechcesz podzielić się swoim tematem i opracowaniem na stronie wymagamy jedynie udowodnienia, że posiadane przez Ciebie zdjęcia, grafiki, fotografowane przedmioty faktycznie znajdują się w Twojej kolekcji. Logotyp na zdjęciach może pozostać Twój lub może być to zwykły pasek papieru z napisem mówiącym, że przedmiot znajduje się w Twoich zbiorach.

Dodatkowo! Nie przypisujemy sobie Twoich opracowań lub tematów historycznych, którymi zechcesz się podzielić. Każda z publikacji podpisana jest belką autorską, nawet jeżeli artykuł, post lub publikacja została napisana przez osobę, która nie jest współautorem naszej strony.

Historyczny Szczecin