A dziś jest jedno z arcydzieł renowacji. Starsi mieszkańcy okolic ulicy Bandurskiego mogą pamiętać Kino Mewa w Szczecinie. Był to niewielki parterowy budynek przy dzisiejszej Axentowicza 1a. Później zapuszczony i szary, następnie nieco czerwony. Dzisiaj działa tam jeden z najlepiej wykonanych hoteli okolicy. Można coś zrobić dobrze? MOŻNA! I trzeba to pokazywać!
Kliknij i rozwiń spis treści
Są w mieście sekrety, o jakich trzeba mieszkańcom Szczecina mówić wprost – pokazywać, przebijać się przez warstwę narzekactwa i marudności. Wrzaski i krzyki o tym, że w mieście nie dba się o starą tkankę lubią być głośne. Jednak wystarczy pokazać mieszkańcowi Szczecina fotografię świetnie wykonanej restauracji i hotelu w starym stylu – z ceglanymi zdobieniami, z okiennicami, z drewnem na podłogach, z malowidłami na sufitach oraz masą starodawnego wyposażenia – wtedy mieszkaniec miasta robi wielkie oczy i nie wierzy, że coś takiego może być w Szczecinie. A jednak! Z okrutnie nieatrakcyjnego szarego klocka rodem z PRLu, jaki w rdzeniu jest pozostałością po liczącej ponad wiek restauracji powstała nieznana szczecinianom perełka godna polecenia każdemu, kto chce odwiedzić Szczecin i przy okazji… ma nieco więcej w portfelu niż na motelik najniższego standardu 😉 W kontekście historii miejsca wielu pasjonatów zauważy – obiekt w dawnych księgach posiadał adres przypisany do Bandurskiego (Swinemünderstraße 34), ale dziś jego pozostałości faktycznie przypisane są już do Axentowicza 1a. Fotografie dzisiejszych wnętrz świetnie przebudowanego budynku podlinkowane są w sekcji na dole.
Bredower Schießpark
Początki miejsca sięgają pierwszych lat XX wieku (konkretnie niżej), kiedy w Szczecinie (ówcześnie obszar należący do dawnego Zabelsdorf, czyli Niebuszewa) pojawia się lekko ponad trzydziestoletni mężczyzna. Wraz z rozbudowującym się miastem, powstającymi w okolicy cegielniami oraz nowymi osiedlami zakłada swój nowy biznes. Wcześniej w miejscu, w którym stał Bredower Schießpark (Drzetowski Park Strzelecki) znajdowała się odkrywka piasków i żwirów. Założycielem biznesu był konkretnie Gustav Hermann Richard Wedel, który urodził się 26 lutego 1870 roku w Szczecinie. Jego ojcem był Friedrich Christian Wedel, a matką Amalie Auguste Wedel z domu Wöhlke. Rodzice pod koniec XIX wieku mieszkali w Szczecinie. W 1897 roku Hermann żył przy dawnej Falkenwalderstraße 14 (Wojska Polskiego), posiadając tytuł mistrza ślusarskiego. W ówczesnej numeracji była to kamienica narożna przy Placu Zgody, z wejściem od strony Bałuki.
W tym samym roku – 1897 – jego żoną 22 kwietnia zostanie pani Marie Christine Wilhelmine Lockstädt. Pochodziła z Bredow, czyli dzisiejszego Drzetowa. Z czasem przeniesie się do adresu swojej żony, gdzie będzie pracował jako ślusarz oraz mechanik. Z szczecińskich ksiąg zniknie w 1902 roku, kiedy prawdopodobne przenosi się do tworzonego domu strzeleckiego – ten pojawi się w księgach kilka lat później, w 1909 roku. Możemy podejrzewać, że kompleks Bredower Schießpark może pochodzić z pierwszych lat XX wieku, kiedy Hermann Wedel znika z Drzetowa i pojawia się dopiero, gdy obszar znajdzie się w księgach adresowych. Dokładną datę powstania – najprawdopodobniej 1900-1901 rok – podaje nam prasa. Niestety, informacje potwierdzające działanie Bredower Schießpark w 1901 roku są tragiczne – przed 15 sierpnia doszło do wypadku, w którym zginęło dziecko.
Śmierć chłopca, młody Richard Sann
Prasa podała, że odbyły się sądowe oględziny zwłok, a denatem był mający 11 lat Richard Sann. Do wypadku doszło 11 sierpnia, w niedzielę. Został trafiony kulą, jaka przebiła prawe płuco i wyleciała po drugiej stronie ciała między 1 i 2 żebrem. Chłopiec się wykrwawił w wyniku krwotoku do płuc. Według wzmianki prasowej najprawdopodobniej dostał się na teren strzelnicy bez pozwolenia oraz bez opieki, według plotek po to, by szukać pozostałości kul. Możemy zrobić „poof” z historii chłopca, który stracił życie w opisywanej lokalizacji.
Był to konkretnie Richard Wilhelm Ernst Sann, który urodził się w Szczecinie 27 maja 1890 roku. Jego ojcem był Hermann Wilhelm Sann, a matką Johanne Helene Pauline Sann z domu Worch. Rodzice, kiedy na świat przyszedł mały Richard mieli po równo 26 lat. Można dodać, że Richard nie był jedynakiem – miał dwóch braci i dwie siostry, z których niestety jedna zmarła mając roczek. Rodzice w momencie śmierci Richarda (1901) żyli w Bredow (Drzetowo).
Gustav Hermann Richard Wedel i jego detale
Niestety, w życiu wieloletniego właściciela domu strzeleckiego Bredower Schießpark miały miejsce rodzinne tragedie – w 1898 roku zmarła jego półroczna córka Martha Helene Wedel. Ówcześnie śmierć dzieci była dużo częstsza, ale cios dla Hermanna i Marie nadszedł raz jeszcze – 9 września 1909 roku umiera w wieku 10 lat ich córka Ella WIlhelmine Auguste Wedel. Z jej aktu urodzenia dowiadujemy się, że jeszcze 3 lipca 1899 roku rodzina nie mieszkała w restauracji, jaką później znamy pod opisywaną nazwą. Jej akt zgonu pokazuje, że początkowo do budynku nie był „przypięty” adres – restauracja z strzelnicą stała po prostu przy drodze, dzisiejszej Bandurskiego, jaka była oznaczana na mapach już w drugiej połowie XIX wieku. Wejście znajdowało się od strony aktualnego skweru, od wschodu.
Na tej stronie nie ma reklam, treści sponsorowanych, płatnych ani irytujących okien. Wysokiej jakości zdjęcia, grafiki, serwer, domenę i licencje utrzymujemy wyłącznie z Waszych wpłat.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Z czasem budynek otrzyma swój adres oraz numer – będzie to Swinemünderstraße 34, czyli w luźnym tłumaczeniu ówczesna Świnoujska. Zwróć uwagę na brak pogrubienia nazwy – to nazwa dawna, dzisiaj byłaby to ulica Bandurskiego. Jednak aktualny numer pozostałości po dawnym Bredower Schießpark otrzymał numer Axentowicza 1a, a dawny teren po wykopie odkrywki żwirów i piasków, następnie późniejszy ogród restauracji dzisiaj jest skwerem schodzącym w dół od strony Bandurskiego. Pan Hermann Wedel będzie właścicielem strzelnicy i restauracji przez około 28-30 lat. Umrze 21 września 1931 roku w szpitalu w Golęcinie (Frauendorf).
Po śmierci Hermanna władać obiektem będzie jego żona – wdowa Marie Christine Wilhelmine Wedel. Jej losy po śmierci męża są mi nieznane. Prawdopodobnie przeżyje II Wojnę Światową, występuje w ostatniej znanej księdze z 1943 roku jako właścicielka nieruchomości o adresie Swinemünderstraße 34, wciąż o nazwie Bredower Schießpark. Ale już w czasie wojny nie będzie jedyną osobą, jaka działała w dawnej restauracji ze strzelnicą – poza nią będzie dopisany pan Erwin Wödtke / Woedtke. W Szczecinie mógł być nową postacią lub młodym człowiekiem. Budynek prawdopodobnie przebudowano nieco w trakcie II Wojny Światowej lub krótko przed nią. Kształt budynku jest nieco inny niż na zachowanych dawnych kadrach, w stosunku do zdjęć lotniczych oraz oczywiście tego, co zastaliśmy w 1945 roku i widzimy dzisiaj. Możliwe, że część i parter budynku pochodzą ze „starych czasów”.
Obóz i egzekucja obok Bredower Schiesspark
Według kilku wzmianek na terenie wokół restauracji w okresie II Wojny Światowej działał Gemeinschaftslager „Schiesspark”, którego adres podawano z „przekręceniem” numeru – 24, gdy w rzeczywistości obiekt znajdował się pod numerem Swinemünderstraße 34. Numer 24 stanowiły pobliskie przedwojenne bloki mieszkalne na południowy wschód (niżej Bandurskiego). Na bazie publikacji magazynu Odkrywca z 2012 roku (odpis w Interii pod tym adresem) na terenie strzelnicy (dziś mały park) tuż obok restauracji miał być powieszony 21 letni poznaniak Stanisław Krawczyk. Urodził się według opisu 25 lipca 1921 roku w Poznaniu. Wyrok wydano za bliskie kontakty z Niemką, która mogła pracować w pobliskiej stoczni. Strzelnicę dla restauracji, jaka działała już około czterech dekad wykonano w wyrobisku dawnej żwirowni – w 1942 roku według opisu miała znajdować się tam szubienica. Znane jest też nazwisko dowódcy obozu w Bredower Schiesspark – był nim mężczyzna o nazwisku Stern.
Paul’s Fantasia Boutique Suites
W budynku, który prawdopodobnie krótko przed lub w pierwszych latach wojny został całkowicie przebudowany działało kino Mewa. Następnie obiekt stał niewykorzystany wiele lat aż do niedawna – otworzył się tu hotel Paul’s Fantasia Boutique Suites. Przed domkiem zrobiono stylizowane na stare ogrodzenie z zdobionymi metalowymi płotkami. Zamiast paskudnie szarych ścian „klocka”, który przypominał bardziej starą trafostację mamy białe ściany, stylizowane okna, niebieskie okiennice, drewniane zdobienia wejścia i piękne drzwi. Wnętrze według fotografii z bazy hotelowej, które możemy zobaczyć tutaj łagodnie pisząc urywa dupę przy samej szyi 😉 Od strony ulicy znajdują się między innymi sypialnie wykonane w starym stylu – z ceglanymi zdobieniami ścian, staromodnymi meblami i klasycznym parkietem.
Hall we wnętrzu niepozornego budynku Paul’s Fantasia Boutique Suites ma prześwietny stary charakter – mamy zdobione latarnie, płytki przypominające bruk, ozdobnie malowane sufity oraz klimat przypominający lekko fantastyczną uliczkę małego francuskiego miasteczka. Ciężko uwierzyć, że miejsce takie jak na fotografii pod tym linkiem istnieje w takim niby zwyczajnym z ulicy domku 😉 Podobnie w Paul’s Fantasia Boutique Suites wykonane są łazienki – staromodne wzory na ścianach i sufitach, do tego płytki przypominające hotele początku XX wieku. Wewnętrzną część kompleksu, który od ulicy wygląda TOTALNIE niepozornie stanowi zieleń, cegła zmieszana z drewnem oraz przypominające stare czasy metalowe płotki oraz barierki. Fotografię tego miejsca znaleźć można pod tym adresem na Facebooku. Paul’s Fantasia Boutique Suites oferuje też wellness & spa, masaże, saunę i gorące kąpiele. Styl pokojów, który nawiązuje do dawnego świata można obejrzeć na oficjalnej stronie hotelu z podziałem na wielkości – pod tym adresem.
Przykre, że szczecinianie nie zauważają istnienia tak genialnie wykonanych miejsc, a może takie opracowania historyczne sprawią, że zaczną je dostrzegać – mamy czym się chwalić w Szczecinie! 🙂
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 5 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.