Spacerujemy po okolicach Zakola, pomiędzy blokami znajdują się dwie uliczki (jednokierunkowa okrężna) wokół, których stoją domki niezbyt pasujące do blokowiska dookoła. Okazuje się, że osiedle te jest przedwojenne, a niewielu sobie o tym zdaje sprawę!
Kliknij i rozwiń spis treści
Są miejsca w Szczecinie, w których mamy niby typowo powojenne domki. Dla niektórych niespodzianką może być fakt, że jednak domy wyglądające na dzisiejsze są… przedwojenne. Ciekawym „zagłębiem” lekko przedwojennych domków jest kilka domków (dziś już nieco więcej) w lokalizacji, jaką zapisuje się w dokumentacjach jako Stoki. Bardziej znana nam dziś nazwa to… Zakole. Wielu mieszkańcom kojarzy się z blokami, masą zieleni, parkiem oraz pętlą autobusową znajdującą się na wzgórzu. Pośród powojennych długich bloków mieszkalnych jest przedwojenne osiedle domków – między Wszystkich Świętych, szkołą, a Wiosny Ludów i pętlą.
W tym miejscu przed 1945 rokiem znajdowało się 12 domków, z czego jeden nie był przypisany do numeracji. Warto opisać, jak wyglądały tamtejsze realia – osiedle to dziś dość zielone znajdowało się przy ścieżce prowadzącej od skrzyżowania Chopina / Broniewskiego w kierunku ulicy Duńskiej, w lekko wijącym się kształcie. Ścieżkę tę przed wojną nazwano Am Schmelen Rollberg, a w połowie lat trzydziestych przydzielono znane nam do dziś numery. Jako ciekawostkę można podać, że na rogu wyjazdów uliczek Zakole na Wszystkich Świętych (w pobliżu szkoły) znajdowała się cegielnia.
Zaś w miejscu, gdzie dziś mamy chodnik i zieleniec, na północnej stronie skrzyżowania Broniewskiego / Chopina znajdował się oznaczany na mapie z 1888 roku drogowskaz. Kawałek dalej na północ – w pobliżu bloków przy Chopina o numerach 80, 82, 62 i 64 znajdował się magazyn prochowy, do którego prowadziła ścieżka od Chopina. Ten rozebrano i uprzątnięto już przed wojną. Dziś mówimy bardzo dużo o budynkach stawianych na miejscu strumieni – aktualne bloki Zakola (na północny wschód od Chopina i Broniewskiego) stoją na miejscu przedwojennych łąk i pól uprawnych, ale również przebiegał tam strumień od jednego z małych stawów. Dziś śladu po strumieniu musielibyśmy szukać między blokami, w pobliżu jednego z chodników, od numerów Chopina 100, 82, 64 i 46. Na mapach z lat trzydziestych odpływ strumienia wpada do strumienia Warszewiec po drugiej stronie Chopina.
Wracajmy jednak do domu Zakole 5, a dawnego Am Schmelen Rollberg 5, który zamieszkiwał i postawił rzeźnik, który następnie staje się zarządcą zmiany w swojej pracy, a nie wyłącznie pracownikiem. Opisywany domek stoi na rogu cieci ulic, na przeciwko narożnika bloku o numerze 47 i posiada od rogu półokrągłą „wieżyczkę”. Budynki tej okolicy powstawały w połowie lat trzydziestych i nim przypisano im adres (chwilę przed wojną) dom Zakole 5 nosił przydomek Lüpke’sches Haus. Jego pierwszym mieszkańcem był Anton Lüpke, rzeźnik, który przeprowadził się tu z dawnej Petrihofstraße 50, z III piętra, czyli z Niedziałkowskiego. W kwestii tego adresu musimy pamiętać, że dawna Am Schmelen Rollberg należała do… Warszewa (Warsow) 😉 Anton był albo przyjezdnym w Szczecinie albo dość młodym człowiekiem – do 1943 roku nie posiada tytułu mistrza rzeźnickiego. Również nie udało mi się znaleźć na jego temat żadnych detali.
Na tej stronie nie ma reklam, treści sponsorowanych, płatnych ani irytujących okien. Wysokiej jakości zdjęcia, grafiki, serwer, domenę i licencje utrzymujemy wyłącznie z Waszych wpłat.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Nie mieszkał w domku sam, przed wojną żył razem z nim pracownik Otto Schülke. Długo nie będzie mieszkać, bo już w 1940 roku pojawia się kolejny pracownik – Robert Laabs. Ten też nie zasiedzi długo – w 1941 roku w domku poza właścicielem żyje Franz Anders, a na pierwszym piętrze kierownik budowy Aloys Schulze. Pan Franz już kolejnego roku (1942) się nie pojawia. W 1943 roku można podejrzewać, że właściciel domku Zakole 5 / Am Schmelen Rollberg 5 – pan Anton Lüpke – rezygnuje z pracy i utrzymuje się z wynajmu, jego tytuł zmienia się z werkmeister na eigentümer (właściciel). Do budynku według ostatniej księgi z 1943 roku wprowadzi się ślusarz Gerhard Gehm.
Dzisiaj? Domek wygląda na zadbany, obsadzony jest żywopłotem (cyprysy?) wzdłuż drewnianego płotku i przypomina dość mocno okoliczne budynki – z klinkierowymi zdobieniami okien. Ciekawostką jest znajdujący się obok domu garaż – najprawdopodobniej jest to obiekt przedwojenny, który widzimy na fotografiach lotniczych wykonanych w trakcie II Wojny Światowej. Na ogrodzie parceli znajduje się na nich niewielki szary punkt, dokładnie w miejscu garażu. Ten zaś kształtem nie wygląda na dzisiejszy – szerokość drzwi jest dużo mniejsza niż w garażach budowanych po wojnie. Miło było zobaczyć, że garaż w stosunku do starych fotografii z Google Maps jest wyremontowany. Brawo! I niech stoi dalej! 🙂
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 8 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.