Na trop tej postaci trafiłem całkowicie przypadkiem. Poszukując informacji o innym ginekologu, który pracował w Szczecinie przed wojną. Karl Everke pojawił się "po drodze", jest tylko lekko wspomniany w publikacji, którą napisał pan Arne Jensen. Dzięki jej publikacji, którą w małej części się posiłkuję w tym poście udało się zdmuchnąć kurz z kolejnej historycznej postaci oraz ukazać kolejne miejsce przedwojennego Szczecina.
Stary Szczecin to nie tylko piękne kamieniczki, stare miasto albo brukowane trakty. To również ludzie. Gdzie w przedwojennym mieście można było udać się do lekarza, który zajmował się sprawami kobiecymi oraz opieką porodową? Ciekawostka? Trochę tak! Jedną z takich osób był Karl Everke, ale… junior. Ten młody człowiek po studiach medycznych postanowił zamieszkać w Szczecinie, niemal po drugiej stronie ówczesnych Niemiec, gdy jego ojciec i rodzina mieszkali w mieście na zachodzie.
Ojciec bohatera postu – Karl Everke Senior – zmarł 31 stycznia 1925 roku w Bochum, w zachodnich Niemczech. Żegnano go z honorami, a w prasie pojawiały się obszerne nekrologi. Wdowa prosiła, by nie przynosić kwiatów, a datki przekazać na sierociniec w Bochum. Ciekawostką jest to, że sam Ernst Senior poprosił, by nie odwiedzać jego gabinetu z kondolencjami – mogłoby to utrudniać pracę innym. Dziś uznawany jest za jednego z pionierów medycyny swojej dziedziny w Bochum. Założył w tym mieście jedną z pierwszych klinik kobiecych w całym regionie, w 1886 roku.
Wiemy z publikacji Pana Jensen, że bohater postu – Karl Everke Junior – urodził się jako pierwsze dziecko nestora, w 30 sierpnia 1888 roku. Niestety, dwa lata później umiera jego matka, a żona Seniora, była nią Emma z domu Schulte. Karl Senior trzy lata później poślubił… koleżankę… swojej byłej żony, panią Hedwig Klocke z domu Brilon. Niestety, szczęście znów nie trwało długo – pani Hedwig umiera w 1907 roku zostawiając Karla Seniora z siedmiorgiem dzieci. Dwa lata później żeni się ponownie i do śmierci, małżonką była Marie z domu Pean, pochodząca z Francji.
Przejdźmy do juniora. Kim był Karl Everke i co robił w Szczecinie oraz gdzie znajdowała się jego klinika? Pierwszy raz pojawia się księgach adresowych w 1922 roku, na trzy lata przed śmiercią swojego ojca. Swoje mieszkanie miał przy dawnej Kleine Domstraße 1, II piętro. Dzisiaj to ulica Mariacka, a adres z numerem 1 miała „pecha” – to narożnik z Placem Żołnierza, rozebrany po uszkodzeniach. Widzimy ją na jednej z załączonych fotografii. Jak dowiadujemy się z publikacji, którą napisał Pan Arne Jensen, tylko najstarszy syn nestora poszedł w ślady ojca – Karl Everke Junior założył później swoją własną klinikę, właśnie w dawnym Stettin, dzisiejszym Szczecinie.
Gdzie znajdował się pierwszy gabinet, który prowadził Karl Everke w Szczecinie? Musielibyśmy się udać na dawną Giesebrechtstraße 4. W dzisiejszym mieście byłaby to nieistniejąca ulica Radomira. Ta ciągnęła się od zjazdu do parkingu Galaxy, obok gmachu PŻM, przechodziła przez fragment nowej części centrum handlowego, a dawny hotel Neptun i łączyła się z Matejki. Dziś, by udać się do pierwszego gabinetu pana Everke musielibyśmy stanąć w nowej części Galaxy – od strony południowej, czyli gmachu ZUS. Na początku lat trzydziestych przeprowadza się – swoje prywatne mieszkanie ma od tej pory na Augustastraße 14, na I piętrze, z wejściem od strony kościoła Piotra i Pawła. Był to monumentalny kwartał kamienic na dzisiejszym Placu Solidarności, numer 14 znajdował się na narożniku Małopolska – kościół, od strony Komendy Wojewódzkiej Policji. Również ten adres legnie w gruzach w trakcie II Wojny Światowej.
W 1933/1934 roku przenosi swoją klinikę z nieistniejącej Radomira w dzisiejszej nowej części Galaxy na ulicę Gartenstraße 15. Aktualnie ta ulica nosi nazwę Odzieżowa, a numer 14 widoczny na załączonej fotografii znajdował się na przeciwko długiego bloku. Dziś obszar dawnej kliniki dla kobiet, którą prowadził Karl Everke zajmuje parking. Można powiedzieć, że rodzina Everke miała mało szczęścia w trakcie II Wojny Światowej – mieszkanie i pierwsza klinika zostały zniszczone, podobnie drugie mieszkanie i lokalizacja drugiej kliniki, dodatkowo mieszkanie rodziców w Bochum również poszło w gruzy w 1944 roku. Po II Wojnie Światowej Karl Everke Junior powrócił do miasta ojca – Bochum – gdzie kontynuował pracę. Dzięki pracy, jaką opublikował Pan Jensen wiemy jak wyglądał dokładnie adres Gartenstraße 15.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!