Przykościelne cmentarzyki. Dawniej bardzo urokliwe i ukazujące "moc" uświęconej ziemi - świątynia, wokół niej groby, krzyże i nagrobki. Wokół wielu kościołów takie miejsca nie przetrwały do dziś. Ale... Niektóre istnieją dalej - jednym z ładniej zadbanych jest przykościelny cmentarzyk w Wołczkowie, gdzie obok siebie spoczywają dawni mieszkańcy oraz Polacy, pochowani tu po II Wojnie Światowej.
Kliknij i rozwiń spis treści
Są takie miejsca, a niczym niezwykłym nie są, że polskie groby powojenne stoją obok grobów przedwojennych – niemieckich. Naszych jest tu coraz więcej, a te dawne często były niszczone lub… szły na „odzysk”. Co to znaczy? Na wielu cmentarzach szczecińskich oraz pod miastem są nagrobki, które pierwotnie poświęcone były przedwojennej postaci, a po wojnie płytę użyto ponownie. Jest w Szczecinie jeden grób, który jest mocno symboliczny, ale jego lokalizacji nie mogę zdradzić. Po jednej stronie zdobionej płyty jest Polak, a po drugiej stronie jest Niemiec. Płyta ta „odkleiła się” od monumentu i stoi w poprzek. Głębiej pod nagrobkiem spoczywa nastoletni mieszkaniec Szczecina z początków XX wieku. Nad nim krótko po wojnie pochowano polskiego chłopca.
Dziś zajrzymy na cmentarzyk przykościelny w Wołczkowie. Kościół ten opisywany już w innym poście – patrz kategoria u góry nad tytułem albo ikony na mapie lokalizacji pod treścią – jest to świątynia pamiętająca średniowiecze. Już wtedy powszechne było chowanie ludzi wokół „uświęconej ziemi”. Dziś na cmentarzyku tym spoczywają obok siebie Polacy i Niemcy. Część nagrobków upamiętnia Polaków, część ustawiona w rogu dawnych mieszkańców niemieckich, głównie dzieci – tu należy zaznaczyć, że część mogła trafić tu z cmentarza wschodniego, od strony wjazdu z Głębokiego. Tamten cmentarz pochodzi z połowy XIX wieku, gdy oznaczany jest na mapach z 1888 roku oraz wspominany krótko wcześniej w opracowaniach historycznych tamtego okresu.
W tym poście wspomnimy wszystkich – zarówno Polaków pochowanych pod kościołem, jak i Niemców, których nagrobki ustawiono w rogu cmentarzyka. Niestety, nie wszystkie nagrobki są w dobrym stanie – planuję rozmowę z proboszczem oraz ustalenie czy cmentarzyk również jest wpisany do rejestru. Możliwe, że uda się uzyskać zgody, by polskie nieco zamszone i zarośnięte porostami powojenne nagrobki oczyścić – tu należy zaznaczyć, że cmentarz posiada swoją kartę zabytku. Z drugiej strony – czy moralnym jest „zgoda” na zadbanie o czyjś zapuszczony i niezbyt czysty grób? Mieszkańcy pozostawiają tu znicze, nawet na tych miejscach, o których rodziny mogą już nie dbać. Nie możemy im zarzucać czegoś złego – bywa, że potomkowie też już umierają. To naturalny cykl życia ludzi i ludzkości – przemijanie.
Trzeba też zaznaczyć, że dużo łatwiej poszukuje się detali o czasach przedwojennych i ówczesnych mieszkańcach. To złośliwy chichot historii, że po II Wojnie Światowej styl dokumentacji znacząco się zmienił, a dziś mieszkamy w okresie ochrony danych – to nam kiedyś zaszkodzi. Nasze czasy pozostaną „białą plamą” na kartach historii, a nasze złudne poczucie życia w cyfrowym świecie, gdzie „wszystko jest” może okazać się błędne. Dlaczego? Wystarczy, że cyfrowy świat zmieni się tak mocno, iż aktualne dane będą musiały być archiwizowane lub nawet kasowane. I co wtedy? Nic tak nie zapamiętuje losów na dekady lub stulecia, jak kamień i papier. Dokumentacja powojenna często albo nie jest dostępna albo może nie istnieć. W dokumentach przedwojennych ilość danych pozwala na spisanie długich historii. Opisując „starych” mieszkańców nie ma obaw, że naruszymy ich prawo do prywatności – ich rodzice i potomkowie też już mogą nie żyć, a z pewnością nie mieszkają już w Wołczkowie. W przypadku relacji polskich mieszkańców może być różnie.
Na tej stronie nie ma reklam, treści sponsorowanych, płatnych ani irytujących okien. Wysokiej jakości zdjęcia, grafiki, serwer, domenę i licencje utrzymujemy wyłącznie z Waszych wpłat.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Na cmentarzyku przykościelnym znajdują się groby powojenne polskie, które można wymienić. Niestety kilka z z nich pokrywa mech oraz porosty, które utrudniają odczytanie inskrypcji. Może we współpracy z proboszczem i otrzymując odpowiednie zgody uda się je oczyścić.
- Januszek Tomczik, urodzony w 1947 roku, zmarły w 1949 roku.
- Paulina Deske, urodzona 28 maja 1901 roku, zmarła 28 stycznia 1955 roku.
- Zofia Połuboczek, zmarła w 1952 roku.
- Leon Chudziak, zmarły 20 stycznia 1955 roku w wieku 84 lat, urodzony około 1871 roku.
- Stanisław Krewin, urodzony 21 kwietnia 1927 roku, zmarły 7 kwietnia 1949 roku.
- Michał Szuszkiewicz, urodzony w 1900 roku, zmarły w 1953 roku.
- Czesław Zajkowski, urodzony 7 grudnia 1927 roku, zmarły 21 września 1954 roku.
- Henryk Rybałko, urodzony 25 marca 1935 roku, zmarły 18 sierpnia 1946 roku.
- Franciszek Potasz, urodzony 22 marca 1949 roku, zmarły 2 maja 1950 roku.
- Tadeusz Kaciniel, żył 9 miesięcy, brak innych danych na krzyżu.
- Henryka i Henryk Korzunek, w jednym grobie wymagającym oczyszczenia. Dzieci zmarłe w latach pięćdziesiątych.
- Weronika Szydłowska, urodzona 16 lipca 1910 roku, zmarła 10 października 1954 roku.
- Stanisław Szydłowski, urodzony 13 lutego 1872 roku, zmarły 16 lutego 1956 roku.
- Rudolf Fischer. Urodził się 31 stycznia 1900 roku. Jego ojcem był mistrz stolarski z Wołczkowa Franz Fischer, matką Anna Fischer z domu Jahnke. Zmarł 20 maja 1921 roku w wieku 21 lat. Możliwe, że jego rodzice dalej mieszkali we wsi – pojawia się Franz Fischer, jeden pod 31, drugi przypisany pod 32 w głównej ulicy wsi w 1943 roku.
- Elise U. (nazwisko trudne do rozczytania i nietypowe). Urodziła się 13 lipca 1862 roku i zmarła krótko później – 29 lipca 1864 roku w Wołczkowie. Jej płyta jest jedną ze starszych na cmentarzyku.
- Waltraud Grunke. Dość spory nagrobek posiada mała dziewczynka. Urodziła się 9 marca 1927 roku w Armenheide Kreis Randow (Grzepnica), a zmarła 6 lutego 1937 roku w szczecińskim szpitalu przy Wawrzyniaka. Na jej akcie zgonu zapisano datę urodzin jako 12 marca.
- Anna Seegert z domu Mau. Kobieta w sile wieku, do której należy podobna płyta do powyższej dziewczynki urodziła się 24 lipca 1881 roku w Schwennenz Kreis Randow, wsi po niemieckiej dziś stronie. Jej ojcem był Wilhelm Mau zamieszkały w Wąwelnicy (Wamlitz), a matką Friederike Mau z domu Pankow. Jej mężem był Gustav Ernst Robert Seegert, z którym wzięła ślub 29 grudnia 1902 roku w Stobnie (Stöven). Zmarła dzień po rocznicy ślubu – 30 grudnia 1938 roku o 7:45 w Wołczkowie.
- Bertha Malbranc z domu Eichberg. Dość starsza pani – urodziła się 1 grudnia 1865 roku w Warsow Kreis Randow (Warszewo), a zmarła 27 maja 1938 roku w Wołczkowie. Ciekawe jest to, że rodzina ta była dość duża we wsi. Jeszcze w 1943 roku żyje tam rzeźnik Erich Malbrane pod numerem 15, spedytor Gustav Malbreane pod numerem 45, drugi spedytor Johannes Malbrane również pod numerem 45. Ciekawe, że na nagrobku zapisano „Malbranc”, a akt zgonu mówi „Malbrane”.
- Albert ? (nazwisko trudne do rozczytania i nietypowe). Urodził się 2 sierpnia 1858 roku, zmarł 6 września 1869 lub 1860 roku.
- Johannes Bo ? (nazwisko trudne do rozczytania i nietypowe). Urodził się 25 kwietnia 1854 roku i zmarł dwa dni po urodzinach, 27 kwietnia 1866 roku.
- Adelheid Genske z domu Hagen. Za tą postacią kryje się dość ciekawa historia. Była to najprawdopodobniej dokładnie Adelheid Franziska Martha Hagen, której mężem był Ernst Otto Genske. Urodziła się jako późne dziecko rodziców w wieku odpowiednio 42 lata i 50 lat – matką była Marie Louise Auguste Krah, a ojcem Carl Eduard Hagen. Przyszła na świat 13 grudnia 1859 roku w Szczecinie. Na początku XX wieku została wdową – jej mąż zmarł 9 grudnia 1913 roku w Szczecinie. Jej losy możemy prześledzić bardzo dokładnie – po śmierci męża żyje kamienicy Langestraße 6, na III piętrze, dziś to ulica Emilii Plater. Wcześniej – 21 sierpnia 1898 roku na świat przychodzi jej córka, Maria Emilie Adelheid Ganske, jaka 4 czerwca 1932 weźmie ślub, a jej mężem będzie Walter Franz Johannes Kühn. Adres zamieszkania pani Adelheid stale utrzymuje się do 1928 roku w Szczecinie. Była wdową po zarządcy magazynu w Szczecinie, jakim był Otto. Pani Adelheid Genske z domu Hagen zmarła 3 czerwca 1928 roku. Jakim cudem jej nagrobek znalazł się w Wołczkowie?
- Niewielki odłupek płyty z datami: 27 stycznia 1867 – 25 stycznia 1872. Z uwagi na wielkość i daty należał do do dziecka.
- Odłamana w połowie płyta zawierająca daty 1879 – 1937. Prawdopodobnie mogła należeć do ustalonej za pomocą dokumentów postaci – w wieku 58 lat (urodzony około 1879 roku) zmarł w Wołczkowie Franz Paul Johannes Radunz, 4 grudnia 1937 roku. Jego żoną była Elsbeth Maria Radunz z domu Rose, pochodząca z Dąbia (Altdamm). Mało prawdopodobne, by znalazł się w tak małej wsi inny grób o takich samych datach na osobę zmarłą w Wołczkowie według dokumentów. Szukając dalej detali – urodził się 16 czerwca 1879 roku w Stobnie (Stöven), a w wieku 41 lat, 23 grudnia 1920 roku wziął ślub w Szczecinie. Następnie jego losy prowadzą do Wołczkowa.
- Według karty wpisowej do rejestru znajdował (?) się również grób o znaczeniu historycznym – Martha Gebner, Alt-Sarnow, urodzona 5 stycznia 1885 roku, zmarła 2 października 1945 roku. Tu należy zadać pytanie – czy 4 to na pewno 4, czy może jest to 1925? Krzyż ten dziś (2024) nie znajduje się na terenie cmentarzyka, niestety nie znam jego losów. Stał dokładnie na linii prawego i tylnego rogu kościoła, po prawej stronie, od strony parku. Sądząc po wkładce do rejestru drewniany krzyż stał tu przynajmniej do 1998 roku.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 7 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.