W dawnych czasach narożne sklepy miały spore wzięcie - były najczęściej reprezentacyjne, popularne lub właśnie stawały się kadrem pocztówki. Dzięki jednej fotografii wiemy nie tylko za pomocą ksiąg, ale też z widoku, jak wyglądało wejście do narożnika Sikorskiego 8. Przez ponad 20 lat swój sklep miał tam pan Heller. Ale przy okazji jego krótkiej historii można opowiedzieć coś więcej o dawnej Friedenstraße 8.
Bohaterem postu będzie sklep i bar piwny, który prowadził pan Georg Heller, jaki przez ponad dwie dekady „urzędował” w narożnym wejściu do kamienicy dawnej Friedenstraße 8, a dzisiejszej Sikorskiego 8. Widok na tę narożną kamienicę mamy w galerii. Do krótkiego opracowania tej postaci oraz przy okazji innych – właścicieli kamienicy oraz innych postaci, które żyły na parterze tej kamienicy zachęciła mnie pani Gosia, która napisała maila z zapytaniem „co było” na tym rogu. Nim bohater tego postu i właściciel szyldu nad narożnym wejściem otworzy swój biznes w tej kamienicy na parterze jej działał sklep kolonialny, którego właścicielem był Arthur Hofmann, a także żył tam pan Ewald Stegemann, zajmujący się obuwiem, jaki wspomniany będzie również niżej. To pozwala nam podejrzewać, że wejście narożne zajmował pan Arthur Hofmann – gdy pojawi się już bohater postu, pan Ewald dalej będzie żyć w tej kamienicy, na parterze, a wejście zajmować będzie już nasz bohater. Bardzo możliwe, że sklep i sprzedaż piwa, jaka prowadził pan Hofmann następnie przejmie pan Georg Heller – nasz główny bohater tego postu. To stanie się w 1911 roku. Przez kolejne ponad 20 lat pan Georg Heller będzie sprzedawać swoje towary oraz piwa na rogu Sikorskiego 8, w wejściu narożnym, na dawnej Friedenstraße 8. Dla osób, które nie znają tego narożnika można dopisać, że stoi on do dzisiaj razem z całą narożną kamienicą.
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
W pierwszej połowie XX wieku właścicielem kamienicy będzie mistrz murarski Robert Becker, który również odpowiada za jej budowę około 1905 roku. Konkretniej była to spółka braci Becker. Zarządcą w jego imieniu będzie w późniejszych latach i do lat trzydziestych pan Carl Knochenhauer, co ciekawe razem z nim mieszkał też krawiec Willy Knochenhauer. Ciekawą postacią, która pojawia się w latach dwudziestych i trzydziestych na parterze kamienicy Sikorskiego 8 (Friedenstraße 8) był pan Johannes Nicikowsky, budowlaniec. Prócz nie go na parterze kamienicy będzie żyć inny kupiec niż główny bohater postu – pan Eduard Neetzke. Ten swój sklep mógł prowadzić z wejściem od dawnej Schinkelstraße, czyli od Pułaskiego. Na początku lat dwudziestych na parterze żyć też będzie pan Ewald Stegmann, zajmujący się obuwiem. Niewiele zmienia się przez kolejne ponad 20 lat w kwestii bohatera głównego i jego szyldu – pan Georg Heller będzie prowadzić swój sklep w narożnym wejściu dalej.
Ostatnim właścicielem całej kamienicy była firma Koß & Sohn G.m.b.H, była to firma z Sopotu, której przedstawicielem był bogaty budowlaniec Alexander Koß. Mieszkał w 1943 roku na II piętrze kamienicy Sikorskiego 8, a dawnej Friedenstraße 8. W kamienicy na parterze działał też zakład fryzjerski, który prowadził w 1943 roku Gerhard Werner. Wśród innych mieszkańców kamienicy (oficyna) pojawia się również właściciel drogerii mięsnej, pan Ludwig Hoffmann. Prócz nich działał tu również sklep kolonialny, jaki prowadził pan Erich Rettling. Można śmiało napisać, że pan Georg Heller, jakiego szyld widzimy nad narożnym wejściem nie posiadał swojego sklepu w tym miejscu do końca wojny – w ostatniej księdze adresowej nie występuje. Nazwisko te jest bardzo popularne, ale jeżeli pan Georg Heller to ten sam, który występuje w 1943 roku – przeprowadził się do Zdrojów w 1936 roku. Jego miejsce pracy pod dawną Sikorskiego 8 (Friedenstraße 8) znika w tym samym roku, co pojawia się kupiec Georg Keller, ale właśnie w Zdrojach. Daje to duże prawdopodobieństwo, iż to ten sam. Biznes na parterze kamienicy przejąć może w 1935 roku pan Bruno Draugelates (kupiec) lub pan doktor Hugo Ecker, dyrektor banku. Ten pierwszy zamieszkiwał też II piętro kamienicy.
W 2011 roku zamykał się tu sklep Tunika (dziewiarstwo i artykuły do szycia), a pomieszczenia obok zajmował sklep spożywczy. W kolejnych latach w narożnym wejściu powstał Coffee Point, a następnie punkt z kawą i lodami Bubble Waffle.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.