W dawnych czasach, by zapisać się na kartach historii w sposób bardziej szczegółowy trzeba było być kimś ważnym - handlowcem, bankierem, generałem, dowódcą albo kimś majętnym.
Historię tej postaci rozpoczniemy nie w Szczecinie, a w Stargardzie. Wyobraźmy sobie, że mamy rok 1836. Większość dużych miast spinają jeszcze potężne fortyfikacje, obwałowania, arsenały, bastiony i inne elementy obronne. Do Szczecina nie dojeżdża jeszcze pociąg, a władze nie planują jeszcze rozbiórki fortecy. W Stargardzie przychodzi na świat w 1836 roku Rudolf Abel, jaki w ciągu XIX wieku stanie się jedną z najbogatszych postaci dawnego Szczecina. Jego ojcem będzie stargardzki kupiec Theodor Abel, żyjący w tym mieście również pod koniec XVIII wieku. Matką była Johanna Abel. Jako młody mężczyzna dorasta w Szczecinie w połowie XIX wieku i żyje w cieniu swoich starszych braci. Cała rodzina prowadzi biznes oparty o handel przy dawnym Heumarkt 5 w Szczecinie, czyli na Rynku Siennym. Miejsce te w oryginale nie istnieje, dziś to odbudowana część starówki tuż obok restauracji Bachus, gdzie w 2019 roku mieścił się fryzjer męski (tzw. barber). Już na początku lat sześćdziesiątych jednak bohater postu – Rudolf Abel – pozostanie praktycznie jedynym z rodziny, przejmując w Szczecinie biznes bankierski i zbożowy. Jakie są jego dalsze losy?
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Bankier, który… lubił konie
Pan Rudolf Abel będzie też jednym z bankowców, którzy stworzą potężną firmę Schlutow, we współpracy z Wilhelmem Schlutow, konsulem generalnym Szwecji w Szczecinie oraz właścicielem firmy żeglugowej. Pan Abel współpracował z nim w biznesie i razem z innymi stworzyli jedną z najsilniejszych firm handlujących zbożem w Szczecinie. Firmę spedycyjną zajmującą się zbożem przejął w 1876 roku właśnie Rudolf Abel, by następnie przekazać właścicielstwo synowi Wilhelma – Albertowi.
Jednak Rudolf nie pozostał bez wielkich wpływów – zajmował się kierownictwem po przekształceniu spółki w bank. Lata 70 i 80 XIX wieku sprawiły, że cały rynek zaczął się zmieniać – zamiast żaglowców coraz popularniejsze były parowce, do tego pojawił się spory kryzys ekonomiczny w tamtych latach, a także wojna francusko-pruska. Rudolf Abel nie był głupi i skierował spółkę prowadzoną z Schlutowem we właściwym kierunku – stawiając wszystko na działalność bankową. To był strzał w dziesiątkę.
Przeprowadzka na Wyzwolenia
Pod koniec XIX wieku bankier ze Szczecina staje się jednym z założycieli szczecińskiego rynku konnego – stowarzyszenia, którego celem była aktywizacja handlu końmi w mieście, dzielenia się doświadczeniami oraz hodowli. Wśród ważnych postaci tego towarzystwa był również Johannes Quistorp.
W 1880 roku Rudolf Abel widnieje już jako mieszkaniec dawnej Pölitzerstraße 90, mieszkając na I piętrze domku. Ówcześnie był to numer na przeciwko długiego bloku pomiędzy biurowcem Oxygen (Malczewskiego), a centrum handlowym Fala.
Na przełomie lat 80 i 90 XIX wieku awansuje na królewskiego radcę handlowego, dalej będąc bankierem w spółce Schlutera, ale również zostaje konsulem saksońskim oraz wicekonsulem brazylijskim. Dalej pracuje na Rynku Siennym przy Heumarkt 5, ale swoje mieszkanie będzie mieć na dawnej Moltkestraße 4, na I piętrze ciągu kamienic. Była to ówcześnie dzisiejsza Wyzwolenia od Placu Żołnierza do Placu Rodła. W 1893 roku Rudolf Abel wymieniany jest jako Aufsichtsrat (Członek Rady Nadzorczej) szczecińskiej stoczni Vulcan.
Co ciekawe, pan Rudolf Abel mieszkał nad kwiaciarnią innego znanego handlowa, o nim można poczytać w poście pana Jana pod tym adresem. Adres Moltkestraße 4 stał na miejscu dzisiejszego chodnika i pasów w kierunku Placu Żołnierza. Numer 4 był narożnym do Piłsudskiego. Na początku XX wieku miał też mieszkanie na Golęcinie, na tamtejszej dawnej Bergstraße 41.
W 1905 roku bankier ze Szczecina zostaje otrzymuje Order Królewski Korony (Königlicher Kronenorden) trzeciej klasy. Żoną Adolfa zostanie pani Anna Abel, która przeżyje go o kilka lat. Rudolf umrze w swoim mieszkaniu przy Wyzwolenia, w kamienicy która znajdowała się przy (a raczej na) dzisiejszym Placu Rodła, 12 czerwca 1916 roku, w wieku 80 lat. Pani Anna Abel z domu Meyer urodziła się około 1845 roku i zmarła w wieku 78 lat, 12 maja 1923 roku w swoim domu, z którym mieszkała z mężem Rudolfem przy dawnej Moltkestraße 4, na I piętrze.
Kamienica stojąca na Placu Rodła zostanie zniszczona w trakcie II Wojny Światowej i rozebrana.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Dołącz do nas!
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę. Albo skorzystaj z tagów:
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.