Jak historia kryje się za dawnym Folwarkiem Achterberg przy Wiśniowym Sadzie w Szczecinie? Co ciekawego można powiedzieć o ulicy Wieczorowskiego albo okolicach Panoramicznej? Okazuje się, że niedaleko znajdowała się cegielnia parowa. Wiemy kim byli właściciele oraz kto i kiedy tam pracował.
Erwin Lutzke w swojej książce " Drei Tage am Rande der Hölle überlebt: Eine außergewöhnliche Biographie "
"(...)Już w 1931 roku wujek Hermann i ciocia Marta wraz z drugą siostrą mojej matki i jej mężem kupili nieruchomość o powierzchni 2500 metrów kwadratowych. Było to w miejscu zwanym Warsow, które należało do Szczecina. Na posesji stała dawna fabryka cegieł glinianych o nazwie Achterberg. Następnie obie pary zaczęły rozwalać starą cegielnię. Zajęło im to prawie cztery lata, a kolejne cztery lata minęły, aby ukończyć dom czterorodzinny. Wiosną 1939 roku obie rodziny mogły w końcu wprowadzić się do swojego bliźniaka. (...)"
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!