Podleśna / Jannerweg

Mały biały domek z Podleśnej w Szczecinie 

Domki pod Laskiem Arkońskim

Część domów, która stoi dzisiaj pomiędzy ulicą Arkońską i Chopina, pod Laskiem Arkońskim to budynki powojenne. Ale nie wszystkie! Za niektórymi z nich kryje się dawna przedwojenna historia oraz dawni mieszkańcy. Na rogu Chopina i Podleśnej stoi ciekawy biały domek ze spadzistym dachem. Są jego projekty oraz wiemy dokładnie, kto był jego właścicielem.

Czy znacie mały biały domek  z przepięknej pocztówki ukazującej Wussower Strasse (ulica Chopina) skąpanej w zieleni.
Dziś przybliżę Wam historię jego i okolicy dzisiejszej Podleśnej i ChopinaZanim zostały wzniesione w tym miejscu budynki, miejsce to było ogrodem 🌳🌱🥀🌳, bez większych zabudowań usłane w większość drzewami owocowymi🍎🍒🍎, na pograniczu Eckerberger Wald 🌳 (Lasu Arkońskiego) przy drodze prowadzącej od Wussower Strasse (Chopina) w kierunku Kurhaus Eckerberg
 
Wokół znajdowały się zarówno tereny należące do prywatnych osób, ale również do zakładu Kückenmühler Anstalten. Właścicielem owego terenu był dr Max Piotrowski. Lekarz specjalizujący się leczeniem światłem oraz badaniami rentgenowskimi, prowadzący do 1919 roku swoją działalność przy Breitestrasse 22, 23 (przedwojenna Szeroka, powojenna Wielka / Wyszyńskiego), na parterze kamienicy, która została zburzona pod budowę Warenkaufhaus Rudolph Karstadt – dom handlowy. Później przeniósł się tuż obok, na Breitestrasse 19. Poza leczeniem światłem, dr Max Piotrowski od około 1933 roku zasiadał jako członek Rady Sanitarnej Sekcji Higieny w Lidze Narodów (od 1923 roku Niemcy zostały przyjęte do LN), zajmując się m.in. higieną odżywiania czy administracją sanitarną, na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
Wróćmy jednak do terenów zielonych  przy Wussower Strasse, których właścicielem był dr Piotrowski. W 1933 roku teren ten został podzielony na 4 prawie jednakowe działki, na których miały powstać z czasem domy. Przekształcono je na działki budowlane. Dr Piotrowski pozostawił sobie trzy, dzisiejsza Chopina 115 -117 i nieco dalej (zerkniecie na zdjęcie poniżej), na których wzniesione zostały jego domy, w jednym z nich zamieszkał on sam. Budynki zaprojektował architekt Freidrich Bernhard, mający swoje biuro projektowe przy Dürerweg 6 (ulica Waryńskiego 6) na Westend, dwukondygnacyjne z balkonem wychodzącym na Wussower Strasse ( ulica Chopina) otoczony ogrodem. Dom przy Wussower Strasse 7 ( Chopina 115) należące do doktora do 1939 roku, zostało przejęte przez młynarza, mistrza Gustav Sprenger, który wprowadził się do niego ze swoją rodziną.
 
Teren na zbiegu drogi prowadzącej do Eckerbergstrasse (Arkońskiej), czyli późniejszej Jennerweg (Podleśna 2 i Wussower Strasse / Chopina), został sprzedany krawcowi, był nim Paul Dams z Dürerweg 36 (ulica Waryńskiego). W 1936 roku Pan Dams poczynił kroki w kierunku wzniesienia na swej działce domu rodzinnego, ostatecznie budynek został ukończony dwa lata później, projekt stworzył Friedrich Bernhard. Dwukondygnacyjny z balkonem wychodzącym na Jennerweg (Podleśna), w którym znajdowały się dwa mieszkania. Dla Paula Dams oraz jego brata Wilhelma. Jest to biały dom z pocztówki.
 
W tej okolicy przed wojną były jeszcze dwa domy, których właścicielem był Max Piotrowski. Podobne do naszego białego budynku, bo spod ręki tego samego architekta, jakim był Friedrich Bernhard. Zaraz za posesją przy Chopina 115 wzdłuż ulicy. Niestety dziś już ich nie ma.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin