Zdmuchiwanie kurzu z dawno zapomnianych kart

Otto Budrass i jego sklep to miejsce dziś nieistniejące. Szczecin i jego stare miasto zmieniło się mocno, a wraz z tym zniknęły też kamienice oraz historie w nich ukryte. Dzięki fotografiom nieistniejącego dziś świata możemy na chwilę przywrócić to, co nie przetrwało II Wojny Światowej oraz dawnych mieszkańców. Zobaczyć kim był Otto Budrass, kiedy rozpoczął swój biznes, kiedy zmarł. To czasochłonna praca - przeglądanie dawnych ksiąg - ale... warta! Bo możliwe, że nikt wcześniej nie opisał kim Otto Budrass był i gdzie mieszkał w nieistniejącym już Stettinie.

Spacerując dziś ulicami Szczecina w stronę Zamku Książąt Pomorskich wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, że miejsce to wyglądało nieco inaczej. Dziś ulica Korsarzy, w stronę wieży zamkowej, po lewej stronie jest pusta. Po prawej zaś znajduje się ciąg małych bloków zbudowanych w PRLu. Niektórzy błędnie myślą, że ten ciąg jest przedwojenny – nie jest. W tym poście udamy się właśnie na narożnik dwóch ulic – po prawej stronie znajduje się Farna (dawna Große Domstraße), a przed nami na wprost Korsarzy (dawna Große Ritterstraße). Po prawej stronie na rogu swój sklepik miał pan Otto Budrass. Ucięty lekko i bardziej wiosenny kadr przed wojną z tego miejsca pokazywał kiedyś Jacek, pod poniższym linkiem:
https://www.facebook.com/groups/SzczecinZnany/posts/1189869571649394/
Tym razem zobaczymy i opiszemy ten narożnik bardziej w zimowej szacie. Gdybyśmy chcieli dziś udać się do miejsca, w którym sklep miał Otto Budrass musielibyśmy wpaść do przemiłych pań prowadzących sklepik z pamiątkami. Zacznijmy od początku.

Pan Otto Budrass pojawia się w dawnym Stettinie w 1911 roku i nic nie zapowiada tego, że wkrótce zajmie się handlem tytoniem, cygarami i papierosami. Przez rok mieszka przy dawnej Alleestraße 57 na I piętrze. Ówcześnie, w tamtych latach, była to ulica Bohaterów Warszawy. Ta nazwa zmieniła później lokalizację. Wejście do mieszkania miał od strony Piotra Ściegiennego, dawnej Pionierstraße, na której zamieszkał chwilę później – pod numerem 56, na parterze. Początkowo pan Otto Budrass jest… fryzjerem. W 1920/21 roku przeprowadza się na dzisiejszą ulicę Wyzwolenia, a dawną Pölitzerstraße 62. Numer ten znajdował się na odcinku od Ronda Giedroycia (które ówcześnie było skrzyżowaniem sektorów kamienic), do Ryneczku Kilińskiego. Od strony Urzędu Miasta. Razem ze zmianą adresu zmienia również zawód – staje się sprzedawcą wyrobów tytoniowych i papierosów.

 W 1935 roku znika na chwilę, by w 1936 pojawić się już pod ostateczną lokalizacją – dawną ulicą Große Domstraße 27, czyli dzisiejszą Farną 27. Pod tym adresem prowadzi swój biznes do ostatniej księgi adresowej. Czy przeżył wojnę? Co stało się z nim później? Tego nie wiemy. Niestety, ten adres nie istnieje. Narożnik oraz sąsiednia kamienica zostanie uszkodzona w trakcie II Wojny Światowej. Apokalipsę tego ciągu widać na fotografiach świeżo po zakończeniu II Wojny Światowej. Dziś, stoi tam długi szeregowy blok mieszkalny. Zamiast sklepu z papierosami pana Budrass mamy w tym miejscu chodnik i sklepik z pamiątkami ze Szczecina.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin