Brzmi i wygląda ciekawie? By zobaczyć taki widok musimy się cofnąć do czasów, gdy ulica nazywała się jeszcze Elisabethstraße. Dziś wielu mieszkańcom miasta Kaszubska kojarzy się z odcinkiem od Bramy Portowej w kierunku Kaskady, przy dzisiejszym Medicusie. Innym Kaszubska kojarzy się z Komendą Miejską Policji oraz ewentualnie… aresztem śledczym, który stanowi „wydzieloną” strefę w tej części miasta, otoczoną murem 🙂
Ten widok z pocztówki mamy dokładnie sprzed bramy aresztu, przy skrzyżowaniu z ulicą Stoisława. Budynek po prawej strony przetrwał wojnę, ale nie wygląda zbyt urokliwie dzisiaj. Po lewej stronie widzimy bogato zdobiony budynek szkoły – Kaiserin-Auguste-Viktoria-Schule. Tu warto doznaczyć ciekawostkę, że ta szkoła ta nie istniała w tym budynku od początku swojego istnienia – był to jeden z kilku obiektów tej szkoły.
W kwestii zniszczenia budynku w trakcie II Wojny Światowej jest sporo nieścisłości, które są źle interpretowane. Budynek przy Elisabethstraße praktycznie nie ucierpiał do momentu nalotów w 1943 roku. Mówi się, że był uszkodzony w 1941 roku, jednak wieżyczka którą widzimy na fotografii ukazującej jej zniszczenie, a jaką przypisuje się do 1941 nie pasuje serii później wykonywanych zdjęć lotniczych. Na nich wieżyczka przy jednym z wejść jest cała. W 1944 podobnie jak większość zabudowy gmach ma już wypalone poddasze i zawalony dach. Po wojnie nie zdecydowano się go odbudować. Możliwe, że z uwagi na drewnianą sztukaterię, która znajdowała się w środku, a która raczej spłonęła.
Dziś w miejscu kompleksu po lewej stronie stoi blok, na przeciwko wyjazdu z uliczki Partyzantów, która dochodzi do skrzyżowania NiepodległościDworcowa. Gdyby budynek przetrwał, delikatnie sąsiadowałby z dzisiejszym kompleksem Posejdon, od jego „pupy” 😉

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Historyczny Szczecin