Plac Orła Białego / Roßmarkt

Uszkodzona fontanna na Placu Orła Białego 

Czy uszkodzenie wciąż widać?

To dla mnie mała zagadka, a próbować sprawdzić niestety nie zamierzam - jeden z najcenniejszych zabytków Szczecina otoczony jest płotkiem. Właśnie dlatego, by nikt nie próbował powtórzyć tego, co stało się niemal 90 lat temu. Ówcześnie ktoś... urwał jedną z mis zabytku! Lektura przedwojennej prasy bywa fascynująca i pozwala nam znaleźć nietypowe "codzienne" ciekawostki, które później okazują się weryfikować różne teorie lub stanowiska o tkance miasta.

Dziś trochę krzywo patrzymy na fontannę na tym placu, gdy nie tryska z niej woda. Z jednej strony trzeba przyznać, że pod tym kątem służby odwaliły fuszerkę. Z drugiej strony musimy pamiętać, że ważniejsze jest zachowanie obiektu dla potomności, niż nasze „samozaspokojenie”, by fontanna tryskała wodą.
Niedawno pisałem, że z dawnej Manzelbrunnen dzieci zrobiły sobie atrakcję, wspinając się na nią i bawiąc się w jej basenie:
https://www.facebook.com/…/Szcz…/posts/1118708045432214/
W 1935 roku dawna szczecińska prasa donosiła, że liczący ówcześnie dwustuletnia (!) fontanna na Placu Orła Białego musi przejść szybką naprawę. Dlaczego? Okazało się, że dwukrotnie uszkodzono jedną z mis zabytku. Naprawę wykonano w połowie lipca 1935 roku, kosztem zaledwie 1100 ówczesnych marek.
Na drugiej z fotografii widzimy zbliżenie urwanej misy, a z perspektywy możemy domyślać się, że chodzi o jedną z tych od strony ulicy Staromłyńskiej. Wyraźnie zaznaczono też w informacji prasowej, że o sprawdzanie porządku w pobliżu fontanny zadba mocniej administracja policyjna. Teraz wyobraźcie sobie, że dziś z niej tryska woda i jakiemuś wylewowi zachciałoby się „skorzystać z kąpieli” 😉 Powtórka z historii?
Niestety, fotografia prasowa jest bardzo słabej jakości i jedyne, co nam ukazuje to rusztowanie pokrywające fontannę – liczy się jednak to, co dawna prasa podała nam w tekście, a to ciekawy temat, który kiedyś przy remoncie fontanny lub jej ponownym uruchomieniu warto zweryfikować. Może ślad sklejenia misy jest widoczny do dzisiaj. Na taką możliwość trzeba jednak poczekać.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin