Możliwe, że to ich jedyna fotografia...

Wyobraź sobie, że nie mieszkasz w Szczecinie, mamy rok nie 2023, a 1925. Przybywasz z drugiej strony Ziemi - konkretnie z Tybetu. Ktoś wyjmuje aparat i robi ci zdjęcie. Możliwe, że jedyne w całym twoim życiu. Gdzie? W Szczecinie właśnie!

Brzmi absurdalnie? No nie do końca 😉 Bo lamą (w liczbie mnogiej lamowie) nazywamy też duchownego tybetańskiego. Jedni z najbardziej fascynujących ludzi oddanych religii to właśnie ci ludzie – tybetańscy duchowni. By łatwiej zrozumieć kim są wystarczy napisać, że tybetańscy nauczyciele duchowi, jacy nie tylko związani są z religią (buddyzmem tybetańskim), co również z stylem życia, często mocno ascetycznym. W rzeczywistości podział na duchowych nauczycieli w tej religii jest dużo bardziej skomplikowany. Nie tylko różne opowieści, ale również naukowe badania przypisują im niesamowite umiejętności związane z metabolizmem człowieka. Na załączonej fotografii z szczecińskiej prasy, którą wydano w kwietniu 1925 roku widzimy tybetańskich mnichów z wizytą w Szczecinie. Tutaj, według opisu zdjęcia przed budynkiem dawnego General-Anzeiger, który stał w miejscu aktualnej nowej kamienicy na starym mieście – obok Ratusza Staromiejskiego. Konkretnie budynek dawnej gazety stał w miejscu, w jakim swoją siedzibę przez wiele lat miał Głos Szczeciński. Kto wie… może to JEDYNE zdjęcie jakie kiedykolwiek im w życiu wykonano. Dlatego jest tak nietypowe i warte wspomnienia. Warto zaznaczyć, że wiele dziesięcioleci później ponownie w Szczecinie pojawili się Tybetańczycy. I to nie byle kto! W 2000 roku do Szczecina przyjechał sam 14 Dalajlama, czyli Tenzin Gyatso. Tak, ten słynny Dalajlama, laureat pokojowej nagrody Nobla. Warto dodać, że cykl wyboru Dalajlamy jest niezwykle ciekawy – bo dokonuje się to poprzez „rozpoznanie” w dziecku następcy, a te następnie od małego jest szkolone na kolejnego. Mimo tego, że mówi się iż Tenzin Gyatso będzie ostatnim dalajlamą – nie jest to prawdą – w 2011 roku oraz do dziś podtrzymuje się, że „rozpoznanie” następcy nadejdzie, mimo okupacji Tybetu przez Chiny.
Niestety, totalitarne i autorytarne łapska chińskiej „nadrasy” chcą w ten wątek wsadzić przedstawiciele chińskich władz kontrolujący aktualnie Tybet – planując swojego „pachołka” niezależnie od wyboru i uznania samych Tybetańczyków. Dalajlama nie mieszka aktualnie w tym kontrolowanym kraju, w 1956 roku obawiając się represji lub nawet „tajemniczej śmierci” (co dla władz chińskich typowe) poprosił rząd indyjski o azyl, a w 1959 roku po stłumionym powstaniu wraz z około 80 000 uchodźcami założył w Indiach rząd na wygnaniu. Jak pisałem, w 2000 roku przybył do Szczecina odwiedzając Książnicę Pomorską. Dziś Tenzin Gyatso dobija już niemal dziewięćdziesięciu lat. Mimo to jest bardzo aktywny oraz uznawany za jednego z najważniejszych myślicieli oraz filozofów. W Polsce był później jeszcze kilkukrotnie – ostatni raz w 2016 roku we Wrocławiu. Według swoich zapowiedzi dalajlama „planuje” opuścić swoje wcielenie w 2048 lub 2049 roku w wieku 113 lat. Przygotowujący się na jego odejście lamowie oraz inni buddyjscy przedstawiciele poszukują już jego następną inkarnację.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 11 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin