Wbrew pozorom o Szczecinie przed wojną pisała polska prasa!
Wyobraźcie sobie, że przeglądacie prasę lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Mieszkacie w II RP, dla przykładu w Poznaniu. Myślicie, że nagłówki będą mówić o mieście "Stettin", gdzieś na niemieckim Pomorzu. A tu cyk! Nie żaden Stettin tylko Szczecin.
Wielu mówi, że przed wojną nie istniało takie miasto jak Szczecin, bo był niemiecki Stettin. To półprawda – dlaczego? Wiele miast zagranicznych ma swoje polskie odpowiedniki – przykład Monachium, a nie München. Mówimy też o miastu nazwanym Kilonia, a nie o Köln. Podobnie nazywaliśmy dzisiejszy Szczecin również Szczecinem przed wojną. Nazwa ta pada w podręcznikach, w encyklopediach, w opracowaniach geograficznych oraz w dawnej prasie. Marka maszyn do pisania, rowerów i przede wszystkim samochodów Stoewer była znana w Europie oraz odbijała się echem w świecie. Również miała swoje miejsce w prasie polskiej, przed wojną. Pierwszy wycinek pochodzi z 1926 roku, z poznańskiego miesięcznika. W Kurierze wielkopolskim wyczytamy relację z berlińskich targów motoryzacyjnych, artykuł z 1931 roku wspomina że autor był na miejscu. Co widział? Między innymi szczecińskie samochody marki Stoewer, ich konstrukcję i formę ładnie opisał. Rok wcześniej – w 1930 roku – w polskim przeglądzie samochodowym również wspomniano o tym małym „samochodziku” z szczecińskiej fabryki. Ceny wysokie samochodów zachodnich? Bzdura. Proszę przybyć do naszego salonu na jazdę próbną. Polmotor Henryka Linke i spółki zaprasza na Zwierzyniecką 8. Sami państwo będą mogli przejechać się w jeździe próbnej samochodem marki Stoewer. Taki ogłoszenie padło w Kurierze Poznańskim w 1930 roku Później takie ogłoszenie pojawia się w gazetce z poznańskich targów, które również odbywały się w 1930 roku. Można było tam podziwiać i przejechać się szczecińskim samochodem.
Hej! Możesz pomóc utrzymać stronę!
W 2022 roku uruchomiliśmy stronę o historii Szczecina. Dlaczego? Publikacji na grupie Facebook nie da się znaleźć za pomocą wyszukiwarek. Posty na grupie są do znalezienia tylko "chwilowo", gdy akurat są na Twojej tablicy. Postawienie strony internetowej pozwoli nam zachować publikacje dla potomnych, a także umożliwić łatwe znalezienie tematów z poziomu wyszukiwarki Google. Koszty utrzymania serwera opłacamy z WASZYCH wpłat i własnych funduszy. Strona nie posiada żadnych reklam ani treści płatnych!
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Ciekawe jest to, że prasa wspomina nawet o… licytacji „przymusowej” szczecińskiej maszyny do pisania marki Stoewer. Komornik sądowy z Wrześni o nazwisku Janicki „przymusowo” licytował maszynę do pisania Stoewer w 1925 roku. Co ciekawe polska przedwojenna prasa nie jeden raz podaje licytację szczecińskich maszyn. Czyżby były tak cenne? Komornik o nazwisku Figas z ulicy Kościelnej 49 w Poznaniu też je wystawiał… W 1934 roku maszynę do szycia Stoewer komornik z Gdańska wystawił na licytację za 150 ówczesnych złotych.
W 1900 roku wyczytać możemy ogłoszenie firmy Stoewer w tygodniku ilustrowanym, odnośnie ofert pracy. Wspomina się w języku niemieckim, że firma zatrudnia około 1600 osób, a kontaktować się należy z przedstawicielem. Był nim wg ogłoszenia Alfred Kirschner.
W 1921 roku w Kupcu Poznańskim wyczytamy ogłoszenie o podobno najszybciej piszących ( ) maszynach marki Stoewer, a przedstawicielami firmy w Poznaniu byli Przygodzki i Hampel. Ich oddział znajdował się przy Mielżyńskiego 21.
W Postępie swój sklep z maszynami do szycia oraz pisania reklamuje M. Lohmeyer, z ulicy Wiktorii 18, w 1908 roku. Zapewnia, że świetne maszyny do pisania Stoewer w walce o mistrzostwo Niemiec pokonały aż 48 konkurentów, zdobywając 2-gą nagrodę! Dodatkowo swój „skład kołowców” ( ) miał w tym roku Roman Kotliński, sprzedający też maszyny do pisania Stoewer przy Szewskiej 15 w Poznaniu.
Można też podejrzewać, że maszyny do pisania Stoewer były na wyposażeniu biur adwokackich w Poznaniu – w 1925 roku w Przeglądzie porannym pojawia się ogłoszenie dla stenotypistek. Dwie chcieli zatrudnić adwokaci Jeszke i Osmólski, przy Placu Wolności 13. Wymóg? Umiejętność obsługi maszyny Stoewer
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 11 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.