Dlaczego powstała ta strona?

Era mediów społecznościowych

Idea stworzenia strony internetowej jako dodatek do grupy Facebook liczącej niemal 50 000 użytkowników narodziła się w 2022 roku. Pośród postów tworzonych przede wszystkim dla mieszkańców Szczecina i okolic publikowane treści są różnego formatu – od małych, zawierających zdjęcie lub pocztówkę i krótki opis, po duże i rozbudowane opracowania. Te drugie giną w mechanizmach platform społecznościowych i stają się trudne do znalezienia dla innych, którzy poszukują detali. Stworzenie strony internetowej pozwala czytelnikom na odnalezienie publikowanych treści za pomocą wyszukiwarek oraz uchroni te opracowania od zapomnienia lub zaginięcia w odmętach platform społecznościowych. Przenosząc część dawnych postów z naszej grupy Facebook zachowujemy przyjemny i łatwy do lektury „zwyczajny” styl postów, zachowując jednocześnie dbałość o podkreślanie lub pogrubianie ważnych postaci, miejsc, nazw ulic.

Dawne czasy na kartach pocztowych

Wiele stron internetowych i mediów zajmuje się gromadzeniem fotografii z dawnych czasów. Na naszej stronie znaleźć można również kącik poświęcony tłumaczeniom pocztówek ze Szczecina i okolic. Kategorię poświęconą takim publikacjom znaleźć można tutaj. Dzięki uprzejmości innych osób, które są zafascynowane historią, a dla których język niemiecki jest ojczysty możemy przedstawić Wam tłumaczenia ręcznego pisma.
Dlaczego?
To ciekawa podróż w przeszłość! Przeczytać czyjeś słowa zapisane na karcie pocztowej. Kogoś, kogo nie ma na tym świecie od prawdopodobnie kilkudziesięciu, może i stu lat… Na chwilę „wejść” w rzeczywistość kogoś, kto żył w innych czasach, w innym świecie, w innym mieście. Dzięki stemplom pocztowym lub samej informacji od wysyłającego pocztówkę wiemy też, kiedy została wysłana. Często na pocztówkach ludzie zaznaczali coś dla nich ważnego – sklep, który prowadzili, miejsce w którym się zatrzymali, hotel w którym spędzili noc, albo swoje własne mieszkanie. To pozwala nam ustalić więcej detali i wokół jednej zwykłej karty pocztowej opisać całą historię! Może ktoś z Was czytając publikację na naszej stronie zauważy, że opisywana osoba mieszkała właśnie w Waszej kamienicy 🙂

Pomniki, nieistniejące miejsca, dawne cmentarze

Dawny Szczecin stał cmentarzami – można śmiało postawić taką tezę. Wiele dzisiejszych parków to stare nekropolie. Wiele z nic zostało zniszczonych nie przez zawieruchę wojenną, a późniejsze decyzje – często za pomocą spychaczy i buldożerów, nawet stosunkowo niedawno. Osoby pochowane na poniemieckich cmentarzach „skazano” na zapomnienie nie tworząc z pozostałych nagrobków lapidariów – to dzieje się od niedawna. Wśród osób, które poszukują dawnych nagrobków jest między innymi ambasador Szczecina i doktor historii Pan Marek Łuczak. Opisy jego poszukiwań dawnych mieszkańców i ich nagrobków znaleźć można na naszej stronie – pozwala to na odnalezienie tych danych przez innych poszukiwaczy, rodziny, potomków lub pasjonatów historii okolicy. Dzięki stronie internetowej dane osób, których nagrobki udało się odnaleźć nie zatrą się na stronach platform społecznościowych – będą dostępne z poziomów wyszukiwarek. Podobne działania prowadzi stowarzyszenie Denkmal Pomorze, których fotorelacje można znaleźć na naszej stronie. Działania poszukiwawcze na obszarach nieistniejących dziś miasteczek, osad i wsi prowadzi SHE Archegryf – to często poszukiwania w miejscach, gdzie ludzie nie mieszkają od II Wojny Światowej. Ich relacje i fotografie znalezisk z opisami również znajdują się na naszej stronie.


Szczecin powojenny, a przedwojenny Stettin

Sporą część publikacji na stronie oraz naszej grupie Facebook stanowią posty i artykuły o przedwojennym Szczecinie. Wielu pyta dlaczego ta proporcja wygląda w taki sposób i częściej opisujemy przedwojenny Stettin, a nie powojenny Szczecin? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – czasy powojenne zapisali na kartach historii nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Przedwojenna historia dzisiejszego Szczecina często przypomina rozrzucone puzzle, których od dziesięcioleci nikt nie próbował poukładać. W przypadku artykułów o czasach powojennych przedstawiamy lokalizacje i opisy miejsc, które często nie istnieją. Sklepy, firmy, postacie i miejsca, jakie pozostały zapomniane na kartach historii lub zniknęły z powierzchni ziemi w trakcie II Wojny Światowej są jak ukryta tajemnica, czekająca na opracowanie. Przygoda w dawne czasy, które wszyscy znamy z młodości lub opowieści rodziców ma inny „charakter” niż podróż w czasy, z których nic już nie zostało – bohaterowie historii sprzed 100 lat już dawno odeszli, ich biznesów nie ma, budynków również, a może i nie ma ulic… Wśród opracowań na naszej stronie znajdują się również tematy dotyczące Polaków mieszkających przed wojną w dawnym Stettinie, kwestie innych narodów – jeńców wojennych, którzy krótki okres swojego życia spędzili w znajdujących się pod Szczecinem obozach jenieckich. Historię Szczecina widzimy w różnych płaszczyznach.

Historyczny Szczecin