Zagraniczny Szczecin / Ausland Stettin

Wycieczka brytyjskich marynarzy po Lasku Arkońskim 

Czytając dawną prasę można wyobrazić sobie codzienne wydarzenia, które miały miejsce dziesiątki lat temu. Taką zwykłą codzienność, bez wielkich wydarzeń albo świąt. Pośród pocztówek czasami warto opowiedzieć o czymś, co stało się w dawnym Szczecinie. Trochę ciekawostek!
Widoczny na drugiej grafice brytyjski lekki krążownik HMNZS Leander przybył do dawnego Stettina na wizytę 7 lipca 1934 roku. Około 200 podoficerów i marynarzy rozpoczęło w ten letni dzień wycieczkę po mieście za pomocą czterech autobusów, a całą podróż prowadzili członkowie miejskiej administracji.

Zwiedzanie Szczecina przez brytyjskich marynarzy

Po zwiedzaniu miasta udali się na różankę, gdzie wykonano pierwszą z załączonych fotografii. Następnie przeszli do Forsthaus Eckerberg, czyli nieistniejącej dziś leśniczówki połączonej z kawiarnią, między Arkonką, a ogródkami działkowymi przy Chopina.
Gdy już popili, najedli, dali radę wspiąć się jeszcze na pobliskie Quistorpturm, czyli dzisiejszą Wieżę Quistorpa. Jak podaje dawna prasa, brytyjscy marynarze byli entuzjastycznie nastawieni, radośni i dziękowali za niezwykłe przyjęcie w Szczecinie. Nawet znieśli trzy okrzyki dla Niemiec. Takie były czasy, rok 1934. Mimo tego, że „brunatni” coraz mocniej łamali traktaty nikt się jeszcze nie spodziewał, że staną przeciw sobie za lekko ponad 5 lat.
 
Wycieczka brytyjskich marynarzy trwała kilka dni, po zwiedzeniu miasta 12 lipca udali się na kąpielisko Waldshof (nad Duńczycą), gdzie okolicę udekorowano flagami niemieckimi i brytyjskimi. Autor artykułu z dawnej prasy wyraźnie i propagandowo zaznacza, że obok brytyjskich wywieszono „nowe” niemieckie. Obecny był lider klubu pływackiego Waspos Stettin pan Hermann Dahl. Wizycie brytyjskich marynarzy w na kąpielisku przewodził działacz partyjny (paramilitarny, standartenfuhrer) o nazwisku Porath, a po nim inny działacz (obergruppenfuhrer) Gringel.

HMNZS Leander w Szczecinie

Znane są dzięki dawnej prasie nazwiska Anglików – oficer Jane z HMS Leander podziękował mieszkańcom dawnego Stettina oraz klubowi Waspos za gościnę. W zawodach pływackich Waspos wystawił pływaków o nazwiskach: GaukeRüske oraz Ewerth. Następnie z Anglikami rozpoczęto mecz piłki wodnej. We wszystkim pomagał też tłumacz James Brown.
Wspomniany HMNZS Leander, który wizytował w Szczecinie nie miał okazji brać udziału w walce przeciw okrętom niemieckim – służył głównie na Pacyfiku, oceanie indyjskim oraz chwilę na Morzu Śródziemnym. W Zatoce Perskiej brał udział w poszukiwaniach niemieckiego lekkiego krążownika, ale bezskutecznie.

HMNZS Leander brał udział w dużej bitwie pod Kolombangarą, gdzie otrzymał trafienie krytyczne torpedą, ale dał radę przetrwać, tracąc jednak 26 ludzi. Ostatecznie poszedł na złom w 1950 roku.
Tego samego dnia – na początku lipca 1934 roku – prasa szczecińska podaje o sukcesie inwestycji na jeziorku Martinsee, czyli dzisiejszej Arkonce. Warto przypomnieć, że Arkonka pierwotnie była jeziorem, następnie została zamieniona w betonowy basen, a niedawno gruntownie wyremontowana i zamieniona w letni aquapark. Miejsce to służyło do kąpieli już przed wojną 😉

Fontanna na Arkonce

 W dnie jeziorka wywiercono otwór na głębokość 36 metrów, który służy do zasilania fontanny. Postawiono też pompy, które kierowały wodę przez rów biegnący od Sandsee (Goplana) do Martinsee (Arkonka). Zbudowano też pomieszczenia dla przepompowni. Cały cykl i połączenie z Goplaną miało na celu ogrzewanie się wody i jej oczyszczanie, gdy Arkonka była tłumnie odwiedzanym kąpieliskiem bez dużych dopływów. Prasa obiecywała, że prace postępują i dzięki odwiertowi z zamontowaną fontanną mieszkańcy będą mogli się do końca roku kąpać w źródłowo czystej wodzie 😉

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Historyczny Szczecin