Niewielu wie, że w tym miejscu znajdowała się kiedyś loża masońska, a także miejsce zajmowane przez kompanię strzelecką. O jakim miejscu mowa? O Teatrze Polskim w Szczecinie. Dzięki zachowanym fotografiom przedwojennym wiemy, jak wyglądały pomieszczenia i co mieściło się w budynku Teatru Polskiego w Szczecinie przed II Wojną Światową.
Dzisiaj (2023) nowy budynek Teatru Polskiego w Szczecinie połączony jest ze starym gmachem, który w rzeczywistości nie jest aż tak stary, jak wielu myśli. Nim powstał budynek, którego front widzimy na pierwszej fotce były tutaj ogrody i budynki szczecińskiej loży masonów. Dzisiaj wybierzemy się do przedwojennych wnętrz Teatru Polskiego przy ulicy Swarożyca, obok „autostrady” Jana z Kolna, rzut beretem do Wałów Chrobrego. Wielu z Was widziało ten budynek przed wojną na fotkach, ale nie zna ciekawostek o tym miejscu Zacznijmy od wnętrz tuż przed II Wojną Światową.
„Zrobiła” mnie lampa ścienna, którą musiałem „poprawić”, by przypadkiem Facebook nie zdecydował, że to pewien symbol i nie zdecydował się na usunięcie treści. Wiadomo, o jaki kształt chodzi. Dlaczego nagłówek brzmi „nie w teatrze”? Bo nie był to teatr od samego początku. Już przed wojną obiekt przechodził remonty chwilę po zbudowaniu – pierwotnie po wolnomularzach obiekt przebudował słynny Adolf Thesmacher, autor wielu willi, osiedla przy ulicy Heleny oraz kościoła św. Andrzeja Boboli. Ostatniego remontu dokonał wspominany przeze mnie wielokrotnie Gustav Gauss – autor między innymi kasy oszczędnościowej (dzisiejszego sądu) oraz przebudowy narożnej kamienicy z dzisiejszym Kurierem Szczecińskim. Ciekawostką jest, że można dodać jeszcze dwóch – prawdopodobnie architektów wyposażenia lub wnętrz: Boettcher (Böttcher?) i Stolp. Dzięki zachowanym fotografiom możemy zajrzeć do dawnego Teatru Polskiego (starej części gmachu), a także opisać to, jaką funkcję budynek miał nim Stettin stał się Szczecinem…
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.