Jednym z utraconych po wojnie miejsc, które miały leśno-kawiarniany klimat był dawny Forsthaus Eckerberg, czyli Leśniczówka Arkońska lub inaczej Leśniczówka Eckerberg. Mieściła się na zachód od znanej Wieży Quistorpa, za wąwozem. W tej ciekawej pocztówce widzimy widok na obszar leśniczówki z lotu ptaka, od strony południowego wschodu. Oryginał pocztówki wysłano do Francji, 12 lipca 1911 roku. Fotografię do pocztówki wykonał i wykonał zakład Samson & Co. Więcej widoków z dawnej leśniczówki znaleźć można pod tagami pod postem.
Czy widok mógł być wykonany z samej Wieży Quistorpa? Jest taka możliwość – wieża znajdowała się nieco na południe w kierunku miasta w stosunku do osi głównego budynku leśniczówki. Warto też zwrócić uwagę na tło za kompleksem dawnej Forsthaus Eckerberg, Zauważymy, że w dawnych czasach Las Arkoński (Eckerberger Wald) był dużo rzadszy i mniej zadrzewiony niż dzisiaj. Można powiedzieć, że tak było dawno temu – pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Jednak fakt, że Las Arkoński był dość rzadki i w “łatki” udowadnia nam również fotografia lotnicza całego obszaru z okresu II Wojny Światowej. Również, co widać – to małe płotki oddzielające ścieżkę dziś leżącą w głębokim lesie za ruinami leśniczówki.
Odbiorcą pocztówki była pani (niezamężna, jak sugeruje słownik PWN) mademoiselle Jeanne Roolier lub Jeanne Rodlier. Mieszkała przy ciekawym adresie: 2 Place Du Clauzel, w Le Puy-en-Velay. To piękne pagórkowate miasteczko na południowy zachód od Lyonu. Jeżeli nie zmieniła się numeracja ulic lub budynki – kamienica z numerem 2 stoi do dzisiaj i jest dość stara. Kim był dla niej wysyłający pocztówkę? Niestety nie wiemy, ale krótki list został napisany prawdopodobnie w języku niemieckim – może komuś z Was uda się go odszyfrować. Na końcu widnieje podpis “Frau Schulze”.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!