Czasami trzeba dmuchnąć, by odgarnąć kurz z dawnych szczecińskich postaci. Jedną z nich był Gustav Malkewitz, który urodził się 15 maja 1861 roku w Wolinie. Był dawnym szczecińskim drukarzem, publicystą i politykiem, a także aktywistą społecznym. Jego ojcem był inżynier Theodor Malkewitz, a matką Matylda z domu Bertelt, z rodziny chłopskiej. Jego ojciec zmarł gdy Gustav był małym chłopcem, ale to nie przeszkodziło mu w zdobywaniu edukacji – po szkole podstawowej uczył się dalej w szkole gminy francuskiej w Szczecinie. Szybko złapał fach i rozpoczął naukę oraz praktykę w firmach drukarskich.
Zatrudnienie znalazł następnie w gazecie Pommersche Reichspost, której redakcja posiadała mocno konserwatywne poglądy, zbliżone do polityki Bismarcka. Nie czeka długo na rozkwit swojej własnej działalności – w 1883 roku zakłada swoją drukarnię, która przetrwała kolejne dziesięciolecia, aż do 1933 roku. W 1884 roku mieszkał przy Elisabethstraße 7, czyli na Kaszubskiej. Swoją pierwszą firmę drukarską współtworzył z dwoma wspólnikami, byli nimi Gustav Erdmann i Johannes Blankenbagen.
Polityka i sprawy społeczne piórem Malkewitza
Posiadając też własną gazetę mógł poświęcić się polityce – Gustav Malkewitz zasłynął z bardzo „przekonującego” sposobu pisania oraz doskonałej sztuki perswazji, stając się „głosem” klasy średniej. W 1888 roku staje się radnym miasta Szczecin z ramienia ugrupowania radnych niezależnych. Brzmi „dzisiejszo”? Cóż, Malkewitz starał się wsadzić klin pomiędzy liberałów i konserwatystów, odrywając politykę lokalną od układów ogólnopaństwowych. Radym pozostawał do 1900 roku, by w 1903 stać się deputowanym do Reichstagu z ramienia partii konserwatywnej. Następnie został posłem do zgromadzenia narodowego oraz członkiem DNVP – niemieckiej partii ludowej. W 1904 roku mieszka na Preußischestraße 3, na I piętrze, czyli na dzisiejszej Mazurskiej. Ta kamienica w części istnieje do dzisiaj.
Praca społeczna Malkewitza
Prócz tego pracował nad rozwiązaniami prawnymi i usprawnieniami handlowymi oraz ekonomicznymi w kraju. Był członkiem komisji polityki handlowej i członkiem pruskiej rady handlowej. Wprowadzał prawa chroniące pracowników oraz poprawiające jakość szkolenia uczniów i czeladników rzemiosła. Tworzył instytucje – między innymi Pomorski Bank Rolno-handlowy. Nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście, mimo że na co dzień mieszkał w Szczecinie i Berlinie – w 1904 roku wydaje Geschichte der Stadt Wollin in Pommern, czyli publikację historii miasta Wolin. W 1923 roku mieszka przy Friedrich-Karl-Straße 19, na I piętrze, czyli w narożnej kamienicy na Placu Odrodzenia, na Piłsudskiego. Kamienica stoi do dziś na rogu placu. Gustav Malkewitz zmarł 18 września 1924 roku w Szczecinie.