Willa przy Konopnickiej 17 ma stary styl - spadzisty dach oraz drewniane zdobienia belek. Inne w okolicy są bardziej reprezentacyjne. Duże, zdobione, wielopiętrowe, mają wieżyczki. Ta jest klasyczna. Prawdopodobnie jej pierwszym właścicielem był człowiek, który do Szczecina przyjechał z Berlina.
Kliknij i rozwiń spis treści
Zróbmy małe „poof” z historii kolejnej szczecińskiej zabytkowej willi w „zagłębiu” willowym czyli dawnym Braunsfelde, dzisiejszym Pogodnie, gdzie pełno stoi starych domów. Chociaż nie są one tak stare, jak niektóre kamieniczki oraz wille bliżej centrum. Zaglądamy na dawną ulicę Dunkerstraße, dzisiejszą Marii Konopnickiej. O patronach ulicy już kiedyś pisaliśmy – warto zajrzeć pod inny adres, o tutaj, by poczytać kim była Maria Konopnicka oraz Johannes Dunker. Zaglądamy do willi, która stoi „rzut beretem” od kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Świętego Krzyża. Konkretnie zajmiemy się dziś willą o adresie Konopnickiej 17, która z ulicy ciekawi nas zdobieniami okien oraz drewnianymi filarami dachu. Patrząc na zdjęcia z perspektywy Google Earth od 2011 roku willa jest w dobrym stanie, ma jasnokremową elewację oraz może wymagałaby lekkiego odświeżenia dachu. Po 2014 roku wykonano również podjazd pod garaż znajdujący się za budynkiem.
August Koth
W Szczecinie pojawia się na początku lat dziewięćdziesiątych XIX wieku jako dietariusz (urzędnik dzienny nie będący na etacie, ale opłacany dziennie) pracujący w dawnym zakładzie opiekuńczym dla starców i inwalidów w Grabow (Grabowo), a żył przy tamtejszej dawnej Neuestraße 5a. Niestety jego życie w Szczecinie naznaczone było smutkiem. Jego dokładniejsze losy poznajemy przez śmierć małej córeczki – malutka Nanny Minna Korf zmarła 4 lutego 1894 roku w wieku 18 dni. Jednak przez to zapisała się na kartach historii ona oraz jej matka – Selma Korf z domu Füchs. Śmierć dziewczynki prowadzi do jej ojca – był to konkretnie August Philipp Korf, a matką konkretnie Jeanette Marie Clara Selma Korf, malutka Nanny przyszła na świat 16 stycznia 1894 roku w podszczecińskim Grabowie.
Drugie imię mała Nanny otrzymała po… babci 🙂 August Philipp Korf urodził się 20 lipca 1862 roku w Hannover-Leinhausen, jego ojcem był Friedrich, a matką Minna Korf. Rodzina przeniosła się do Berlina, a pan August był wojskowym, następnie weteranem. Możliwe, że to spowodowało, iż zajął się pracą nad inwalidami, jako urzędnik w tej dziedzinie. Tu można dodać, że para miała jeszcze znaną dla historii córkę: Grete Minna Frieda Albertine Korf. Willa pochodzi najprawdopodobniej z pierwszych lat XX wieku, kiedy w 1903 roku August znika z ksiąg, by pojawić się w 1904, kiedy podszczecińskie ówcześnie Braunsfelde zostaje dodane do spisu ksiąg adresowych. Tu ważna informacja: pierwotnie willa posiadała adres Dunkerstraße 8, dopiero w drugiej połowie lat dwudziestych XX wieku zmieni się na Dunkerstraße 17, czyli dzisiejszą Konopnickiej 17. Pan August po przenosinach zmieni też swój zawód, będzie asystentem biurowym, a nie dietariuszem, czyli możliwe że po przyjeździe do Szczecina i zakupie własnej willi był już w pełni zatrudnionym człowiekiem. W kolejnych latach, do I Wojny Światowej, awansuje na poziom powiatowego sekretarza, a w willi zamieszka jeszcze kupiec Richard Ridel.
Właściciel willi zmieni się po 1911 roku i poznamy wtedy ciekawą znajomość.
Carl Hoffmann i Carl Hartmann
Najprawdopodobniej w 1911 roku budynek przejmuje posiadacz nieruchomości Carl Hoffmann, ale zarządzającym budynkiem będzie… wieloletni już sąsiad 😉 Konkretniej emeryt pan Schmidt, spod numeru 9, czyli późniejszej Konopnickiej 19. Jeżeli willa zostanie przekazana pod zarząd sąsiadowi, znaczy to, że pan Koth i Schmidt musieli się dobrze znać. Według danych pan Hoffmann nie mieszkał w willi, a ją wynajmował – już w 1912 roku wprowadzi się tam wojskowy sekretarz budowlany pan Otto Jung, jaki zajmie parter budynku. Zdaje się jednak, że pan Hoffmann przeniesie się do willi, a miejsce pana Jung zajmie chwilę później kolejna osoba – wdowa po miejskim radcy, pani Natalie Warsow z domu Küster. W okresie I Wojny Światowej właściciel zmieni się w księgach raz jeszcze – właścicielem będzie Carl Hartmann, kupiec, a mieszkańcy wynajmujący pokoje też będą się zmieniać. Pan Hartmann będzie właścicielem willi przez kolejne lata, głównie zajmując parter willi.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Również za jego czasów – druga połowa lat dwudziestych XX wieku – adres Dunkerstraße 7 zmieni się na Dunkerstraße 17 i pozostanie po wojnie adresem Konopnickiej 17.
Wilhelm Mirow Junior
Na początku lat trzydziestych willę o adresie Konopnicka 17 przejmie mistrz malarski. Co ciekawe, bardzo szybko poznajemy jego rodzinę – był to konkretnie Wilhelm Mirow Junior, jego ojciec Wilhelm senior był właścicielem mieszkania i żył pod dawną Burscherstraße 9, na I piętrze. Dzisiaj to ulica Łokietka. Krótko przed przenosinami do nowo zakupionej willi młody junior mieszkał z ojcem. Niestety, krótko po tym jak junior zakupił willę jego ojciec zmarł. Pozwala nam to ustalić wątki rodzinne. Senior – Wilhelm Karl Philipp Mirow – urodził się w Darłowie 2 lipca 1852 roku, a zmarł 2 września 1935 roku w Szczecinie. Jego żoną i matką juniora była Emma Julie Auguste Mirow z domu Nimtz. Juniorem był konkretnie Wilhelm Robert Mirow, który urodził się 5 października 1882 roku w Szczecinie, kiedy jego rodzice mieszkali w podszczecińskim Grabowie. Okazuje się, że to już drugi właściciel willi, jaki przybył na adres Konopnicka 17 stamtąd 😉 Domem zajmowała się pani Martha Werner, która mieszkała na I piętrze. W kolejnych latach określana jest jako panienka, czyli kobieta niezamężna. Taki stan pozostanie do ostatniej znanej nam księgi z 1943 roku.
Po wojnie klasycznie – nie ma publicznie dostępnej prostej dokumentacji, która pozwoliłaby ustalić pierwszych polskich mieszkańców. Nawet jeżeli, to często ich dane chroni prawo do prywatności i ochrona danych osobowych, jeżeli wciąż żyją. Jedyne dane, jakie można podać na temat budynku to dane publiczne – na przykład dotyczące zarejestrowanych firm. Dowiadujemy się, że w 2020 roku wpisana do willi była firma, jaką prowadził pan Kornel Grzegorzewski.
Dzisiaj – w 2024 roku – willa wygląda dobrze z zewnątrz i raczej nie wymaga żadnego remontu. Jest jedną z tych, które posiadały w momencie budowy balans. Z jednej strony ówczesne Braunsfelde z początku XX wieku było osiedlem dla ludzi dość bogatszych, z drugiej nie jest tak reprezentacyjna, duża i wielopiętrowa jak niektóre inne wille oraz większe kamienice. Pozostałe opisane budynki z okolicy można przejrzeć za pomocą mapy lokalizacji, która znajduje się niżej pod postem.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 3 tygodnie temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.